Slovenija

Neurja vinogradnikom uničila do 50 odstotkov letošnjega pridelka

Ljubljana, 31. 08. 2020 06.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Urša Vrečar, STA, Kaya Kamenarič
Komentarji
122

Zaradi krajevnih neurij z močnim vetrom in ponekod tudi točo so imeli gasilci 166 poklicnih in prostovoljnih enot polne roke dela. Po vsej državi je bilo v zvezi z neurjem zabeleženih 351 dogodkov. Sunki vetra so podirali drevesa, meteorna voda je zalivala objekte, ponekod je bila motena oskrba z električno energijo. O hudi škodi poročajo tudi vinogradniki, v Ljutomersko-Ormoških goricah je toča uničila tudi do 50 odstotkov pridelka.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Mlijonska škoda po neurjih
    03:19
    Iz 24UR ZVEČER: Mlijonska škoda po neurjih
  • Iz 24UR: V Ormožu številne težave
    02:52
    Iz 24UR: V Ormožu številne težave
  • Iz 24UR: Škoda po nedeljskih neurjih
    03:26
    Iz 24UR: Škoda po nedeljskih neurjih
  • Iz 24UR: Sodni dan v Posočju
    02:40
    Iz 24UR: Sodni dan v Posočju
  • Iz SVETA: Pogovor z županom Radeč
    04:05
    Iz SVETA: Pogovor z županom Radeč
  • Iz SVETA: Močan veter in kot jajce debela toča
    02:49
    Iz SVETA: Močan veter in kot jajce debela toča

V nedeljo so večji del države zajele padavine, ki so se v popoldanskih urah razvile v krajevna neurja z močnim vetrom in točo. Največ težav so povzročile v občinah Bohinj, Bovec, Brda, Cerkno, Cirkulane, Črna na Koroškem, Dobje, Dobrepolje, Dobrova - Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Dravograd, Duplek, Gorenja vas - Poljane, Gorišnica, Gorje, Idrija, Ilirska Bistrica, Ivančna Gorica, Jesenice, Jezersko, Kamnik, Kanal, Kobarid, Kranjska Gora, Laško, Litija, Logatec, Loška Dolina, Loški Potok, Majšperk, Makole, Markovci, Mirna, Mozirje, Murska Sobota, Ormož, Pivka, Podlehnik, Podvelka, Poljčane, Prevalje, Ptuj, Radeče, Radlje pob Dravi, Radovljica, Razkrižje, Ribnica, Rogaška Slatina, Rogaševci, Sevnica, Sežana, Slovenj Gradec, Slovenska Bistrica, Sodražica, Središče ob Dravi, Starše, Sveti Tomaž, Šempeter - Vrtojba, Šentjernej, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno pri Litiji, Tolmin, Trebnje, Tržič, Videm, Zavrč, Železniki in Žatele, sporoča Uprava za zaščito in reševanje. 

Gasilci so imeli polne roke dela, na terenu so bili člani 166 poklicnih in prostovoljnih enot. Po do zdaj zbranih podatkih iz regijskih centrov za obveščanje po državi je bilo v zvezi z neurjem zabeleženih 351 dogodkov. 

Močan veter je podiral drevesa in odkrival strehe, podiral dimnike, nadstreške in telekomunikacijske drogove. Zaradi podrtega drevja je bilo neprevoznih kar nekaj cest, drevesa so padala na objekte in vozila, ponekod je bila motena oskrba z električno energijo. Na Pokljuki je med podrtim drevjem obstal avtobus, v Šempetru pri Novi Gorici je veter poškodoval šotor, namenjen testiranju na koronavirus. 

Zaradi udara strele je zagorel kozolec toplar velikosti 8 x 22 metrov. Požar je uničil toplar in delovne stroje s priključki, sporočajo z Uprave za zaščito in reševanje. 

Meteorne vode so zalivale ceste, podvoze ter stanovanjske in gospodarske objekte. Marsikje je klestila večja toča in ogromno škode povzročila na objektih, vozilih, v sadovnjakih in na poljih. 

