Informacijski pooblaščenec s svojim mnenjem nasprotuje mnenju ministrstva za javno upravo. Prepričani so, da je v postopku dostopa do informacij javnega značaja zaračunavanje stroškov dela javnih uslužbencev, ki so sicer že plačani iz proračuna, nesprejemljivo. "Ker dobivamo veliko vprašanj prosilcev in novinarjev, ali se jim v postopku pridobivanja informacije javnega značaja lahko zaračunava tudi stroške dela javnih uslužbencev, kot pritožbeni organ pojasnjujemo, da gre za neustrezno prakso zaračunavanja," navajajo v uradu pooblaščenca.
Novinarka Dela, ki ji je bilo naloženo plačilo stroškov za vpogled v dokumente, ki jih je zahtevala po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, se je pritožila zoper ministrstvo za izobraževanje. Informacijski pooblaščenec je ugodil njeni pritožbi in odpravil sklep, s katerim je bilo prosilki naloženo plačilo stroškov dela javnih uslužbencev, ki so nastali z iskanjem in pripravo dokumentacije za vpogled, in sicer tudi stroške za 11 ur dela dveh javnih uslužbenk.

"Pravica dostopa do informacij javnega značaja je temeljna človekova pravica, ki jo zagotavlja ustava. Informacijski pooblaščenec zato meni, da mora višina stroškov izvrševanja te pravice ostati v najnižjem možnem obsegu in ne sme nesorazmerno ovirati dostopa do informacij javnega značaja. Ravno iz tega razloga so vse vloge v postopku dostopa do informacij javnega značaja oproščene plačila upravne takse," navajajo v uradu pooblaščenca in dodajajo, da je nesprejemljivo, da se stroški dela "prevalijo" na novinarje in druge prosilce.
Na urad pooblaščenca se je obrnilo več novinarjev in drugih prosilcev s pritožbami, da jim organi zavezanci na podlagi stroškovnikov, ki jih je potrdilo ministrstvo za javno upravo, zaračunavajo tudi urne postavke za stroške javnih uslužbencev. In to celo 20 evrov na uro dela (plus DDV) za iskanje in pripravo dokumentov za vpogled.
Ob tem informacijski pooblaščenec poudarja, da dostop do informacij javnega značaja ni v celoti brezplačen, problematično pa je zaračunavanje stroškov dela javnih uslužbencev po urnih postavkah. "Iz veljavne ureditve izhaja, da se za posredovanje informacij javnega značaja (fotokopije, elektronskega zapisa, prepisa) lahko zaračunajo le materialni stroški, kamor pa stroški dela javnih uslužbencev nedvomno ne sodijo. Povsem nesprejemljivo je namreč stališče, da bi morali prosilci dodatno, po urnih postavkah, plačevati stroške javnih uslužbencev, ki sicer že prejemajo plačo iz proračuna," še dodajajo v uradu.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.