Slovenija

Neodzivnost na zahteve potrošnikov: kaj lahko storite?

Ljubljana, 20. 08. 2020 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na slovenskem evropskem potrošniškem centru (EPC) se soočajo s številnimi primeri potrošnikov, ki so jim organizatorji zaradi pandemije covida-19 odpovedali potovanja in imajo težave pri uveljavljanju svojih pravic. Pri povračilu denarja za letalske karte jim v prvi vrsti svetujejo potrpežljivost, se pa lahko potrošniki obrnejo tudi na EPC.

Neodzivnost letalskih prevoznikov na zahteve potrošnikov in dolgotrajno čakanje na povračilo denarja so največkrat posledica preobremenjenosti prevoznikov s tovrstnimi zahtevki potrošnikov, roki so se precej podaljšali tudi zaradi okrnjenega poslovanja ponudnikov, ugotavljajo na centru, ki deluje pod okriljem gospodarskega ministrstva. "Potrošnikom, ki so zavrnili ponujeni vavčer in od letalskega prevoznika zahtevali vračilo kupnine, svetujemo, da počakajo najmanj osem tednov na odgovor prevoznika, in v kolikor ta vračilo odobri, nadaljnjih osem tednov na izplačilo denarja," so zapisali.

V primeru, da prevoznik vztrajno ponuja vavčer oz. se v osmih tednih ne opredeli do zahteve potrošnika za povračilo, se potrošnik lahko obrne na EPC, so nadaljevali. V svojem dopisu naj posreduje dokazila o neuspelih poskusih dogovarjanja s prevoznikom ter dokazila o vplačani rezervaciji odpovedanega leta. Prav tako lahko potrošnik poišče pomoč EPC, če je njegova zahteva za povračilo neutemeljeno zavrnjena. Pri tem v centru poudarjajo, da mora potnik tudi v primerih interventnih zakonodaj ohraniti pravico do izbire med vavčerjem, povračilom in spremembo datuma.

Komunikacija s ponudnikom in uveljavljanje povračila pa lahko traja še dalj, če je potrošnik letalsko vozovnico kupil pri posredniku. Postopek uveljavljanja povračil pri posrednikih običajno vključuje dve stopnji. Najprej sam posrednik potrdi, da je potnik upravičen do povračila, nato letalskega prevoznika zaprosi za potrditev ustreznega zneska. Slednji naj bi izplačilo potrdil v roku 90 dni, šele zatem pa se določi, kdaj in kako bo povračilo nakazano potrošniku.

"Čeprav je nestrpnost potrošnikov razumljiva, se je pri izmenjavi informacij v okviru Mreže EPC vendarle izkazalo, da bi se ponavljajočimi zahtevami ali preuranjenim vlaganjem pritožb zgolj dodatno obremenilo delo ponudnikov. Poleg tega nam nekaj optimizma vliva dejstvo, da smo na EPC Slovenija v zadnjem času že prejeli povratne informacije posameznih potrošnikov, ki so uspešno uveljavili zahtevke za povračilo kupnine za odpovedan let," so navedli.

Glede morebitne zavrnitve vkrcanja na letalo na EPC poudarjajo, da zavrnjenemu potniku pripada pravica do odškodnine, pravica do izbire med povračilom in spremembo poti ter pravica do oskrbe. To pa ne velja v primeru utemeljitve zavrnjenega vkrcanja zaradi zdravja, varnosti ali neustrezne potne listine. Ali lahko potnik kljub temu uživa navedene pravice deloma ali v celoti, bo odvisno od vrste vozovnice, kot je določeno v pogojih letalskega prevoznika.

Pri načrtovanju bodočih potovanj svetujejo, naj potrošniki preverijo stanje na počitniški destinaciji.
Pri načrtovanju bodočih potovanj svetujejo, naj potrošniki preverijo stanje na počitniški destinaciji. FOTO: Shutterstock

Kaj pa načrtovanje bodočih potovanj?

Ob tem v EPC poudarjajo, da se potrošniki, ki se danes odločajo za rezervacijo storitev na področju potovanj, v primeru spremembe situacije v zvezi s covidom-19, zaradi katere bi želeli odpovedati pogodbo, morebiti ne bodo mogli sklicevati na izredne in nepredvidljive okoliščine, saj so bila ta tveganja znana že ob sklenitvi pogodbe.

Tako pri načrtovanju bodočih potovanj svetujejo, naj potrošniki preverijo stanje na počitniški destinaciji, pred potovanjem v tujino spremljajo informacije o ukrepih na mejah ob vstopu v državo, pozorno preberejo splošne pogoje ponudnika in razmislijo o morebitni možnosti zavarovanja za primer odpovedi ter letalske vozovnice kupujejo neposredno pri prevoznikih.

