Slovenija

Nekateri težje do državljanstva

Ljubljana, 13. 07. 2006 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Novela zakona o državljanstvu tujcem otežuje, potomcem Slovencev pa olajšuje pridobivanje državljanstva.

Slovenska zastava
Slovenska zastava FOTO: Dare Čekeliš

Vlada je za obravnavo v državnem zboru pripravila tudi predlog novele zakona o slovenskem državljanstvu. Bistveno spremembo pomeni prenos pristojnosti za odločanje v postopkih pridobitve in prenehanja državljanstva na upravne enote, ministrstvo za notranje zadeve pa postavlja v vlogo t.i. nadzornega organa, ki bo v teh postopkih opravljalo revizijo.

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je po seji vlade pojasnil, da je bil eden izmed razlogov za spremembe želja skrajšati postopke pri naturalizaciji, saj so se v praksi pojavile nekatere nejasnosti, z vstopom v EU pa so nastali še dodatni zapleti.

V zakonu so tako po besedah Mateja na novo definirali nekatera področja, predvsem glede pridobitve državljanstva za osebe, ki so poročene s slovenskimi državljani in so ti napoteni na delo v države EU, kjer so prej bile nekatere administrativne ovire. Zakonodaja bo urejala tudi evidentiranje v matični register, ki je sedaj po novem delan elektronsko.

Uvajajo se tudi dodatne olajšave pri sprejemanju državljanov EU v državljanstvu Slovenije; tem se ne bo treba odpovedati državljanstvu države, katere državljani so bili do tedaj. To velja tudi obratno; slovenskim državljanom se ne bo treba odpovedati državljanstvu, če bodo dobili državljanstvo ene od držav EU.

Nekatere pogoje zaostrili

Novela med drugim zaostruje nekatere pogoje pri pridobitvi državljanstva. Tako so na primer skrajšali pogoj pri pravnomočnih obsodbah, kjer po prejšnji zakonodaji oseba ni dobila državljanstva, če je bila pravnomočno obsojena na leto ali več zapora, sedaj pa se ta meja znižuje na tri mesece. Novela predvideva tudi podaljšanje časa trajanja zakonske zveze iz dosedanjih dveh let na tri leta, s čimer želijo preprečiti fiktivne zakonske zveze, je še pojasnil Mate.

Z novelo se uvajajo tudi spremembe za ljudi, ki v Sloveniji zaključijo najmanj visokošolski študij. Ti bodo za državljanstvo lahko zaprosili, ko bodo po končanem visokošolskem študiju v državi bivali še tri leta, torej gre predvidoma za obdobje sedmih let bivanja v Sloveniji. Po prejšnji zakonodaji pa so lahko zaprosili za državljanstvo šele po desetih letih bivanja.

Izseljenci in potomci lažje do državljanstva

Po besedah Mateja se bolje urejajo pogoji za pridobitve državljanstva za Slovence v zamejstvu in Slovence po poreklu. Pri teh ukinjajo pogoj sredstev za preživljanje. To pa zato, ker so v nekaterih delih sveta dohodki tako nizki, da ne izpolnjujejo cenzusa, ki ga imamo tukaj. Večina teh ljudi si namreč želi pridobiti državljanstvo, ker so vezani na Slovenijo, čeprav dejansko živijo v tujini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jaka37
14. 07. 2006 11.37
Prav je, da se zaostri pridobitev državljanstva in da se le to, ko se ga pridobi, bolj ceni. Poglejte kaj imamo danes. Cel kup ljudi, ki jim je preveč liberalna vlada podarila državljanstva. Od teh danes nihče noče govoriti slovensko, njihovi otroci se nimajo za Slovence in se tega celo sramujejo. Z zaostritivijo bodo bolj cenili to, kar so dobili, če ne lahko še vedno zapustijo Slovenijo in gredo tja, kjer mislijo, da bo boljše. Slovenija je preveč tolerantna do takih, ki ne cenijo Slovenije. Osebno bi uvedel še možnost odvzema državljanstva, če se kdo ne prilagodi.
StGoody
14. 07. 2006 11.33
bbcaf: No problem :)
bbcaf
14. 07. 2006 10.48
StGoody: Imaš prav, moja površnost.
apolon
14. 07. 2006 10.43
In kdaj naj bi to stopilo u veljavo če bo?
StGoody
14. 07. 2006 09.00
bbcaf: Bo treba še enkrat prebrat. Nisi čist razumel. 2 pogoja ga zaostrujeta in eden olajšuje. Naslov je čist vredu.
bbcaf
14. 07. 2006 08.52
Novela zaostruje? Dva od treh pogojev, ki so navedeni v odstavku, olajšujeta pridobivanje državljanstva. Naj si novinarji vsaj preberejo svoje sestavke, preden jim dajejo naslove.
kiko1@email.si
14. 07. 2006 08.15
Izseljenci in potomci. Pol nam bojo pa slovenci(belogardisti) iz Australije in Argentine vodil politko v Sloveniji! Nej usak vodi državo v kateri živi in plačuje davke. Da ne bomo mel tko k Hrvati, katerim državo vodijo Hercegovci in izseljenci. En Bajuk je zadost.:) Sicer sem pa za hitrejšo pridobitev državljanstva za osebe , ki govorijo slovensko in živijo najmanj 5 let v Sloveniji!
svastapickarodi
14. 07. 2006 02.42
apolon .. se podpisujem pod tvoj prispevek !!
apolon
13. 07. 2006 19.25
ZA tiste ki so v sloveniji in se trudijo govoriti slovensko (naprimer poročeni s slovencem) bi jim morali olajšati pot do državljanstva ne pa zdaljševati dobe!
doki007@email.si
13. 07. 2006 17.25
za pridobitev državljanstva mora bit obvezno znanje slovenskega jezika,... drugače imam občutek, da smo v palestini.....