Slovenija

'Nespodobno, neprimerno in ponižujoče', ministrstvo: Kriva je organizacija

Ljubljana, 07. 05. 2026 19.46 2 min branja 33

Vrsta pred ZD Borovnica

Čakanje v vrstah, na mrazu, v dežju in vetru, tudi sredi noči. Prizori, ki bi jih pričakovali v času kriz, so v Sloveniji v zadnjih letih postali stalnica. Medtem ko si institucije podajajo odgovornost, pa si morajo ljudje za vpis k zdravniku vzeti dopust in dolge ure čakati pred ambulantami. Kako je v času digitalizacije to sploh mogoče in nemalokrat celo zaman? Bo za to sploh kdo odgovarjal?

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: V vrsti za osebnega zdravnika
    03:00
    Iz 24UR ZVEČER: V vrsti za osebnega zdravnika
  • Iz 24UR: V Cerknem več kot 900 ljudi še vedno brez osebnega zdravnika
    02:46
    Iz 24UR: V Cerknem več kot 900 ljudi še vedno brez osebnega zdravnika

"Katastrofa." Besede, ki so pospremile vpis v Ljubljani 12. januarja 2023. In še: "Povsem nesprejemljivo." Nič kaj drugače dobro leto in pol kasneje (3. oktober 2024) v Slovenski Bistrici ali pa 20. aprila letos v Borovnici: "Nehumano, sploh do starejših ljudi, ki jih je veliko v vrsti." Nekateri so v vrsti čakali celo od dneva pred vpisom.

Prizori torej, ki jih spremljamo že leta, rešitev pa ni. "Ocenjujem, da je to nespodobno, neprimerno in ponižujoče za ljudi, ki iščejo tisto, kar je oz. naj bi bilo zagotovljeno z ustavo Republike Slovenije," stanje komentira zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj.

Da ne gre za osamljen primer, temveč za večje število primerov, pa poudarja varuhinja človekovih pravic Simona Drenik Bavdek: "Kar kaže na to, da ni samo stvar organiziranosti enega ali drugega zdravstvenega doma, temveč gre za sistemsko težavo."

Ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel smo želeli vprašati, kdo bo prevzel odgovornost za prizore ljudi v vrstah pred zdravstvenimi domovi. A odgovora pred kamero nismo dobili. Na ministrstvu sprva niso vedeli, kje se ministrica nahaja, kasneje pa so nam sporočili, da zaradi drugih obveznosti ni na voljo za izjavo.

V pisnem odgovoru so poudarili, da bi se lahko opredeljevanje pacientov z boljšo organizacijo in komunikacijo izvedlo tudi precej bolj prijazno. Kot pravijo, podobnih vrst ne spremljajo povsod po Sloveniji, kar po njihovem kaže predvsem na pomen dobre organizacije zdravstvenih domov.

Na ministrstvu tako odgovornost za vpis pacientov pripisujejo predvsem lokalnim skupnostim in zdravstvenim domovom.

Valentina Prevolnik Rupel na podpisu pogodbe z Leonardom o nabavi helikopterjev HNMP
Valentina Prevolnik Rupel na podpisu pogodbe z Leonardom o nabavi helikopterjev HNMP
FOTO: Luka Kotnik

"Popolnoma jasno je, da za varstvo človekovih pravic primarno odgovornost vedno nosi država, nato pa seveda tudi vsi njeni podsistemi. Spet pridemo do težave pomanjkanja dialoga. Tudi zakonodajni okvir, ki omogoča, da se vali krivdo z ene institucije na drugo, namesto da bi se pristopilo k iskanju rešitev," pravi Drenik Bavdkova.

Za vse, ki so brez osebnega zdravnika, bi Slovenija potrebovala še okoli 380 dodatnih timov družinske medicine, več deset ginekoloških timov ter skoraj 390 timov zobozdravstva za otroke in mladino.

