Komisija za preprečevanje korupcije je januarja prejela dve vsebinsko podobni anonimni prijavi o sumu korupcije v zvezi z nepravilnostmi, ki se nanašajo na delovni mesti že nekdanjih ravnateljev v dveh osnovnih šolah.
Prvi primer
V enem primeru je ravnateljica osnovne šole leta 2008 predlagala sporazumno prekinitev pogodbenega razmerja, ker je postala sekretarka. Svet je predlog sprejel, nato pa sprejel še sklep, da ima po koncu mandata pravico do ponovne zaposlitve na šoli, kar po ocenah komisije ustreza korupciji. Žurnal navaja, da gre za državno sekretarko na ministrstvu za šolstvo in šport Alenko Kovšca, česar pa na Kosovi komisiji niso ne zanikali ne potrdili.
Drugi primer
V drugem primeru je ravnatelj osnovne šole leta 2009 predlagal sporazumno prekinitev delovnega razmerja v šoli z namenom, da bo po prenehanju delovnega razmerja nastopil funkcijo v.d. direktorja direktorata na ministrstvu. Svet je na isti seji sprejel sklep o njegovi razrešitvi ter sklep o pravici do ponovne zaposlitve v zavodu po prenehanju delovnega razmerja na ministrstvu.
Ravnanje članov sveta zavoda v tem primeru predstavlja kršitev dolžnega ravnanja, saj so dovolili pravico do ponovne zaposlitve brez pravne podlage, v načelnem mnenju ugotavlja Kosova komisija. Slednje omogoča pridobitev neupravičene pričakovane koristi nekdanjemu ravnatelju, kar ustreza definiciji korupcije.
Komisija tako navaja, da "nekdanji ravnatelj po prenehanju delovnega razmerja v osnovni šoli ni nastopil funkcije, ki bi mu skladno z veljavno zakonodajo omogočala pravico do vrnitve na delovno mesto po prenehanju mandata".
Kot razlog za sklep je svet protikorupcijski komisiji navedel: "Ta sklep naj bi bil posledica čustvene reakcije ob odhodu ravnatelja in nezavezujoč za šolo". Po poročanju Žurnala naj bi šlo za generalnega direktorja direktorata za vrtce Borisa Černilca.

S tem, ko sta oba sveta šol s sklepom že nekdanjima ravnateljema dodelila pravico do vrnitve na ustrezno delovno mesto, ki ustreza njuni strokovni izobrazbi, sta jima zagotovila nezakonito pravico do delovnega mesta, še navaja komisija.
Ministrstvo odgovarja
Ministrstvo za šolstvo in šport je kot delodajalec obeh v članku omenjenih funkcionarjev pojasnilo, da mnenja oziroma stališča Kosove komisije ni prejelo, niti ni bilo obveščeno, da je komisija sprejela stališče v zvezi s tem dogodkom. So pa načelno mnenje pregledali na spletni strani komisije.
Po navedbah ministrstva iz mnenja ne izhaja, da dogovor, ki je bil sklenjen med prejšnjim delodajalcem in osebama, navedenima v članku, ustreza definiciji korupcije. Pač pa "izhaja, da ravnanje odgovornih oseb obeh svetov zavodov predstavlja kršitev dolžnega ravnanja, ker sta omogočila nekdanjima ravnateljema pričakovano korist, kar ustreza definiciji korupcije".
Na ministrstvu so zato prepričani, da v konkretnem primeru državna sekretarka Alenka Kovšca in Boris Černilec nista ravnala koruptivno, niti nista osumljena korupcije.
Sicer pa na ministrstvu menijo, da so načelna mnenja komisije "le neobvezne smernice, po katerih lahko nedoločeno število nedoločenih subjektov prostovoljno usmerja svoje vedenje in ravnanje, da se na ta način izognejo tveganjem korupcije".
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.