Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je opravila številne inšpekcijske nadzore zaradi neupravičenih vpogledov v podatke znanih osebnosti. Zanimalo jo je, ali uslužbenci pregledujejo podatke, čeprav to ni povezano z opravljanjem njihovih konkretnih delovnih nalog. V bankah je odkrila ''le'' osem kršitev od 150 preverjanih, v zbirke upravno-notranjih zadev, kamor sodi tudi Centralni register prebivalstva, pa 30 od 150 preverjanih.
Pri preverjanju šestih največjih slovenskih bank je ugotovila neupravičene vpoglede pri dveh bankah. Kršitve so bile predvsem pri pregledu podatkov osebnih računov. Najbolj je bančne uslužbence zanimalo finančno stanje notranje ministrice Katarine Kresal, kjer je pooblaščenka ugotovila štiri nezakonite vpoglede. Z dvema vpogledoma sledi nekdanji predsednik republike Milan Kučan, posegom pa se niso izognili niti prvak opozicijske SDS Janez Janša, predsednik Zaresa Gregor Golobič in poslanec SD Anton Rop. Kršitelji so kot razlog za nezakonito ravnanje največkrat navedli radovednost.
V prvi polovici leta 2008 je bilo več deset nezakonitih vpogledov znanih oseb s strani zaposlenih na upravnih enotah, v podjetjih, ki opravljajo tehnične preglede in registracijo vozil, v pisarnah Geodetske uprave ter Agencije za javnopravne evidence in storitve. Največkrat so pregledovali podatke pevke Helene Blagne Zaman, nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, Antona Ropa, Janeza Janše ter nekdanjega generalnega direktorja Dursa in sedanjega predsednika Nogometne zveze Slovenije Ivana Simiča.
''Radovednežem'' je pooblaščenka izrekla sankcijo, in sicer opomin. Vendar po zagotovilih Pirc Musarjeve kršitelji na najmilejšo sankcijo odslej ne morejo več računati, saj bo v prihodnje bolj stroga. Ne glede na to, ali bo uslužbenec pregledal podatke slavnih ali pa svojega soseda, je dodala.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.