Kranjskogorski policisti so bili v torek nekaj čez 12. uro obveščeni o padcu mladoletnega smučarja na smučišču v Podkorenu.
"Po podatkih, s katerimi razpolagamo, se zaradi prevelike hitrosti v izteku ni mogel ustaviti in je trčil v zaščitno mrežo," so zapisali na PU Kranj.
Na kraju mu je prvo pomoč nudilo zdravstveno osebje in ga z reševalnim vozilom prepeljalo v zdravstveno ustanovo. Bil je hudo telesno poškodovan.
Policisti zbirajo obvestila in vodijo postopek.
Policisti vsako sezono obravnavajo okoli sto nesreč na smučiščih, največ udeleženih je otrok
Policisti sicer vsako leto obravnavajo kar nekaj nesreč, precej je takšnih s hudimi telesnimi poškodbami, ki jih je policija dolžna obravnavati, tj., opraviti ogled, ugotoviti vzroke za nesrečo in tudi odkriti morebitno odgovornost.
Po besedah Alojza Sladiča iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi je slovenska policija zadnjih petih letih na smučiščih obravnavala v povprečju okoli sto nesreč na leto, dobra polovica se jih je končala s hudimi telesnimi poškodbami. "Okoli 70 odstotkov udeležencev v nesrečah je običajno moških, največ udeleženih v nesrečah pa je otrok, starih med 7 in 14 let. V povprečju je na sezono v nesrečah (tudi v tistih, z lažjimi poškodbami, ki jih obravnavajo nadzorniki smučišč) udeleženih več kot za dva avtobusa otrok," je navedel Sladič.
Najpogostejši vzrok za nesreče je precenjevanje sposobnosti
Pri vzrokih nesreč policisti pri udeležencih policisti največkrat ugotavljajo precenjevanje sposobnosti in znanja ter neprilagojeno hitrost in neprimerno izbiro smeri smučanja, pa tudi neprimerno vključevanje nazaj na smučišče. Policisti pri smučarjih, še posebej pa pri udeležencih nesreč, preverjajo tudi prisotnost oziroma vpliv alkohola, a se ta le redko potrdi.
Uporabljajte čelado, spoštujte FIS pravila in smučajte tako, da bo varno za vse
Da bi bilo smučanje prijetno in predvsem varno za vse, policisti obiskovalce smučišč pozivajo k spoštovanju mednarodnih FIS pravil.
Na smučiščih naj upoštevajo odredbe in navodila nadzornikov, policistov ter upravljavcev, pa tudi označbe na smučarskih progah. Smučišče naj uporabljajo tako, da ne ogrožajo ali poškodujejo sebe in drugih niti naprav ali označb na smučišču.
Uporaba smučarske čelade je obvezna za otroke do vključno 14. leta starosti, njeno uporabo pa priporočajo tudi odraslim smučarjem.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.