Tako kot je ukinitev nadomestila dobrodošla za vse graditelje, po drugi strani prizadeva občine, kjer bodo avtoceste šele gradili, večinoma v najbolj rodovitnih delih države. Pri Svetem Juriju ob Ščavnici bodo na primer izgubili 80 hektarjev zemljišč in ostali brez odškodnine. "Po naših ocenah bomo izgubili od 500 do 800 milijonov tolarjev, kar je za dva občinska proračuna," je dejal župan občine Anton Slana.
Zato so ustanovili konzorcij županov iz Slovenskih goric in Prekmurja, da bi si izborili, kar so drugi dobili, saj po njihovem zakon o graditvi objektov nedopustno posega v politiko kmetijskih zemljišč.
Da je nedopustno spreminjati pravila med izvajanjem programa avtocest, bodo – tudi če bo ustavna presoja negativna – prizadeti poskušali prepričati tako vlado kot poslance, ki menijo, da so obtožbe lokalnih skupnosti neutemeljene. Zakon, kakršen je, naj bi državljanom prinesel več dobrega kot slabega. Kot dokaz za to navajajo, da ni več potrebno plačevati spremembe namembnosti kmetijskih zemljišč - ne za ceste, ne za gradnjo stanovanjskih objektov.