Že lansko leto se je na Pražakovi ulici v središču Ljubljane vdrla sprva manjša luknja, ki pa je vsak mesec postopno postajala vedno večja. Pisala nam je bralka, ki pravi, da se več mesecev nihče od pristojnih ni zganil in luknjo zaščitil ter saniral. "Na opozorila se odgovorni niso odzvali kar nekaj mesecev oziroma so prišli pogledat, malce dodali asfalta, kar se je ponovno pogreznilo v tednu dni. In tako je iz luknjice, ki je bila že nevarna, saj se je marsikdo spotaknil, nastajala luknja, ki pa niti najmanj ni delala preglavic odgovornim," je nad odzivom pristojnih razočarana bralka.
Ker je luknja v asfaltu v neposredni bližini tamkajšnjega bara, je lastnik bara luknjo označil s svetlim razpršilom, da bi jo mimoidoči prej opazili in se ji še pravi trenutek izognili. K sreči do sedaj do hujših poškodb še ni prišlo, pravi bralka.
Poklical policijo, ker ima dovolj čakanja
Lastnik lokala Bar Maja je v ponedeljek zjutraj poklical policijo, saj ima dovolj čakanja na pristojne. S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so si policisti v ponedeljek zjutraj ogledali večjo udarno jamo in ugotovili, da je v bližini komunalnega jaška nastala luknja v velikosti 20x20 cm. Obvestili so tudi pristojne službe (Komunalno podjetje Ljubljana), ki so luknjo ustrezno zavarovale z varovalnim stožcem.
Po prijavi odreagirali takoj
Z Mestne občine Ljubljana so za 24ur.com pojasnili, da je bil njihov koncesionar KPL v ponedeljek obveščen o omenjeni poškodbi na pločniku. Mesto poškodbe je ustrezno zavaroval in ugotovil, da se je udor zgodil ob pokrovu jaška, saj je ogled na terenu pokazal, da je beton jaška popustil pod obremenitvijo. Ker je jašek v lasti Elektra Ljubljana, so za sanacijo odgovorni slednji, ki so MOL obljubili, da bodo že danes izvedli sanacijo.
Po več mesecih dočakali sanacijo
Kar se je tudi zgodilo. Ob 7. uri zjutraj so na Pražakovi zabrneli stroji, saj so se delavci Elektra Ljubljana končno lotili sanacije te, sedaj že "znamenite", luknje na Pražakovi. Poklicali smo lastnika lokala, ki je navdušen, da se bo zadeva končno sanirala. Kot pravi, so dolge mesece čakali, da se bo kdo od pristojnih zganil in saniral nevarno luknjo. Januarja letos so lokal obiskali inšpektorji z ljubljanske občine glede gostinskega vrta oziroma stolov in miz, ki jih ima pred lokalom. Opozoril jih je tudi na luknjo, ki zeva v pločniku, a očitno ti inšpektorji niso bili pravi naslov, saj nihče ni ukrepal. "Če odgovorne ne pokliče kateri od organov, se nič ne zgodi," pravi lastnik. "Ostali več mesecev mirno hodijo mimo in ničesar ne opazijo. Res je škoda, da že prej ni kdo prišel in saniral luknje," še pravi lastnik bara in opozarja, da mimo lokala vsak dan hodijo tudi šolarji, zato bi se lahko hitro zgodila usodna nesreča.
Pravi, da je luknja na Pražakovi znamenita, tako dolgo je že tam. Žal mu je, da nihče ne skrbi za stanje pločnikov, ki so v tem koncu Ljubljane katastrofalni. "Očitno ni denarja za sanacijo," pravi in dodaja, da je čas, da začne nekdo opravljati svoje delo in začne skrbeti za te stvari.
Za kakšne kršitve gre in kakšne so zagrožene kazni
S PU Ljubljana so sporočili, da morajo policisti najprej ugotoviti, kdaj je ta luknja nastala, zakaj je nastala ter ali je izvajalec rednega vzdrževanja že vedel za njo. "Ne moremo namreč nekoga kaznovati, če o zadevi sploh še ni bil obveščen in torej niti ni imel priložnosti, da bi kaj ukrenil za odpravo takega stanja," pojasnjujejo na PU Ljubljana.
Če bo policija ugotovila, da je bil kršen zakon o cestah, ki v prvem odstavku 5. člena govori, "da je prepovedano izvajati ali opustiti kakršna koli dela na javni cesti, na zemljiščih ali na objektih ob javni cesti, ki bi lahko škodovala cesti ali ogrožala, ovirala ali zmanjšala varnost prometa na njej," potem je za pravno osebo predpisana globa 4000 evrov ter 1000 evrov za odgovorno osebo.
V petem odstavku istega člena pa je navedeno, "da mora izvajalec rednega vzdrževanja ceste brez odlašanja s ceste odstraniti vse ovire, ali druge posledice ravnanj, ki bi lahko škodovale cesti ali ogrožale, ovirale ali zmanjšale varnost prometa na njej. Če to ni mogoče, mora oviro ali nastalo nevarno mesto na cesti do njihove odprave zavarovati s predpisano prometno signalizacijo ter o oviri in drugih posledicah prepovedanih ravnanj brez odlašanja obvestiti pristojni inšpekcijski organ za ceste in upravljavca ceste. V tem primeru je kršitelj kaznovan z globo 2000 evrov (pravna oseba) in 1000 evrov (odgovorna oseba).
Vprašanje torej je, kje so bili ves ta čas vzdrževalci cest?
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.