KOMENTARJI33

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zibertmi
08. 05. 2026 12.05
to je odraz nosposobnosti vodstev v ZD ali pa nagajanja in sprožanje nasprotobanj v komentiranjih ali v medijih.enostavno bi paciente prepisali novo zdravnici,paciente pa naprosili ,da se oglasijo ,da potpišejo soglasje.za vse kar se na tem nivoju zdravstva sploh dogaja,so pa krive kvote ,ki so se uvedle pod vlado jj en zdravnik 1500 pacientov.več jih nočejo vzet,čakalnice so pa prazne
ROMELS
08. 05. 2026 11.35
Bivša Juga je bila zakon proti sedanji demokraciji.
zibertmi
08. 05. 2026 12.07
en zdravnik je imel takrat po 3000 tisoč pacientov,ker so firme zaposlovale tudi več tisoč zaposlenih,pa je vse štimalo,pa brez računalnikov.v firmah so v računovodstvih peš računali plače in na roke pisali plačilne liste,za prav toliko zaposlenih,pa seveda vmes je vse preverjal še sdk
Bella Ciao1
08. 05. 2026 09.50
Kam se je skril Logar....ga ni že 1 mesec nikjer? A ne dela koalicije z nategnjenimi volilci??? Saj se nima bati za karkoli ..kot tudi prevarant Stevo ne
medwd
08. 05. 2026 09.38
SUper, če bi se to dogajalo na Hrvaškem ali Bosni, bi nil članek na prvi strani. Tako imajo pa oni kaj za pokazat o Sloveniji.
Lenart Čaubi
08. 05. 2026 09.31
Stevica ma vas rad
Lenart Čaubi
08. 05. 2026 09.30
CIAO ciao Svoboda ciao lepo pesem ste si izbrali za kongres in slovo arrivederci bellissimo.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 09.29
Popolna zmaga desnih in fidesa....uživajte v vladi za razvoj🤣🤣🤣🤣🤣
Bella Ciao1
08. 05. 2026 09.25
Stevanovićić dela za ljudi...zapomnite si ga
Bella Ciao1
08. 05. 2026 09.24
Kmalu boste umirali na ulicah...ste si to priborili na volitvah🤣🤣🤣
natas999
07. 05. 2026 21.40
ja vi pa nič krivi😂
mali.mato
07. 05. 2026 21.24
Golobnjak na veliko zaposluje v ministrstvih, ki se v kratkem ukinjajo?!?! Bo kdo odgovarjal za to?
Bella Ciao1
08. 05. 2026 09.25
celjan2
07. 05. 2026 21.21
saj bodo kmalu protesti proti novi vladi, ki še sestavljena ni. ob neuspehih golobinjeka pa nikome ništa!
PridiNaVIDMAX
07. 05. 2026 21.20
Posledice strupenega nesposobnega golobizma, ki ga bomo še zelo dolgo plačevali na 1000+ različnih načinov! Dobro, da se je pobral! Folk vi pa spucajte v glavi koga volite, namreč to je VSE VAŠA krivda.
DKR
07. 05. 2026 21.12
Pernati blefer je dve leti bevskal, kako je zdravstvo njihova prioriteta in da se bo on osebno zavzel za reformo zdravstva. Tipček je popolni luzer, vse česar se loti je zavozil, če ne bi imel očeta diektorja iz trdih komunističnih časov, bi pasel ovce na Goriškem.
stoinena
07. 05. 2026 21.08
je rekel golube da nam vsi zavidajo
St. Gallen
07. 05. 2026 21.05
Svica je izbira, ki motivira
Vakalunga
07. 05. 2026 21.04
Poglejte s uspehe GOLOBA, HANA, MESECA...Tanje Fajon to e njihova demokracja..To demokracijo je potrebno pod nujno likvidirat..
Tami69
07. 05. 2026 21.01
ja zakaj pa ne dolgozoba organizira če zna?To je tako kot sem sedaj poslušal starega Partljiča kako je njemu vseeno za leve in desne samo Janša mu pa gre na jetra,ker je on kriv za vse!
Luna61
07. 05. 2026 20.54
Vse krivi jansisti. Le kdo bi bil kriv, če njih ne bi bilo? Srečo imam, da imam osebnega zdravnika.
Con-vid 1984
07. 05. 2026 20.42
En čačača ovčike......
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763