Vladajoča koalicija se je začela krhati pred dvema tednoma, ko je stranka Obstaja takšen narod (ITN) najavila izstop iz koalicije štirih strank. Kot razlog za to potezo so v ITN navedli nesoglasja pri proračunskih vprašanjih ter otoplitev vezi s Severno Makedonijo, za katero si prizadeva premier Kiril Petkov iz stranke Nadaljujemo spremembo (PP).
Takšna zunanja politika je namreč po oceni predsednika ITN Slavija Trifonova v nasprotju tako s politiko zunanjega ministrstva, ki ga je vodila ministrica iz kvote ITN, kot tudi z javnim mnenjem v Bolgariji.
Večina poslancev ITN je tako danes podprla nezaupnico, ki jo je vložila največja opozicijska konservativna stranka Gerb nekdanjega premierja Bojka Borisova. Formalno je bila sicer nezaupnica vložena zaradi neustreznih gospodarskih in finančnih politik v času rastoče inflacije.
Politična kriza v Sofiji naj ne bi vplivala na proces širitve EU. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi se je namreč že dopoldan na Twitterju zahvalil Borisovu in njegovi stranki, ker sta sprejela "zgodovinsko odločitev za Evropo in Severno Makedonijo" ter pristala na začetek pristopnih pogajanj v skladu s francoskim predlogom.
Francija kot predsedujoča Svetu EU v prvi polovici leta je pripravila kompromisni predlog, ki bi omogočil deblokado evropske integracije Severne Makedonije, pri kateri je ravno Bolgarija predstavljala največjo oviro.
Petkova vlada je sploh prva vlada v novejši zgodovini Bolgarije, ki ji je bila izglasovana nezaupnica, navaja bolgarska tiskovna agencije BTA. Če nobena od strank v kratkem ne sestavi parlamentarne večine, Bolgare čakajo nove volitve.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.