Razlog za takšno določitev, ki so jo člani sveta podprli skoraj soglasno, je nespoštovanje zakona o javnih naročilih in drugih zakonov ter sklepov sveta in nepripravljenost na sanacijo kršitev, je ob koncu seje poudaril predsednik sveta Darko Gregorač. Lavrič, ki je priznal napake glede javnih naročil, a zanikal vse ostale očitke, namreč po mnenju sveta ni ustrezno odgovoril na očitane nepravilnosti. O sklepu sveta bo tako sedaj odločalo ministrstvo za zdravje, ki bo tudi nadalje ukrepalo. V primeru razrešitve Lavriča bo izšel tudi razpis za novega direktorja.
Na pet ur trajajoči seji je Lavrič odgovarjal na številne očitke glede vodenja bolnišnice in svojega delovanja v njej. Vendar pa ni imel možnosti, da bi očitke s pravnega vidika zavrnil njegov odvetnik Jožef Klavdij Novak iz odvetniške družbe Čeferin, saj svet slednjemu ni dal besede. "Ta seja je bila farsa," je poudaril Novak in dodal, da bodo sedaj počakali na odločitev ministrstva. Če bo razrešitev potrjena pa bodo uporabili sodne poti obrambe položaja Lavriča, saj naj bi bile v postopku razrešitve številne nepravilnosti. Lavrič bo tako vztrajal v boju za svojo funkcijo. "To sem dolžan kolektivu, ki me podpira, in svojim pacientom," je prepričan Lavrič.
Brez kršitve zakona ni šlo
Direktor je priznal kršitve zakona o javnih naročilih za zdravstvene storitve. "Vendar je to problem Slovenije, ne naše bolnišnice," je pojasnil in dodal, da v situaciji, v kakršni so bili takrat zaradi pomanjkanja kadrov in kvalificiranih ljudi drugače tudi niso mogli, kot da so pri patohistoloških preiskavah brez javnega razpisa sodelovali z zasebnim podjetjem SIZE. Vendar pa trditve o povzročeni 80 milijonski materialni škodi zaradi opravljenih poslov niso točne, saj je po Lavričevih podatkih celoten promet s SIZE znašal le 72 milijonov tolarjev, kar je bilo ceneje, kot če bi storitve opravila Ginekološka klinika. Prav tako so v zavodu, še preden je na nepravilnosti opozoril svet, že sprožili postopek za uvedbo javnih naročil, je še dodal Lavrič.
Lavrič: 'Sanacija je bila uspešna'
O očitani neustreznosti sanacijskega programa je Lavrič danes pojasnil, da samo poslovanje bolnice priča o nasprotnem. Kranjska porodnišnica, ki je letos opravila več porodov kot lani, namreč posluje bolje od državnega povprečja in po devetih mesecih pozitivno. Leto pa naj bi končala z nekaj milijonov plusa. Zato Lavrič nasprotuje tudi ukinitvi dela plače za delovno uspešnost in zahteva dodatek v skladu s pravilnikom o merilih uspešnosti za javne zavode.
Je svet zavoda presegel pristojnosti?
Glede nezakonitosti pri izplačilu potnih stroškov direktorja in drugih zaposlenih, pa je Lavrič povedal, da so v celem letu njegovi potni stroški v celoti znašali manj kot pol milijona tolarjev, kar je po njegovih besedah smešno nizka vsota. Sicer pa naj bi bila pooblaščena oseba za podpis potnih nalogov tudi za direktorja direktor sam. Zato je sklep sveta, da mora potne naloge podpisovati predsednik sveta zavoda nezakonit, meni Lavrič. Prav tako nezakonitost očita tudi sklepu sveta o ukinitvi nadur za popoldansko delo, saj naj bi to presegalo pristojnosti sveta. Trdi, da je odločanje o nadurnem delu v popoldanskih ambulantah stvar direktorja; ni namreč dolžan imeti soglasja sveta za "stvari, ki niso v škodo bolnišnici".
Lavrič: 'Gre za intenziven in načrten napad'
Lavrič je vztrajal tudi pri nezakonitosti klica seje z dne 10. novembra, saj na njej zaradi službene poti ni mogel biti prisoten. Prepričan je, da je bila seja namenoma sklicana tedaj zato, da ne bi mogel zagovarjati in pojasnjevati svojih postopkov ter da bi ga razrešili v njegovi odsotnosti. Vzroke za takšen intenziven in načrtovan napad nanj, ki temelji na "neresnicah in napihnjenih resničnih pomanjkljivostih", pa vidi predvsem v osebnem nasprotovanju nekaterih članov sveta in v njihovih interesih, kot so ambicije po prevzemu vodenja. "Dejanske nepravilnosti pa so take vrste, da bi morali letno odstaviti vse direktorje bolnišnic, če bi bile te kriterij za ocenjevanje sposobnosti direktorja," je še dodal Lavrič.