Čas velikonočnih praznovanj tradicionalno spremljajo različni običaji, med njimi tudi pokanje z različnimi pirotehničnimi sredstvi, med katerimi prevladuje karbid.
Poznamo primere, ko so se ljudje pri tem celo huje telesno poškodovali, ker so bili neprevidni ali celo lahkomiselni pri ravnanju z nevarnimi sredstvi. Posledice takšnega ravnanja so največkrat opečeni prsti, razcefrani ali celo odtrgani udi, pogoste so poškodbe obraza in oči. Velikokrat se pri pokanju z možnarji in karbidom poškodujejo otroci, ki lahko utrpijo hude, včasih celo trajne posledice.
Kar nekaj sreče je imel domačin v Okoslavcih, ki se je soboto popoldne odločil, da bo kljub prepovedi nevarnega pokanja streljal s karbidom. Domačina je pri pokanju ožgalo po obrazu in deloma po rokah, nato so ga odpeljali v mariborsko bolnišnico, kjer so ga oskrbeli in ugotovili, da je dobil le lahko telesno poškodbo.
Uporaba pirotehničnih izdelkov dovoljena le v prednovoletnem času
Kazen za kršenje teh določb je 10.000 tolarjev. Policisti bodo zoper kršitelje dosledno ukrepali, še posebej zoper tiste, ki bodo s pirotehničnimi sredstvi kalili mir v bližini vrtcev, šol, bolnišnic, cerkva in na krajih, kjer je zbrano večje število ljudi.
Možnarji, katerih uporaba je med velikonočnimi prazniki v posameznih delih države pogosta, po zakonu o orožju sodijo med tiste vrste orožja, ki ga morajo posamezniki prijaviti in imeti zanj priglasitveni list. Ta orožna listina jim ne omogoča pravice nošenja; njihova uporaba je možna le v okviru organiziranih javnih prireditev pod pogoji, ki veljajo za izvedbo takšnih javnih zbiranj.