Slovenija

Nevarno pokanje s karbidom

Ljubljana, 13. 04. 2006 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z velikonočnimi prazniki se začenja tudi obdobje pokanja s karbidom, kar lahko povzroči številne poškodbe.

Pokanje s karbidom je lahko zelo nevarno
Pokanje s karbidom je lahko zelo nevarno FOTO: POP TV

Z velikonočnimi prazniki se kljub vsakoletnim opozorilom policistov v Sloveniji začenja tudi obdobje pokanja s karbidom, kar vselej povzroči tudi nesreče s hujšimi posledicami. Policisti opozarjajo, da je streljanje poleg nevarnosti tudi zakonsko prepovedano, saj je za ta prekršek predvidena zelo visoka globa. Med prazniki bodo zato kršitelje, ki bodo uporabljali pirotehnična sredstva v nasprotju s predpisi, ustrezno kaznovali.

Kot je znano, se smejo pirotehnična sredstva, katerih učinek je pok, uporabljati izključno v času med 26. decembrom in 2. januarjem. S smodnikom, petardami, večjimi kosi karbida, kovinskimi posodami s pokrovi pokajo tudi mladoletniki in celo otroci brez nadzora staršev.

Med velikonočnimi prazniki je največ pokanja s karbidom in raznimi posodami, uporabljajo pa tudi možnarje, ki jih polnijo s smodnikom. Uporaba takšnih sredstev za veliko noč spada med običaje, a je po drugi strani moteča za okolje in predvsem živali.


Na policiji opozarjajo, da je vsaka eksplozija nevarna, omenjene običaje, ki so najbolj pogosti v severovzhodnem delu države, pa vselej spremljajo lažje in celo hujše telesne poškodbe zaradi neprevidnosti ali lahkomiselnosti pri ravnanju z nevarnimi sredstvi. Posledice takšnega ravnanja so največkrat opečeni prsti, razcefrani ali celo odtrgani udi, pogoste so poškodbe obraza in oči. Velikokrat se pri pokanju z možnarji in karbidom poškodujejo otroci, ki lahko utrpijo hude, včasih celo trajne posledice.

Sicer pa možnarji, katerih uporaba je med velikonočnimi prazniki v posameznih delih države pogosta, po zakonu o orožju sodijo med tiste vrste orožja, ki ga morajo posamezniki prijaviti in imeti zanj priglasitveni list. Ta orožna listina jim ne omogoča pravice nošenja; njihova uporaba je možna le v okviru organiziranih javnih prireditev pod pogoji, ki veljajo za izvedbo takšnih javnih zbiranj.

Za vse kršitelje je predvidena denarna kazen v višini 25.000 tolarjev
Za vse kršitelje je predvidena denarna kazen v višini 25.000 tolarjev FOTO: POP TV


Ročni možnar je strelno orožje, ki se s sprednje strani polni s smodnikom. Če se smodnik nato zapre s papirjem, pride samo do poka, kar je med prazniki tudi osnovni namen možnarja. Toda v vseh primerih, ko se pred smodnik vstavi kakršen koli trd predmet, lahko postane zelo nevarno strelno orožje.

Nabava eksplozivne snovi za polnjenje možnarja, kakršen je smodnik, fizičnim osebam sploh ni dovoljena, lahko pa ga kupijo podjetja ali društva, vendar morajo imeti dovoljenje upravne enote. Pogosto se dogaja, da posamezniki iz različnih mešanic kar sami izdelujejo eksplozivne snovi, ki jih nato uporabljajo pri streljanju z možnarji, kar pa lahko povzroči neprijetne posledice.

Sicer pa je v predlogu novega zakona o kršitvah javnega reda in miru v 12. členu, ki omenja uporabo nevarnih predmetov, predvidena denarna kazen v višini 25.000 slovenskih tolarjev za tistega, ki uporablja acetilen (karbid) ali druge plinske zmesi za pokanje in s tem povzroči vznemirjenje ali občutek ogroženosti.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.