Slovenija

Nezakonito financiranje strank?

Ljubljana, 29. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Afere s financiranjem predvolilne kampanje niso redkost, saj so bile vanjo vpletene skoraj vse politične stranke, zaradi tega pa ni bil obsojen še nihče.

Vzrok je zagotovo v pomanjkljivi zakonodaji in neučinkovitosti pravosodnih organov.

V najstarejše, domnevno nezakonito financiranje politikov je bilo vpleteno podjetje Hit, ki naj bi posredno, preko Studia Marketing, financiralo predsedniško kampanjo Milana Kučana. Direktor Studia Marketing Jernej Repovž je takrat vse obtožbe zanikal, zadeva pa nikoli ni dobila epiloga. Razlog je preprost. Leta 1992 še ni bilo zakonov, ki bi tovrstno financiranje prepovedovali, kar potrjuje tudi takratna izjava direktorja kriminalistične službe Marjana Pogačnika: "V letu 1992 javna zakonodaja ni prepovedovala financiranja političnih strank s strani fizičnih ali pravnih oseb, zato je nekorektno v medijih kriminalizirati predvsem dejavnost političnih strank."

Predsednik Leka Metod Dragonja je bil oproščen vseh obtožb
Predsednik Leka Metod Dragonja je bil oproščen vseh obtožb FOTO: POP TV

Najbolj odmevna pa je bila prav gotovo afera 'Nezakonito financiranje SLS', v kateri naj bi Lek podjetju Herties Dušana Dolamiča nakazal 2,5 milijona tolarjev za stroške predvolilne kampanje. Predsednik uprave Leka Metod Dragonja je bil edini obtožen in na koncu tudi oproščen. Takratna finančnica SLS, Boža Grešovnik, je tedaj izjavila: "Če govorimo o moralni spornosti takšnega financiranja, potem naj povem, da je moralno najbolj sporen zakon o političnih strankah."

Boža Grešovnik
Boža Grešovnik FOTO: POP TV

V času Bajukove vlade pa je odjeknila afera, v katero je bil vpleten takratni gospodarski minister in veljak SDS, Jože Zagožen. Gospodarsko ministrstvo je pri podjetju Iskra računalniki naročilo za več sto milijonov tolarjev računalniške opreme in jo pošteno preplačalo. Razlika v ceni naj bi nastala, ker je podjetje Iskra Računalniki s podjetjima Zebra in Jelen sklenilo fiktivne posle, eno od teh podjetij pa je sodelovalo pri predvolilni kampanji SDS. Kriminalisti so, menda zaradi političnih pritiskov, nezakonito financiranje SDS izpustili iz kazenskih ovadb zoper Zagožna, Draga Bitenca in Igorja Mekindo. Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani pa je zoper omenjene septembra letos vložilo obtožnice. Obravnave še ni bilo.

Volilna kampanja ZLSD
Volilna kampanja ZLSD FOTO: POP TV

Poleti 2001 pa je tednik Mladina razkril nezakonito financiranje ZLSD. Po zakonu o političnih strankah je financiranje iz tujine prepovedano, angleški laburisti pa so nakazali 5,5 milijona tolarjev Kalandrovemu društvu, ki je tesno povezano z ZLSD. Ta je vse očitke o nezakonitosti zanikala. "Da gre tukaj za indirektno pomoč, ker pomagajo Kalandrovem društvu, mi pa z njim sodelujemo, to je res, ampak po našem mnenju, v skladu z zakonom," dodaja Pahor. Najbolj nenavadno je, da računsko sodišče revizije kampanje ZLSD ni izpeljalo do konca oziroma je od nje odstopilo. In tako se je končalo še eno nezakonito financiranje politične stranke.

Trenutno je aktualno domnevno nezakonito financiranje volilne kampanje poslanca LDS Jelka Kacina
Trenutno je aktualno domnevno nezakonito financiranje volilne kampanje poslanca LDS Jelka Kacina FOTO: Dare Čekeliš

Odgovor na vprašanje,zakaj so pri nas politične stranke skorajda nedotakljive, pa se morda skriva tudi v podatku, da je vladajoča garnitura z LDS na čelu leta 1999 dosegla, da so ob ustanavljanju specializiranih policijskih oddelkov za boj proti korupciji iz njihovega delovnega področja črtali ukvarjanje z nezakonitim financiranjem političnih strank.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1