V začetku leta si Gloria ni bila podobna, pripoveduje njena mama. Nato se je med drugim pojavila še kri v urinu. Iz izolske bolnišnice so jo premestili na ljubljansko Pediatrični kliniko, kjer so potrdili: "Otroški rak, po domače. So rekli, ona ima limfom četrtega stadija," je povedla njena mama.
Šoku ob diagnozi in kemoterapijam pa je sledil še en pretres, osemletnica je začela kmalu izgubljati lase. "Ni hotela, da jo kdo vidi, pa ni se hotela slikati." V času našega snemanja je bila sicer Gloria ravno v pričakovanju lasulje.
Lasulja ni le estetski pripomoček, je veliko več, poudarja pediatrinja onkologinja, Simona Ivančan. "Predstavlja tudi sredstvo za premagovanje ovir, za vklapljanje otroka v okolje izven bolnišničnih prostorov in za krepitev lastne samopodobe."
Zato so študenti medicine v okviru Projekta Onko zagnali prav posebno akcijo. Zbiranje večje količine las, ki bi jih potem lahko poslali za izdelavo lasulj za otroke z rakom. V njej zaenkrat sodeluje 20 frizerskih salonov po Sloveniji.
Postrižene lase, spete v čope, lahko nato posameznik ali frizerski salon pošlje Brigiti Smrekar, ambasadorki sklada Mala princeska iz Anglije, kjer lasulje naposled tudi izdelajo. "Akcija darovanja las ni časovno omejena, če se želi še kak salon pridružiti akciji - ravno prejšnji teden se nam je en salon dodatno priključil - z veseljem sprejemamo tudi druge salone," je povedal Jan Špicln, vodja projekta Onko.
V Sloveniji dobijo otroci in mladostniki do 24. leta lasuljo brezplačno.