Ustavno sodišče je odločilo, da so prvi, četrti, peti in šesti odstavek 28. člena in prvi odstavek 30. člena zakona o preprečevanju korupcije v neskladju z ustavo. Zakonodajalec je dolžan ugotovljeno neskladje odpraviti v roku enega leta od objave odločbe v uradnem listu. Do odprave ugotovljenega neskladja prepoved poslovanja iz prvega odstavka 28. člena zakona ne velja, če se nanaša na funkcionarje in njihove družinske člane, ki niso funkcionarji naročnika ali njihovi družinski člani.
Presoje navedenih členov zakona o korupciji so med drugim zahtevali občinski svetnik Miran Stanko, samostojni podjetnik Miran Filipič, občinska funkcionarja Miran Ipavec in Franc Šegula, podjetje LF3M in odvetniška družba Jadek&Pensa. Ustavno sodišče je odločilo, da bo zadeve obravnavalo absolutno prednostno, zaradi skupnega obravnavanja in odločanja pa je vse pobude združilo.
Odvetniška pisarna Jadek&Pensa je svoj pravni interes utemeljila z navedbami, da je poslovni subjekt, ki ga na svojem seznamu navaja komisija za preprečevanje korupcije. Višja sodnica Dunja Jadek Pensa je funkcionarka v smislu zakona o preprečevanju korupcije in žena odvetnika Pavla Pense, ki je udeležen pri upravljanju pisarne z več kot 20 odstotki. Odvetniška družba pa zatrjuje, da je naročnik zavrnil poslovanje z njimi zgolj zato, ker so uvrščeni na omenjeni seznam.
Med drugim ustavno sodišče navaja še pobudo Ivana Kukovca, ki je pravni interes za izpodbijanje prvega odstavka 30. člena zakona izkazal s predložitvijo sklepa o nedodelitvi sredstev za pospeševanje zaposlovanja kot ene od oblik državne pomoči. V sklepu je namreč pristojna občina svojo odločitev utemeljevala s sklicevanjem na 28. in 30. člen zakona o preprečevanju korupcije.