Gasilci so imeli največ dela z odstranjevanjem podrtih dreves, prekrivanjem objektov, črpanjem meteornih vod iz različnih objektov, postavljanjem protipoplavnih vreč in gašenjem požara. Veliko dela so opravili tudi delavci komunalnih in cestnih podjetij, na terenu so bile tudi dežurne službe Telekoma in Elektra. 

V Ormožu delno razkrilo tudi streho osnovne šole 

Na območju Spodnjega Podravja so morali gasilci opraviti vrsto intervencij, zlasti zaradi razkrivanja streh in podrtih dreves. Samo na območju Ormoža je razkrilo 41 streh na stanovanjskih objektih. Delno je razkrilo tudi streho osnovne šole in gospodarskega poslopja. Neurje je podrlo še 54 dreves in dva električna droga ter onesnažilo 270 metrov cest. Pri odpravljanju posledic so pomagali gasilci vseh tamkajšnjih prostovoljnih društev. Med prizadetimi je, po besedah ormoškega župana Danijela Vrbnjaka, tudi osnovna šola v Veliki Nedelji, zaradi česar bodo po poročanju medijev v njej s poukom začeli šele prihodnji ponedeljek, ko bodo poskrbeli za vsaj začasno sanacijo strehe.

V Ljutomersko-Ormoških goricah je neurje v manj kot 10 minutah pustilo za seboj ogromno škodo na tamkajšnjih vinogradih, objektih, drevesih in električnih napeljavah. Dež z gosto točo in močnim vetrom, ki je v nekaterih predelih presegel tudi 120 kilometrov na uro, je tik pred trgatvijo pretresel celotno regijo. Največji ormoški vinar Puklavec Family Wines ocenjuje, da jim je neurje uničilo okoli 50 odstotkov letošnjega pridelka. Nevihta s točo in močnim vetrom je prišla ob najbolj nepravem času, saj so bili tik pred trgatvijo, zato so posledice na grozdju nepopravljive. Bojijo se predvsem gnitja na poškodovanem grozdju.

Rešitev bodo iskali tudi v odkupu grozdja iz drugih vinorodnih okolišev, kot so Haloze in Radgonsko-Kapelske gorice. "Po opravljenem obhodu je največ škode na legah Litmerk, Svetinje, Jeruzalem, Kajžar, Vinski vrh, Brebrovnik in Gomila. Naše posestvo ima skupaj 600 hektarjev vinogradov, od tega je poškodovanih vsaj 60 odstotkov vinogradov, precejšen del do te mere, da je vprašanje, ali bomo tam sploh kaj trgali," je posledice neurja opisal direktor družbe Mitja Herga, ki je na skorajšnji trgatvi prej načrtoval okoli štiri milijone litrov vina.

Na območju Gorišnice je neurje razkrilo 20 streh na stanovanjskih objektih in dva na gospodarskih poslopjih, ob tem pa je podrlo tri drevesa. V Vidmu je razkrilo 26 streh na stanovanjskih objektih in osem streh na gospodarskih poslopjih, hkrati pa podrlo 53 dreves. Vremenska ujma je zajela tudi Markovce, kjer je odkrilo 43 streh na stanovanjskih objektih in štiri na gospodarskih poslopjih ter podrlo eno drevo.

Medtem ko je na Ptuju, v Središču ob Dravi in Svetem Tomažu razkrilo po eno streho na stanovanjskih objektih, v Zavrču pa so gasilci morali odstraniti le šest podrtih dreves, je bilo huje na območju Haloz. V Žetalah je odkrilo devet stanovanjskih in šest gospodarskih objektov, podrlo 24 dreves ter umazalo 100 metrov ceste. 

Nedeljsko neurje v Občini Sevnica poškodovalo okoli sto objektov

Silovito neurje je več krajevnih skupnosti v sevniški občini zajelo v nedeljo okoli 16. ure. "Uničevalo je strehe stanovanjskih hiš in drugih objektov, silovita toča je razbijala okna, uničevala fasade, avtomobile. Uničenih je ogromno kmetijskih pridelkov," so našteli. Popolnoma je uničilo številna ostrešja, med njimi tudi na gasilskem domu na Bregu, poškodovana je streha šole v Loki in na vsaj treh cerkvah. V neurju je bilo podrtih tudi več dreves.

