Zavod Reševalni pas je na svojem Twitter profilu objavil posnetek reševalcev nujne pomoči Postojna, s katerega je razvidno nespametno ravnanje voznika avtomobila tujih registrskih tablic.
Ta se je odločil, da bo svojo pot v zastoju skrajšal tako, da bo peljal kar za reševalnim vozilom med obema kolonama voznikov, ki so se pravilno razvrstili levo in desno ter tako reševalcem omogočili prost prehod.
"Brez komentarja!" so zapisali ob tem in dodali, da je bila po njihovih podatkih policija o dejanju voznika že obveščena. Posnetku so med drugim pripisali tudi oznako "neumno ogrožanje življenja".
Policija primer obravnava
Na Policijski upravi (PU) Koper so za 24ur.com potrdili, da so bili o primeru res obveščeni in ga tudi obravnavajo. Dejstvo pa je, da postopki v primerih, o katerih je policija obveščena prek posnetkov na družbenih omrežjih, običajno trajajo dlje, sploh, če gre za tuje državljane.
Kot je znano, je reševalni pas prostor med kolonama ali kolonami vozil na avtocesti, po katerem peljejo intervencijska vozila ob prometnih nesrečah ali drugih ovirah na avtocestah. Da je namenjen samo pristojnim, verjetno ni treba posebej poudarjati.
30. člen Zakona o pravilih cestnega prometa pravi: "V primeru ustavljanja ali zastoja prometa na avtocesti in hitri cesti z dvema ali več pasovi za vožnjo v eno smer morajo vozniki med kolonama TAKOJ vzpostaviti reševalni pas, ki je dovoj širok za vožnjo intervencijskih vozil. Vozila, ki se ustavljajo ali stojijo na skrajnem levem prometnem pasu, se morajo razvrstiti čim bolj levo, tudi čez robno črto smernega vozišča. Vozila, ki se ustavljajo ali stojijo na ostalih prometnih pasovih, pa se morajo razvrstiti čim bolj desno, tudi čez robno črto smernega vozišča, kar vključuje tudi odstavni pas."
Kljub temu, da na pravilno razvrščanje voznikov v zastojih redno opozarjajo tako odgovorni kot mediji, še vedno prihaja do primerov, ko se vozniki ne razvrstijo pravilno, s tem pa onemogočajo dostop reševalcem do mesta nesreče, kjer o življenju in smrti odločajo sekunde.
Po primorski avtocesti kar po odstavnem pasu
Da pa takšni nespametni primeri vožnje niso osamljeni, priča tudi posnetek, ki nam ga je danes v uredništvo posredovala bralka. Z njega je razvidno, kako voznik, prav tako s tujimi registrskimi tablicami, pelje kar po odstavnem pasu.
"Saj ni res, pa je. Vsi se držimo predpisov, Avstrijec očitno ne pozna pravil. Danes na avtocesti proti slovenski obali," je zapisala.
Zakon o pravilih cestnega prometa pravi, da je na odstavnem pasu ali odstavni niši prepovedana vožnja, parkiranje ali ustavitev, razen ustavitev v sili in ustavitev zaradi nudenja potrebne pomoči. Voznik vozila, ki je ustavil v sili, mora poskrbeti, da se vozilo takoj odstrani. Če tega ne stori, odstrani vozilo na njegove stroške izvajalec rednega vzdrževanja cest, skladno z določbami zakona, ki ureja ceste.
Na odstavnem pasu ali odstavni niši lahko vozijo in ustavijo vozila:
1. nujne medicinske pomoči, gasilska vozila in vozila zaščite in reševanja pri izvajanju intervencijskih nalog,
2. izvajalca rednega vzdrževanja avtoceste pri pregledu in vzdrževanju ceste ter pri izločanju vozil,
3. upravljavca cestninskih cest, ki jih pri izvajanju nadzora uporabljajo cestninski nadzorniki,
4. policije in vojaške policije pri nadzoru in urejanju cestnega prometa in
5. inšpektorjev pri opravljanju inšpekcijskega nadzora.
Pri tem morajo biti vsa navedena vozila označena s predpisanimi svetlobnimi znaki oziroma s pomičnimi signalnimi ali zapornimi tablami.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.