Drnovšek je v pogovoru z novinarji potrdil, da so na vladi razmišljali celo o možnosti preklicu naročila Falcona.
Vendar kot neizpodbitno dejstvo ostaja pogodba za nakup 35 milijonov dolarjev vrednega Falcona 900 EX, ki jo je vlada že podpisala, letalo pa v Franciji že dobiva svojo podobo in naše barve. Dejstvo je tudi to, da je država proizvajalcu Dassaultu že plačala več kot polovico, natančneje 21 milijonov dolarjev kupnine.
Zaradi tega je premierov dvom toliko večje presenečenje. "Sam sem že pozval ustrezne ljudi, ki se ukvarjajo in so se ukvarjali s tem vprašanjem, da skušamo ta problem rešiti. Bodisi da odstopimo od pogodbe ali pa zamenjamo letalo za neko cenejše ali rabljeno," je dejal Drnovšek.
Generalni sekretar vlade Mirko Bandelj je potrdil, da so proučili možne alternative, kot je zamenjava za manjše letalo ali odstop od pogodbe, vendar so ugotovili, da taka poteza ekonomsko ne bi bila smotrna: "Odstop od pogodbe bi nenazadnje povzročil plačilo v pogodbi določene kazni," ki naj bi okvirno znašala med tremi in pol in petimi milijoni dolarjev.
Po trditvah vladne komisije je nakup že naročenega Falcona 900 EX sedaj še posebej smotrn, saj naj bi vrednost letala na trgu zaradi dogodkov po 11. septembru celo zrasla. "Po sedanjih ponudbah je naš model sedaj vreden že 39 milijonov dolarjev," trdi Bandelj. Vlada torej trdi, da je za ta denar, to je 35 milijonov dolarjev, po novem mogoče dobiti le manjša letala, naš Falcon naj bi tako, še preden je bil izdelan, vladi prinesel dobiček.
Vendar proizvajalci letal trdijo drugače, saj naj bi cene letal ostale nespremenjene. "Ne morem govoriti v imenu vse industrije, lahko pa za Bombardier, ki sestavi največ poslovnih letal na svetu, zatrdim, da ni podražil letal," je povedal Leo Knappen iz Bombardiera. Celo nasprotno. Zaradi 11. septembra naj bi se povpraševanje zmanjšalo, zaradi česar so proizvajalci pripravljeni pristati na za kupca ugodnejše pogoje.
Poleg tega imajo velik vpliv na trg tudi preklicana naročila. Tako je samo ta teden ameriški letalski prevoznik United Airlines preklical naročilo kar 46-ih Falconov, kar bo ceno letal najverjetneje porinilo navzdol.
Pri tej odpovedi naj ne bi šlo za model 900 EX, ampak za manjša letala, zato to ne bo vplivalo na znižanje cene," meni Bandelj. Vlada naj bi zaradi pritiska iskala tudi druge možnosti. Tako naj bi se že pogajala za sodelovanje z našim letalskim prevoznikom Adrio Airways, ki bi lahko tržila vladni Falcon, o čemer prej ni bilo govora.
"Z vlado se pogovarjamo glede vzdrževanja in trženja letala, vendar do konkretnih dogovorov še nismo prišli," je povedal direktor Adrije Brane Lučovnik. Na mestu je vprašanje o smotrnosti takšnega sodelovanja, saj Adria nima izkušenj ne z letenjem na Falconu ne z njegovim vzdrževanjem, tako da bi bila takšna rešitev prej zasilni izhod kot modra poteza. "Bistvenega pomena bo predvsem notranja ureditev letala in višina vzdrževalnih stroškov," dodaja Lučovnik. Po naših podatkih pa so ti kar 4500 dolarjev na uro, kar pomeni, da bi bilo letalo zelo težko donosno.
Vlada tako, tudi zaradi podpisane pogodbe, 21-ih milijonov dolarjev, ki so že nakazani v Francijo ter zagrožene pogodbene kazni pri odločitvi o nakupu zaenkrat še vztraja. Vendar kljub temu, da kazen za prekinitev pogodbe znaša med tri in pol in pet milijonov dolarjev, bi kljub plačilu kazni konkurenčno letalo, kot je Bombardierjev Challenger 604, še vedno dobili za dobro milijardo tolarjev ceneje.