V aktivnosti se je po njihovih navedbah že v nedeljo vključilo 160 gasilcev iz 14 gasilskih društev, v nedeljo so začasno zaščitili ostrešja 83 stanovanjskih in gospodarskih objektov, danes poteka zaščita še drugih objektov, pričakujejo, da jih je poškodovanih več kot sto.

Podatke o škodi še zbirajo. Na terenu bo pregled opravila občinska komisija za popis škode tako na objektih in infrastrukturi kot za področje kmetijstva. Od nedelje je aktiviran občinski štab civilne zaščite v ožjem sestavu, da nudi pomoč na terenu in zagotavlja tehnično podporo za operativno delo gasilcev, so še navedli na občini.

Po poročanju našega bralca je neurje povzročilo pravo razdejanje tudi v naselju Kristan vrh v občini Šmarje pri Jelšah, kjer naj bi veter podrl tudi večje število spomenikov na tamkajšnjem pokopališču. 

Po prvih ocenah je večje število stanovanjskih in gospodarskih objektov poškodovanih tudi v Občini Rogaška Slatina, kjer je veter podiral drevesa in odkrival strehe, zaradi česar je nastala večja materialna škoda. O razkritih strehah in podrtih drevesih po navedbah centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje poročajo tudi iz Laškega, kjer je več dreves padlo na ceste, ponekod na cestišču pa je so bili tudi pesek, mulj in kamenje. Podrta drevesa in močan veter so poškodovali tudi električni daljnovod, tako so v nedeljo zvečer brez električne energije ostali prebivalci na območju Jurkloštra. V Zidanem Mostu pa je poplavilo hišo.

"Za obvladovanje razmer smo ustanovili štab v gasilskem domu Prostovoljnega gasilskega društva Steklarna, od koder smo gasilce usmerjali na prizadete lokacije po prioritetah. Veliko občanov si je škodo saniralo samo, v štab so se oglasili po opremo, ki so jo potrebovali za sanacijo. Neurje je razkrilo kar nekaj objektov in podrlo veliko dreves. Trenutno še odpravljamo škodo na nekaterih objektih, ki jih ni bilo mogoče v nedeljo pokriti," so dejali na občini. Popis škode pa ni predviden.

Podrta drevesa in močan veter so poškodovali tudi električni daljnovod, tako so v nedeljo zvečer brez električne energije ostali prebivalci na območju Jurkloštra. V Zidanem Mostu pa je poplavilo hišo. Vse občane laška občina poziva, da morebitno škodo, ki so jo utrpeli, poslikajo ter podatke o škodi sporočijo na telefonsko številko 03 733 87 00 ali na obcina@lasko.si.

V Trebnjem je bilo eno od podrtih dreves tudi razlog za prometno nesrečo. Poleg razkritih streh so se gasilci ukvarjali tudi z zalitimi objekti, vodo so morali namreč črpati iz prostorov osnovne šole v Velikem Gabru. V Občini Dobje pa se je eno drevo podrlo tudi na hišo. O podrtih drevesih in razkritih strehah poročajo tudi z občin Mirna, Radeče, Litija in Šmartno pri Litiji.

Posledice neurja v Radečah.
Posledice neurja v Radečah. FOTO: Damjan Žibert

Policija poziva k previdnosti na cestah 

Močan veter je lomil veje in odnašal strešnike tudi na Gorenjskem. Številne težave je neurje povzročilo na cestah, kamor je veter nanašal kamenje in skale, v nekaterih krajih so bila poškodovana tudi vozila. Ponekod so posledice neurja vidne še danes, to pa predstavlja tudi določeno tveganje za udeležbo v prometu, sporočajo s PU Kranj. "Voznike, predvsem pa motoriste, pozivamo k veliki previdnosti in prilagojeni hitrosti vožnje. Na območjih, kjer ceste potekajo skozi gozdove in kjer so še vidne posledice neurja, je treba biti še posebej pazljiv. Kjer je bilo več vode in dežja, je nanos kamenja na cesto možen tudi še danes in v prihodnjih dneh." 

