Slovenija

Nevarno početje: zbiratelji eksplozivna sredstva odnesejo domov

Ljubljana, 19. 04. 2021 14.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi so v prvih treh mesecih letošnjega leta našli oz. odstranili za skoraj 50 odstotkov več neeksplodiranih ubojnih sredstev kot v enakem obdobju preteklih let, njihova skupna teža je za 80 odstotkov večja. Na neeksplodirana ubojna sredstva, ostanke prve in druge svetovne vojne, je mogoče naleteti povsod po Sloveniji.

Kot je opozoril Igor Boh iz Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi pri Civilni zaščiti, kar 55 odstotkov vseh intervencij pripadniki enote izvedejo na severnem Primorskem.

Po Bohovih besedah je v naravi mogoče naleteti na pehotno strelivo, protiletalsko strelivo, ročne bombe, granate in trombonsko strelivo, pod vodo pa tudi na morske mine. Možno jih je najti na kopnem, v morju, rekah in jezerih, pa tudi v kraških jamah. Zemlja "tujke" ves čas iztiska, zato se tudi na že očiščenih predelih lahko spet pojavijo novi primerki neeksplodiranih ubojnih sredstev.

Intervencije pripadnikov državne enote so po Bohovih besedah v zadnjem obdobju zelo obsežne. Eksplozivna sredstva, ki ležijo po državi, so danes stara že 70 do 100 let, na njih ni več varoval. Čas, ko ležijo v naravi, pa je povzročil velike spremembe v njihovi kemični sestavi, sprožilni sistemi so korodirani, je opisal.

Boh to, da letos beležijo tako povečano število intervencij zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev, pripisuje dejstvu, da so ljudje več doma, zato se pogosteje odpravijo tudi v bližnjo naravo. "To ne pomeni, da se ljudje ne smejo več gibati po gozdu. Pomembno je le, da se držimo zlatega pravila, da se najdbe ne dotikamo, in takoj pokličemo 112 ali 113 ter počakamo na kraju najdbe do prihoda strokovnjakov," je povzel. Ljudi je pozval, naj najdena ubojna sredstva pustijo tam, kjer so, jih ne premikajo in ne odvažajo domov, niti na policijsko postajo, kar se je že dogajalo.

Zbiratelji starih vojaških predmetov  eksplozivna sredstva pogosto odnesejo domov, a to se lahko konča tragično.
Zbiratelji starih vojaških predmetov eksplozivna sredstva pogosto odnesejo domov, a to se lahko konča tragično. FOTO: Posnetek zaslona

Če jih najdete, pokličite 112 ali 113

Vse, ki bi v naravi morda našli neeksplodirano ubojno sredstvo, je pozval, naj takoj pokličejo 112 ali 113 ter operaterju sporočijo vse podrobnosti kraja in stanja najdbe. Za pripadnike državne ekipe bo dragocena tudi morebitna fotografija najdbe, saj se lahko tako pred odhodom na teren primerneje opremijo.

Kot je povedal Boh, jih najbolj skrbijo zbiratelji starih vojaških predmetov. Ti namreč eksplozivna sredstva pogosto odnesejo domov in jih skušajo očistiti eksploziva, da bi jih razstavili ali prodali. To se lahko po svarilih Boha konča tragično. Spomnil je, da je to tudi kaznivo, in ocenil, da bi morali organi pregona strožje nastopati pred temi ljudmi in da opominjanje ter opozarjanje nista dovolj. To bi po prepričanju Boha preprečilo nesreče s hudimi poškodbami in smrtjo, ki se sicer dogajajo ob neprimernem rokovanju s starimi eksplozivnimi sredstvi.

Po nekaj letih, ko v Sloveniji ni bilo smrtnih žrtev zaradi napačnega ravnanja s tovrstnimi eksplozivnimi sredstvi, sta letos umrli že dve osebi, je izpostavil Boh. Januarja je na Goriškem v eksploziji topovske granate iz prve svetovne vojne v domači garaži umrl 64-letni moški, marca pa je v Postojni v eksploziji ubojnega sredstva na svojem domu umrl 74-letni moški.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 17.15
+1
"Ti namreč eksplozivna sredstva pogosto odnesejo domov in jih skušajo očistiti eksploziva, da bi jih razstavili ali prodali." --- Ni potrebe po čiščenju. Pošljite bombo kar po pošti, na škatlo pa napišite "FRAGILE" 😃 --- To je hec, da ne bo to kdo res naredil.
ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 15.22
+1
Dobra zadeva pri tem je, da se napako največkrat naredi samo enkrat pri enem posamezniku. Svobodna odločitev pomeni svobodno sprejemanje posledic naših odločitev. Nekateri pravijo temu tudi Darwinova nagrada. Živimo, da se učimo in v naslednjem življenju bomo mogoče delali manj napak.
detect
19. 04. 2021 15.15
+1
vse kar najdejo naj nesejo pred parlament in vržejo na grmado.
zoom24
19. 04. 2021 15.06
-2
Ne vem kako lahko oseba dobi orožni list za zbiranje orožja in to še aktivnega. Tako, da ja, da se marsikaj v naši domovini.
ni_mi_vse_eno
19. 04. 2021 15.24
+1
policist v Tolminu, 17. junij 2013, Policist pa ja lahko dobi orožni list. Bolj na mestu je vprašanje, da ni poznal črnega smodnika, ki je lahko še vedno aktiven tudi po 100 letih.
bohinj je zakon
19. 04. 2021 15.04
+1
Treba se je posvetovati z Zmagotom. On je strokovnjak za orožje in politična vprašanja.
sloZebra
19. 04. 2021 14.50
+1
Kar nekaj teh "zbirateljev" je tudi iz vrste pripadnikov enote NUS - tudi ponesrečili so se že med čiščenjem trofejnega streliva.
afnguncar
19. 04. 2021 14.43
+0
Pa naj nesejo te bombe domov. Naj mečejo kamne v njih ali naj jih dajo svojim otrokom za igrat. Mogoče se bo edino tako prekinil rod njihovih bebavih genov.
JohannDoe
19. 04. 2021 16.32
+2
Bebavi geni se ne bodo na tak način končali. So se že predobro razširili po splošni populaciji.