Galerist Leon Pogelšek, lastnik in kurator galerije Kos v Ljubljani, je danes predstavil neverjetno najdbo. In sicer, kot pravi, gre za umetniško sliko najuspešnejše slovenske slikarke Ivane Kobilce. Najdba je bila srečno naključje, saj naj bi umetniško delo našel čistilec med čiščenjem skladišča, polnega papirja. Akt je prodal kar na Bolhi, sliko pa je kupil eden od ljubljanskih galeristov. Ko je Pogelšek sliko videl v njegovi galeriji, je pomislil, da je to najverjetneje delo Ivane Kobilce. Sliko je od kolega odkupil.
Najdena je bila prepognjena v mapi, zato jo je bilo treba zravnati. Slednje je bil po Pogelškovih besedah najtežji del, a ker so bili nanosi barve zelo tanki, barva na srečo ni popokala in odstopila. Na sliki je nekaj drobnih retuš, a na nepomembnih mestih. Nekoč je bila slika od nekod izrezana. Ker ni bila napeta, so pa bile na platnu vidne luknjice od žebljičkov, ki so pričale o tem, da je nekoč bila napeta na podokvir, so sliko dublirali in napeli na nov podokvir.
Pogelšek je novinarjem danes dejal, da so to, da gre za delo Kobilce, razkrile značilnosti slike. Kot je dejal, je slog slikanja, ki so ga primerjali z ostalimi avtoričinimi slikami, ki visijo v Narodni galeriji, praktično identičen, na sliki pa so odkrili tudi oznako, kakršno nosijo štiri njena dela v Narodni galeriji. To je oznaka X, pravi Pogelšek in dodaja, da bi lahko bila tudi K, torej slikarkin monogram. Stroka je njegovo mnenje, da gre za Kobilico, tudi potrdila, dodaja.
Ženski akt, ki je po oceni nastal v 20. letih minulega stoletja, je certificiran od Ferdinanda Šerbelja, muzejskega svetnika ter sodnega izvedenca in cenilca za likovno umetnost in nekdanjega kustosa v ljubljanski Narodni galeriji. Šerbelj si je sliko najprej ogledal že pri njegovem kolegu ter se strinjal, da bi lahko bila delo priznane avtorice. Po tem, ko je naredil primerjavo z drugimi znanimi umetničinimi deli, je prišel do spoznanja, da gre za njeno delo, kar je tudi zapisal v svojem izvedeniškem mnenju.
Šerbelj je med drugim zapisal, da "akt sedečega dekleta z rokami, dvignjenimi v zatilje, najprej pritegne pozornost zaradi profesionalne izvedbe. Ne gre za dokončano delo, ampak za študijo, kjer slikarka tudi ni imela ambicije do zaključne izvedbe. V slikarstvu Ivane Kobilce namreč ne poznamo likovno dokončanega ženskega ali moškega akta".
Dodal je, da so "taka nedokončana dela v pomenu študije pri Kobilci redki primeri, saj jih doslej poznamo le v treh 'izvedbah', ki se datirajo v leta pred prvo svetovno vojno". Šerbelj meni, da "slika sodi v nekoliko poznejši čas, najverjetneje v dvajseta leta, za kar je najboljši kažipot nedokončan portret Otona Župančiča ali portret Ljubljanski meščan" ter sklene, da "lahko to delo uvrstimo v opus Ivane Kobilica".
Prodana na Bolhi za 'smešno nizko ceno'
Najditelj je sliko na Bolhi prodajal za res majhen znesek, glede na to, za kako priznano avtorico gre, pravi Pogelšek. Točnega zneska ne razkrije, je pa povedal okvirno ceno, in sicer naj bi bila ta med 100 in 2000 evri. Danes bi ta slika lahko dosegla od 35.000 do 60.000 evrov, lahko pa tudi več, če je kdo za takšno umetnino pripravljen seči globlje v žep, še dodaja Pogelšek.
Slika bo na kulturni dan, 8. februarja, na ogled v ljubljanski Galeriji Kos, razmišljajo pa tudi o organiziranju dražbe, ki naj bi – glede na motiv – potekala na dan žena, 8. marca.
Leon Pogelšek je sicer znani ljubljanski galerist, ki se je leta 2019 znašel na zatožni klopi, a je nato tožilstvo umaknilo obtožnico zoper njega. Skupaj z njim se je na sodišču znašel nekdanji cenilec umetnostne stroke Janez Mesesnel. Pogelšku so očitali poskus goljufije pri cenitvi ponarejenih umetnin, vključujoč sliko Salvadorja Dalija, drugemu pa pomoč pri tem. Kot so takrat sporočili, za nadaljnji kazenski pregon ni bilo dovolj dokazov in tako tožilstvo ni moglo več z gotovostjo trditi, da je galerist namerno zavedel Finančno upravo.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.