
Pred dnevi smo poročali, da so se pogajanja med vlado in sindikatom začela premikati z mrtve točke, saj naj bi zbližali stališča. Danes pa je predsednik Sindikata delavcev Upravne enote Ljubljana Dragan Stanković sporočil, da so vladi poslali svoje pripombe, ministrstvo za javno upravo pa da jih je neuradno že sprejelo.
"Odločitev zbora je bila, da se sporazum sprejme pod določenimi pogoji. Nasprotna stran je te naše pripombe sprejela. Na koncu ni bilo veliko zadržkov, da večina zaposlenih na UE Ljubljana sprejme ta stavkovni sporazum," je povedal Stanković.
Sedaj sledi podpis dogovora, predvidoma še ta teden, in s tem tudi, vsaj začasno, konec stavke na upravnih enotah, poroča novinarka 24UR Špela Bezjak.
In kaj podpis pomeni za potek dela na upravnih enotah? "S podpisom sporazuma se bo stavka zaključila. Pozorno bomo spremljali, kako se določila stavkovnega sporazuma izvajajo, verjamemo, da se jih bo vlada tudi držala. V nasprotnem primeru bomo v mesecu septembru tudi razmislili o ponovitvi stavkovne aktivnosti. Toda upam, da se bo zgodba odvijala tako, kot je predvideno s stavkovnim sporazumom," pravi Stanković.
Osem enot še vedno proti podpisu
Stavkovni sporazum je za zdaj izglasovalo 18 upravnih enot, osem jih je proti, odločitev 20 upravnih enot pa še ni znana, je za STA dejal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. Če bodo upravne enote stavkovni sporazum, ki jim ga je poslala vlada, podpisale, bodo stavko na teh enotah zamrznili, je še dejal.
Verk je potrdil, da so se za podpis sporazuma med drugim odločili na upravnih enotah v Ljubljani, Ajdovščini, Dravogradu, Ilirski Bistrici, Kranju, Litiji, Mozirju, Postojni, Radljah ob Dravi, Rušah, Šmarju pri Jelšah in Velenju. Pričakuje, da bo odločitev 20 enot znana v sredo.
Kot je pojasnil Verk, lahko vsaka upravna enota k podpisu sporazumu pristopi individualno, ne glede na odločitev ostalih upravnih enot. "Obstaja tudi nevarnost, da bodo nekateri nadaljevali s stavko," je pojasnil. Ko bodo v sindikatu prejeli odločitev vseh enot, bodo o tem obvestili načelnike upravnih enot, službo za upravne enote oziroma ministrstvo za javno upravo in javnost. Podrobnosti sporazuma Verk ni natančno komentiral, je pa pojasnil, da je vlada v sporazumu predlagala dodatek zaposlenim za povečan obseg dela. Poleg tega so predlagali dvig plač za najnižje ovrednotena delovna mesta.
Zaposleni so konec januarja tri dni stavkali na 41 od 58 upravnih enot, od 13. marca pa so na večini upravnih enot stavkali ob sredah. Zaposleni na 34 od skupno 58 upravnih enot so 15. maja začeli neprekinjeno stavko, s katero zahtevajo dvig plač za sedem plačnih razredov, izenačitev nazivov zaposlenih na enotah z nazivi na ministrstvih, uvedbo dodatka za gotovinsko poslovanje in povečanje kadrovskega načrta na določenih enotah. Po zadnjih podatkih ministrstva za javno upravo vsakodnevno stavkajo zaposleni na 23 upravnih enotah, ob sredah pa še na 14 enotah.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.