Slovenija

Vse več ponesrečenih kolesarjev

Ljubljana, 14. 05. 2007 14.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vožnja s kolesom se ne konča vedno srečno. V Ljubljani je letos to občutilo že dvakrat toliko kolesarjev kot lani.

Policija opozarja: tudi za kolesarje obstajajo pravila
Policija opozarja: tudi za kolesarje obstajajo pravila FOTO: POP TV

Na območju Policijske uprave Ljubljana so zabeležili že skoraj dvakrat toliko nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji, kot v istem obdobju lani. Leta 2006 so bili tako udeleženi v 27 prometnih nesrečah, medtem ko se je letos število takih nesreč v prvih treh mesecih povzpelo na 53. Močno se je povečalo tudi število poškodovanih, lani jih je bilo 22, letos pa že 41. Kolesarji so na območju Ljubljane v letošnjem letu povzročili 30 nesreč – spet dvakrat več kot lani – najbolj nevarni pa so po podatkih PU Ljubljana tisti, stari med 18 in 34 let.

Porast prometnih nesreč med kolesarji sicer ni nič nenavadnega za ta letni čas, vendar so v primerjavi z lani številke veliko večje.

Vodja oddelka za cestni promet Ivan Kapun je pojasnil, da sta glavna vzroka nesreč kolesarjev dva, vožnja po levi strani kolesarske steze in neupoštevanje pravila prednosti.

Kapun je opozoril na osnovne zaščitne ukrepe za kolesarje. Nosijo naj čelado, ponoči in ob zmanjšani vidljivosti pa naj oblečejo svetla oblačila, je dejal. Prav tako ne smejo pozabiti na luči. Opozoril je tudi, da morajo kolesarji voziti po desni strani ceste in drug za drugim. Po njegovih besedah velik problem predstavljajo tudi vinjeni vozniki koles, ki se največkrat ne zavedajo, da so kazni za vinjene kolesarje enake kot za voznike in da lahko dosežejo do 500 evrov.

POZOR! Med vožnjo je prepovedano izpustiti iz rok krmilo kolesa, dvigniti noge s pedal, voditi, vleči ali potiskati drugo vozilo, pustiti se vleči ali potiskati …

Neupoštevanje cestno-prometnih predpisov je namreč kaznivo za vse, tudi za kolesarje. Tako bo tisti, ki ne upošteva rdeče luči na semaforju, plačal 250 evrov, če kolesar prevozi rumeno, pa mu bo policist zaračunal pol manj. 125 evrov bo prav tako plačal za vožnjo v napačno smer in vožnjo po pločniku. Telefoniranje na kolesu pa stane slabih 42 evrov.

Kdo se (ne) pripenja?

