Predsednik državnega zbora Borut Pahor je zato predsednika SDS in NSi Janeza Janšo in Andreja Bajuka pozval, naj referendumsko vprašanje čim prej ustrezno preoblikujeta.

Po 14. členu zakona o referendumu in o ljudski iniciativi mora biti namreč referendumsko vprašanje jasno izraženo. Parlamentarna zakonodajno-pravna služba pa ugotavlja, da iz referendumskega vprašanja, navedenega v pobudi, ni mogoče z gotovostjo ugotoviti, na kaj vprašanje meri in kaj naj bi bila pri izvedenem referendumu obveza zakonodajalca.
Pobudniki bi namreč volivke in volivce povprašali, ali so za to, da se "vprašanje njihovega statusa" (tujcev z državljanstvom drugih držav naslednic SFRJ - izbrisanih) uredi tako, kot je predlagano v zakonu. Pri tem zakonodajno-pravna služba opozarja, da ni jasno, katere dimenzije vsebuje dikcija "vprašanje njihovega statusa". K jasnosti pa bistveno ne prispeva niti obrazložitev. V njej je namreč opisano predvsem odklonilno mnenje do predlaganega zakona v zvezi z njegovimi posledicami, ne pa tudi, kaj točno bi pomenila pritrdilna oziroma odklonilna odločitev volivk in volivcev na referendumu in kaj mora torej v nadaljevanju uzakoniti državni zbor.
Kot je še zapisala zakonodajno-pravna služba, bi glede na vsebino predloga sistemskega zakona o izbrisanih lahko sklepali, da se referendumsko vprašanje nanaša na različne rešitve sistemskega zakona.
Janša: Referendumskega vprašanja ni potrebno spreminjati
Po mnenju pobudnika referenduma, predsednika SDS Janeza Janše pa je referendumsko vprašanje popolnoma jasno in oblikovano v skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi, zato ga ni potrebno spreminjati. To pa nameravajo pisno sporočiti tudi predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju. Edini pristojen za zavrnitev takšne pobude na podlagi obrazložitve, kot je tista, ki jo je podala zakonodajo-pravna služba DZ, pa je po njegovem mnenju le državni zbor.
Mnenje zakonodajno-pravne službe pa po Janševem mnenju "ni vredno papirja, na katerem je napisano".
Službe DZ na čelu s predsednikom Pahorjem zavlačujejo, še meni Janša in poudarja, da referenduma ni možno preprečiti. Možnosti pa sta po njegovi ceni le dve, in sicer da poslanci predlog zakona umaknejo z dnevnega reda ali pa bo to "storilo ljudstvo na referendumu".