Slovenija

Neurje s točo ponekod na Goriškem povzročilo tudi 80-odstotno škodo

Nova Gorica, 15. 05. 2026 16.13 2 min branja 31

Češnje

Neurje, ki je v četrtek pozno zvečer presenetilo prebivalce na območju Nove Gorice in dela Goriških Brd, je po prvih ocenah povzročilo tudi veliko škodo v kmetijstvu. Zelo so prizadete predvsem zelenjadnice, škoda pa bo velika tudi pri poljščinah, sadju in vinski trti, so povedali kmetijski strokovnjaki Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica.

Nevihtna celica je sinoči prišla preko Krasa v Vipavsko dolino in nato naprej preko Goriških Brd. "Na terenu je povzročila zelo veliko škodo, poškodovane so praktično vse kmetijske kulture. Največ poškodb je sicer na območju občine Šempeter-Vrtojba, škoda je tako na pridelku kot tudi na rastlinah," je povedal vodja oddelka za kmetijsko svetovanje Kmetijsko gozdarskega zavoda (KGZ) Nova Gorica Vasja Juretič.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Uničene so tako zgodnje zelenjadnice kot tudi posajene plodovke, poljščine, med katerimi je bilo žito v fazi dozorevanja, vinska trta in sadno drevje, tako koščičarji kot pečkarji. Zelo so prizadete tudi češnje, ki jih je bilo treba ponekod le še pobrati z dreves.

"Bili bi ob večino pridelka, če ne bi bilo protitočnih mrež," pa nam je povedal vodja sadjarskega centra Bilje Davor Mrzlič. Nekaj mrež je sicer toča strgala: "Ko se sodra ali toča nabere v žepih in ko postane pretežka, začne mrežo trgati na slemenu, na pletenici in jo potegne do tal."

"Na določenih legah je že v tem trenutku škoda med 70- in 80-odstotna," je še povedal Juretič. Škoda se bo sicer pokazala v roku okoli dveh tednov, ko se bo začela kazati z rjavenjem, rdečenjem plodov in lesa.

Vendar pa si lahko nekatere rastline v tem času celo delno opomorejo, k čemur lahko pripomorejo sončno vreme in višje temperature v prihodnjih dneh.

Nekatere rastline pa bo treba še posebej zaščititi. Vendar pa vodja oddelka za varstvo rastlin na KGZ Nova Gorica Ivan Žezlina svetuje, naj kmetje počakajo še kakšne dva ali tri dni, da se pokaže prva prizadetost rastlin. O tem, na kakšen način lahko zaščitijo rastline pred napadom bolezni in kmetijskih škodljivcev na poškodovanih delih, pa so na spletni strani KGZ Nova Gorica že natančno opisali.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI31