Na severnem Primorskem odpravljajo posledice nedeljskih neurij

"Neurje z vetrom je včeraj nekaj pred 9. uro najhuje prizadelo občine Brda, Kanal, Tolmin, Kobarid in Bovec. Veter je odkrival strehe in podiral drevje, posledično je bilo neprevoznih več cest. Gasilci so takoj začeli sanacijo poškodovanih ostrešij, ker smo v popoldanskem času doživeli še en prehod fronte," je za STA danes povedal poveljnik civilne zaščite za severno Primorsko Samo Kosmač.

Novogoriški policisti sicer o veliki škodi poročajo predvsem v Zgornjem Posočju, kjer po doslej znanih informacijah ni bila poškodovana nobena oseba. Obveščeni so bili o več primerih padlih dreves in vej na vozišča in osebne avtomobile, hudourniške meteorne vode so na cestišča nanesle zemljo in drug material, poškodovane so bile strehe stanovanjskih in gospodarskih objektov ter električna in telefonska infrastruktura. 

"Do zdaj je bilo opravljenih okoli 70 intervencij, v katerih je sodelovalo okoli 140 gasilcev," je povedal Kosmač in dodal, da so v regijski center za obveščanje v Novi Gorici v nedeljo čez dan prejeli okoli 400 klicev. Škoda še ni ocenjena, prav tako še nimajo zbranih skupnih podatkov o številu prizadetih objektov, je povedal Kosmač. Po zdajšnjih podatkih ni ogroženo bivanje v kakšni hiši.

Tudi na območju Bohinja podatke o škodi po nedeljski ujmi še zbirajo. Tam je močan veter podiral drevesa in odkrival strehe objektov, meteorna voda pa je zalila nekaj kleti. Gasilske enote so v nedeljo na območju Bohinja posredovale na 17 lokacijah.

Pivčeva: Narava ima svojo moč, fokus treba usmeriti v zaščito in varovanje kmetijskih površin 

Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec se je na nedeljska neurja odzvala na Twitterju in zapisala, da je strokovnim službam naročila pregled stanja na terenu, takoj ob vrnitvi iz Nemčije pa si bo stanje na terenu ogledala tudi sama. "Narava ima svoj moč, na katero zelo težko vplivamo, zato moramo fokus usmeriti v čim večjo pomoč za investicije v zaščito, v zavarovanje kmetijskih površin, s katero bodo pridelovalci zmanjšali tveganje zaradi podnebnih sprememb." 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Popoldne nas bodo od juga spet zajele padavine. Nastane lahko tudi kakšna nevihta, a dogajanje še zdaleč ne bo tako burno, kot je bilo v nedeljo. 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (122)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fairplayy
01. 09. 2020 18.14
-1
Dezela pijancev
Pal?ek Smuk
01. 09. 2020 08.52
+1
Smilijo se mi mali pridelovalci grozdja,veliki se pa itak ne sekirajo ,ker tako vedo ,da bodo dobili vse povrnjeno!! Te velike kmete bi bilo potrebno ornk priviti,ker zivijo na racun drzave in Evrope.Vozijo se s traktorji za 50 tisoc eur in navzgor,5x na leto dopust in podobno...Pred meseci pa jim ugodijo se placilo za zeleno trgatev! Ko boste enkrat morali ziveti samo od tega ,kar naredite bo pa druga pesem....
brabusednet
01. 09. 2020 08.04
+5
Pa so norci predlagali naj vinogradniki zeleno grozdje dol potrgajo.Ne vem,če narava ne sliši takih telet in jim pomaga.Država bi pa morala z zakonom predpisat,da nove in renovirane objekte pokrivat samo z pločevino.Bi bilo na miljone manj škode.
Lisec7
01. 09. 2020 08.44
+4
pepe007
02. 09. 2020 11.28
Saj vidimo, kako uspešno se pločevina na cerkvi borila z vetrom.
preprostež
31. 08. 2020 21.51
+0
Ko bi le to pomenilo tudi 50 manj pijandur na cestah...
Lisec7
01. 09. 2020 08.41
+2
štirikolesniki, motoristi, kolesarji so bolj nevarni na cesti, kot tisti, ki spije 1l cvička
hotchilipoper
31. 08. 2020 21.21
+11
Država počaka,da si ljudje sami pomagajo,potem se pa hvali kako dobro vino imamo pri nas
hotchilipoper
31. 08. 2020 21.10
+8
Bog ne daj,da bi imeli ljudje kaj zastonj
TistoPravo
31. 08. 2020 21.10
+2
Ljutomersko Ormoške Gorice naj bi spadale v področje z povlrečno najnižje letno stopnjo padavin...tudi vlažnost zraka je ponavadi na najnizji stopnji primerljano z preostalimi predeli naše deželice. Kot kaže, se je vse skupaj "pripeljalo" od drugje.
Fery Zaka
31. 08. 2020 21.07
-11
Zelena trgatev, torej? Samo še pokasirajo in je. Vsaj obirati ni treba.
radimam?rnega
31. 08. 2020 20.53
+3
trta5 na 1919
higgsov bozon
31. 08. 2020 20.52
+4
kaj niso imeli letos že zeleno trgatev ker je bilo grozdja preveč ?
Carpediem32
31. 08. 2020 20.28
-5
Vina je itak preveč.
Periot222
31. 08. 2020 21.13
+8
Vednoproti
31. 08. 2020 20.17
+6
Če je toliko vina uničenega.. Kje bo pa zdaj Pivka pila zastonj vikende?
picolin
31. 08. 2020 19.53
+43
vse bi se dalo resiti ,ce bi se v sloveniji lahko spuscalo rakete proti toci. ampak kaj cemo ko pa je negdo od slovenskih institucij zelo pameten
bodi
31. 08. 2020 21.11
-1
Venom.
31. 08. 2020 19.48
+51
Joj bogi ljudje. Brez zajebancije. Žal mi je ljudi, ki jih ujma tako prizadane. Po navadi afne guncam po tem portalu, ni mi pa vseeno za smrt ljudi in škodo ljudem.
Ofca1A
31. 08. 2020 19.29
+10
Men je 99procentov pomrzlo že konec marca. Tko da ni trgatve
Nosmoke
31. 08. 2020 19.21
+25
O vzrokih za nastanek nenadnih in zelo lokalnih močnih vetrovih bi lahko v oddajo 24ur povabili nekoga ,ki bi znal pojasniti opisano . Pa seveda ne "strokovnjaka" tipa Trampuž ,ki je marca napovedoval ,da bo pri nas zaradi covida pomrlo tisoče ljudi....
TistoPravo
31. 08. 2020 21.06
+3
Lokalni prevlaženosti se pridružijo oblaki iz drugje...praktično nemogoče "ujet"...nasploh pod dolinah, če že teoretično lahko kj nardiš na vrhu hriba
fljfo
31. 08. 2020 19.20
-14
Šempetru pri Novi Gorici? Tega kraja pa ne poznam...
slo_veter
31. 08. 2020 19.26
+11
te novice tipkajo Hrvati .. pa imajo težave s slovenskimi imeni. Čez leto ali dve bodo zaradi zniževanja stroškov uredništvo selili v Indijo .. potem bomo srečni, če nas bodo umestili v predmestje Jakarte..
fljfo
31. 08. 2020 19.41
+6
ne rabimo predsednika
31. 08. 2020 21.03
+5
AbrA0_KadaBRa
31. 08. 2020 19.10
+44
Delo celega leta unici v par minutah in to tik pred trgatvijo...grozno
znitloh Binladen
31. 08. 2020 19.03
-11
Kdo je to štel? JJ ker misli da ma 50% podpore? Ne se zajbavat s takimi podatki pa pisat bedarija ce niti priblizno ne ves kaj je 50% vinogradov v sloveniji...
jutr1b05ek
31. 08. 2020 18.58
-10
se bo pač manj pilo , posledično bo manj nesreč in žrtev