Pred potovanjem na območja z večjim tveganjem EPC svetuje še, da potrošniki izpolnijo obrazec na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve, s čimer olajšajo izvajanje morebitne konzularne zaščite. Če načrtujejo aktivne počitnice v tujini, pa naj razmislijo tudi o sklenitvi dodatnega zavarovanja z asistenco, ki vključuje organizacijo medicinske pomoči in kritje nujnih stroškov, kot so na primer, prevoz do najbližje bolnišnice, zdravljenje v bolnišnici ali kliniki ter prevoz v domovino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

grumf
20. 08. 2020 16.45
Imamo pa seveda balkan državo, sprejme taka določila mimo evropskih direktiv: "Državni zbor je 28.4.2020 v okviru mega korona zakona sprejel tudi določbe, s katerimi je omejil pravico potrošnikov do vračila denarja v primeru odpovedi turističnega paketa. Po novi zakonski ureditvi mora namreč organizator potovanja potrošniku vrniti vsa plačila v 12 mesecih po razglasitvi prenehanja epidemije, namesto v roku 14 dni, kot to določa Zakon o varstvu potrošnikov oziroma evropska direktiva o paketnih potovanjih."
Fair
20. 08. 2020 10.31
+2
Jaz nisem imel nobenih težav glede stornacij letalskih kart pri dveh različnih letalskih prevoznikih. Pri eni sem dobil denar nakaz, pri drugi sem vzel voucher, ki je že vnovčen za naslednje leto. Je pa res, da hodim na dopuste v lastni režiji, ker so enkrat cenejši. Do sedaj se je vse izšlo po načrtih brez težav.
štumbamfirer
20. 08. 2020 10.26
+0
V tej naši preljubi deželici se še vedno ukvarjamo z problem vračanja denarja,če nekaj kupiš lahko tudi vrneš v predpisanem roku seveda,če pa sploh ne vzameš stvari pa sploh in če ne greš na dopust se ti mora vrniti ves denar brez debate in to da ti ga ne je kriva država in nobeden drug
modelx
20. 08. 2020 12.18
kako bi govoril, ko bi ti moral vračati denar???? vsekakor mora organizator dobiti del denarja, saj je del dela opravil - organiziral zadevo v naprej. samo, če je stranka poplačala zavarovanje za primer odpovedi, ji pripada polno vračilo.
Rommy Cerar
20. 08. 2020 10.17
-3
hahaha...za neumnost je potrebno plačat
Christi Miles
20. 08. 2020 09.46
+11
Kasirati prašiči znajo vnaprej, vračajo pa po par mesecev ali nikoli. Lahko bi spremenili enkrat to politiko že enkrat
tolu
20. 08. 2020 09.25
-3
Kaksne neumnosti pises,vsaka agencija mora v naprej placati nastanitev oz.karto.Saj nima tvojega denarja,ko placas aranzma na svojem TRR do tvojega odhoda.
grumf
20. 08. 2020 09.12
+1
Spremenite vendar zakon! Vsakemu, ki vnaprej pobira denar je treba zakonsko prepisati ali obvezne rezervacije ali pa obvezno zavarovanje. To, da imamo en zakon (potrošniški), ki ščiti potrošnika in garantira 100% vračilo denarja - in na drugi strani realnost - da se denarja ne vrača (ker je sproti porabljen) - to je nevzdržno stanje!
Vapo
20. 08. 2020 09.20
+1
Ne bluzi! Tisti, ki vnaprej pobira denar, ponavadi mora tudi vnaprej zadeve plačati.
Dagros
20. 08. 2020 10.15
+3
Točno tako. Malo se pozanimajte preden klatite neumnosti. Povsod se plača akontacija,kar je normalno. Drugače bi agencija plačala vaše bivanje vnaprej, vi pa bi potem odpovedali, ker se vam pač ne da iti. Kaj potem? Agencija je ob denar, vam pa se žvižga.
grumf
20. 08. 2020 16.38
Oh, ste vsi pametni... Zakon o varstvu potrošnikov nam v primeru višje sile (kar je epidemija bila) zagotavlja povrnitev vplačanega denarja. In potrošnika ne zanima, kaj agencija dela z njim. In ja, agencija bi morala imetui denar, s katerim bi plačevala zadeve naprej oz. bi morala tudi biti zavarovana. TO, da imamo en zakon, ki specifično navaja pravice v primeru višje sile in potem na drugi strani realnost - da noben ne more vrniti denarja - to je nevzdržno stanje. Glede odpovedi pa veljajo vnaprej dogovorjeni pogoji, ki jih potrošnik ob sklenitvi pogodbe sprejme. Tam za agencijo ni presenečenj. Oz. jih nebi smelo biti.