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brabusednet
16. 05. 2026 11.25
Češnje so najbolj ukusne kar z drevesa.Tole po trgovinah in stojnicah ne velja kaj dosti.Podobno je z jagodami lepe a brez pravega ukusa.Jaz tega ne kupujem,čakam na svoje sadje.
Lepa prihodnost
16. 05. 2026 11.02
Ne privoščim jim ampak je tako božje opozorilo 20€ cena je požrešna 🤷‍♂️
galeon
16. 05. 2026 09.22
Sadil bi pozne sorte pa ne bi imel težav.
brezveze13
16. 05. 2026 09.00
kaj vse škoduje kmetom samo velike škode če je dež ni vredu če je suša ni vredu in ta imajo letos dvojno škodo prvo suša sedaj 2 dni malo dežja malo toče predlagam da gredo vsi v cerkev dajo za maše za uravnovešeno vreme se pa dogovorijo kar z bogom
Kobansko
16. 05. 2026 08.15
Pa naj jim stolče še vse ostalo primorski šmuglerji in pogoltneži
Mukec
15. 05. 2026 21.47
To je božja kazen zaradi 20€/kg
S.O.S 1
15. 05. 2026 20.54
Vse so že iznjdli 1000 aplikacij, proti toči pa ... Verjetno je bolje da cena gre gor, zavarovalnice plačajo, pa še več je DDV ja. Super da denar kroži. V moji denarnici pa nima več kaj krožit. Ni namere iznajti nekaj , kar bi pomagalo kmetovalcev in posledično nam kupcem. Kaj pa počnejo z mojim plačanim davkom. Na vse plačuješ davek,na vse.
MladInPerspektiven
15. 05. 2026 20.24
No sedaj pa naj imajo svojo napihnjeno ceno. No Fruktal bo kupil tudi te razpokane po 30 centov še preveč za požrešneže
Potouceni kramoh
15. 05. 2026 20.23
V goriških brdih na prazniku češenj vedno jemo italijanske češnje rekoč to so naše slovenske domače hrustljavke.
ajdanakolesu
15. 05. 2026 19.53
Torej bodo cesnje po 20€ kg.
Kostorog
15. 05. 2026 19.25
Res Slovenija nima sreče, same naravne katastrofe,,,, dež, veter, toča, neurja, Dars,,,, in na koncu največja možna katastrofa bodoča sdss vlada in njeni priskledniki.
oježeš
15. 05. 2026 19.11
Nikakor ni prijetno, da ti vreme vzame ves pridelek. Ampak bo treba narediti tako, kot delajo z grozdje, zaščitno mrežo, drugače bo res vsako leto letina odvisna samo od vremena.
tali?ni tom
15. 05. 2026 18.45
nekak,tisti ki fopajo o ceni za kilo čeešenj,naj probajo! se strinjam,30 evrov je res veliko,verjetno preveč,vrag pa je ko so češnje enkrat letno,par dni! če ratajo! in te dni vsak proba nabratdenarja da ima skozi leto! kaj tukaj ni jasno,ne vem! če si plačuje prispevke in davek,je še to strošek!da o obiranju ne govorimo,komur je drago,naj proba! kar se banan tiče,je verjetno eno najbočlj s kemikalijami prepojen sadež ,tako da to primerjat,je smešno!
kryptix
15. 05. 2026 18.56
Amen Ni to banana ki vsako leto zraste novo steblo. Češnja raste dolgo preden boš videl prvo češnjo. Mestnim ljudem razlagat te stvari je brezveze.....potrdiš mu da tisti stejk v trgovini Tut zraste na polju in imaš mir in on je zadovoljen.
Herba
15. 05. 2026 21.53
Ja no v Španiji na tržnici so 3.4€...res niso briške... večina se take v Ljubljani prodajano kakor briške
periot22
15. 05. 2026 18.35
Načrtno uničevanje kmetijstva z umetnim vremenom!!!!!!!!
4krogci
15. 05. 2026 18.03
Zakaj ustvarjate dramo da Briskih cesenj nebo??? Seveda da bodo! Isto ko prejsna leta! Sam letos zaradi dokumenteranga izpada zaradi toce bodo te cesnje imele poreklo Italija, kar so do sedaj v 80% stempljal da so Slovenske!
SAKOSAKO
15. 05. 2026 17.54
Karma je hudič!!! Bodo več dobil zdaj za škodo, ker jih po 20eur itak niso mogli prodati!!!
Špica
15. 05. 2026 19.47
tocno tako.
Infiltrator
15. 05. 2026 17.42
Bote pa banane papal....
Brus123
15. 05. 2026 18.02
Saj dobiš za kilo češenj 10 kg banan
Potouceni kramoh
15. 05. 2026 17.10
Pa je šlo 20 evrov po kili.Zdaj bo pa 30.
supergigi
15. 05. 2026 17.02
Ah no, boste pa češnje iz Španije in Italije uvozili in rekli, da so briške pa bo. Tako kot ponavadi.
bb5a
15. 05. 2026 16.36
Glede na cene je škoda ocenjena na nekaj milijard...
biggbrader
15. 05. 2026 16.49
Samo češnje na 10 miljard.
oježeš
15. 05. 2026 19.17
To je zato, ker se cerkveni vtikajo v vse politične zadeve, le svoj posel ne opravljajo. Ko je toča, ko so poplave, ko je potres, zemeljski plazovi, ni nikoli nič slišati s strani cerkvenih. Ko so volitve, na prižnica in ob mašah vedno propagirajo, kar bi morali prepustiti ljudem naj sami odločajo. In tam se pridobi največ omahljivcev, ki potem tudi ne gredo na volitve, tukaj pa na debelo komentirajo, o temi, ki jih v realnosti baje ne zanima.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763