Ministrstvo za promet in slovenska policija sta danes začela izvajati akcijo "Varnostni pas-vez z življenjem", ki bo trajala do 4. junija. Policisti bodo v tem času poostrili nadzor nad vozniki, poudarek bo tudi na sopotnikih na zadnjih sedežih, ki se, po besedah Kapuna, še vedno v velikem številu ne privezujejo z varnostnimi pasovi. Poleg tega bodo preverjali še, ali se vozniki in potniki v tovornih vozilih, pa tudi v avtobusih pripenjajo. Tudi za slednje je uporaba varnostnih pasov nujna.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User105434
15. 05. 2007 09.58
Vzrok vedno slabšega stanja je v kršenju predpisov. To pa izvira iz nespoštovanja vrednot in zakonitosti. Zasluge za to ima politika, vzgojnoizobraževalni sistem in javno mnenje v družbi. Ti poudarjajo premagovanje in zatirajo sodelovanje.
User205775
14. 05. 2007 19.44
ja kolesarji pac ne znajo vozit in tako onemogocajo promet nam vzornim voznikom motornih vozil.
User245895
14. 05. 2007 17.36
Vsi moramo paziti, seveda. Tudi če nekdo zmeraj pazi in pravilno vozi, se mu en dan lahko zgodi, da ima "slab" dan, da je morda malo bolj ratresen ... Enostavno treba je biti pozoren in se ne zanašat na svojo prednost. Vem za deklico, ki je danes peljala skozi križišče po kolesarski stezi, po desni strani, naravnost, pa je nekdo zavijal v desno in se je zaletela vanj. Šele po pogovoru je ugotovila, da je on njo izsilil. Na srečo ni bilo hujšega. Ampak takih "majhnih" nesreč je veliko. In kolesarske ponekod so, ponekod jih ni. Kolesar ponekod nikamor ne paše, tisti z rolarji in skiroji pa še manj. Pa če bi vzpodbujali ekologijo pa tudi zdravo življenje, gibanje ("treniraš" lahko tudi spotoma, ni treba ravno se nekam daleč peljat na trening ali na fitnes), bi bilo dobro urediti vsaj kje take površine, kjer bi se lahko vozili tudi z rolarji in še s čim.
User2757
14. 05. 2007 16.43
Kritika, se strinjam. Vsi udeleženci prometa imajo za pazit in spoštovat pravila, pa če so pešci, biciklisti, ali vozniki katerekoli kategorije.
User112601
14. 05. 2007 16.28
Paziti morata obe skupini! Tako kolesarji kot avtomobili. Oboji bi morali spoštovati tako prometne predpise kot kulturo. Noben pa na teh področjih v Sloveniji ni čist, ker je stanje porazno! Vzrok? Današnje kvazi vrednote.
User2757
14. 05. 2007 16.22
In slovenska zagovedna vozniška kultura spet kaže svoj pravi obraz...
User52779
14. 05. 2007 16.20
Kdo pa pravi da moramo samo kolesarji pazit! Hudiča, jaz pazim kolikor dobro znam ampak to mi še vedno ne pomaga če mi iz izvoza brez luči (Zvečer ko je temno) pridrvi en kreten!
User108308
14. 05. 2007 16.05
Martin Krpan bumbar zaru* ja in če mam pleh okoli sebe? ja bistvo je kdo je kriv!!!!!!!!!!!!!!!! ne pa kdo ma pleh okol sebe budalo. pa ne mi s takimi da ste kolesarji nedolžne ovčke in ubogi in kaj vem kaj še vse zato ker znate bit ravno tako al pa še bol primitivni kot nekateri vozniki pa ja da o tem kje vse se kdo vozi s kolesom al pa pešači raje nebi govorili. kolkrat doživim štopanje NA avtocesti, sprehanje PO avtocesti s kovčkom in še in še pa ne sam skoz neki se na voznike izgovarjat ker nismo vsi primitivne budale
User198123
14. 05. 2007 15.46
Ja, v avtu ima človek pleh okoli sebe, kolesar pa ne, kdo je torej tisti, ki mora pazit? Če se sam ne paziš, je hitro po tebi. In nekateri se res ne pazijo.
xes
14. 05. 2007 15.39
Ni pomembno: Danes sem prehitel kolesarja na LJUBLJANSKI OBVOZNICI ... mislim... potem bodo pa spet soferji krivi ko ga bo eden s kamionom zalimal....
User46718
14. 05. 2007 15.37
@nekdo... bumbar zaru*... ni važno kdo je kriv, bistvo je, da ima šofer avtomobila okoli sebe pleh, kolesar pa nič. Sicer pa sam redno kolesarim (treniram) in ti lahko za vsak dan naštejem najmanj tri izsiljevanja voznikov avtomobilov, tovornajkov ipd... ki se mi zgodijo.
User205862
14. 05. 2007 15.35
Za začetek naj poskrbijo za sistematično odpravo "črnih točk", ki so dobro predstavljene (s fotografijami ter predlogi za sanacijo) na spletni strani Ljubljanske kolesarske mreže. Lepo so zasrali tudi s postavitvijo novih avtobusnih postaj, saj jih je veliko vbetoniranih na sredini kolesarske steze. Zadnja neodgovorna poteza pa je bilo postavljanje oglasnih panojev med cestišče in kolesarsko stezo s čimer so na nekaterih delih konkretno zmanjšali preglednost. Če tudi vas motijo omenjene zadeve vam predlagam, da ob naslednji priložnosti podprete Samota Kuščerja, ki se v Ljubljani še najbolj aktivno zavzema za odpravo omenjenih težav.
User108308
14. 05. 2007 15.21
Ni pomembno 1. v veliki večini ljubljane so kolesarske poti dokaj dobro urejene. kot 2 pa daj ne mi s takimi veš ko prečkate kolesarji prehod za pešce bi mogli stopit s kolesa pogledat levo in desno ampak ne vas boli **** itak bo kriv voznik avtomobila pa kr lepo preko prehoda brez da bi sploh upočasnili. pa najbol brezobrazni kolesarji in pešci ste ravno v lj
User52779
14. 05. 2007 15.13
"Policija opozarja: tudi za kolesarje obstajajo pravila" Hvala lepa, nisem vedel, pa kaj ste normalni, kaj jaz morem če so nekateri vozniki neumni in ne znajo vozit, kaj jaz morem če en neumen taksist mimo KCja vozi 100! Kaj jaz morem če po večini Lj ni urjenih kolesarskih poti in smo prisiljeni vozit po cesti če ne ta kakšna stara mama nahruli da kaj se imam jaz na kolesu vozit po pločniku!