Ruplov italijanski kolega Alberto Dini pri njem ceni, da pove stvari takšne kot so in se ne skriva za diplomatskimi floskulami: "Dimitrij Rupel je velika osebnost, ki jo zelo spoštujem in cenim, tudi zaradi njegove odkritosti."
"Imam visoko mnenje o tem, kar je Dimitrij Rupel naredil in še dela za Slovenijo. Velikokrat, ko to ni bilo lahko, je stvari zelo dobro izpeljal. Je bolj mediteranskega temperamenta, kar ga včasih tudi precej stane," je povedal eden njegovih predhodnikov Zoran Thaler.

Rektor ljubljanske univerze Dr. Jože Mencinger je znan po svoji kritičnosti do vključevanje v EU in Nato: "Dimitrija Rupla poznam že zelo dolgo in ga zelo cenim kot človeka, predvsem zelo cenim njegovo pridnost. Včasih nekoliko pretirava, po moje je precej pretiraval v članku o Natu v Delovi Sobotni prilogi. V tem primeru je po mojem mnenju naredil napako."
"Nekateri nalašč prikazujejo, kot da sem polemiko o vključevanju v Nato in EU izzval jaz, čeprav sem to polemiko želel ustaviti. Pred mojim je izšlo kar tristo člankov tako imenovanih nasprotnikov Nata," odgovarja Dimitrij Rupel.
Ambicija zunanjega ministra je predvsem uspešno končati delo in mandat, ki ga je začel, kar pomeni vključitev v EU in zvezo Nato. "Sedaj gre zato, da se Slovenija, ki smo jo ustanovili pred desetimi leti, nekam uvrsti."
Vsekakor Dimitrij Rupel v politiki še ni rekel niti zapisal zadnje besede. Je avtor 34 knjig, zadnja, z delovnim naslovom Slovensko sveto pismo, je v pripravi.