V pismu, pod katerega se je podpisalo 25 zaposlenih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ne manjka kritik vlade – češ da brez sankcij ne dovoli stroki ne kritične presoje ne komentarja ukrepov ob epidemiji.
Vršilec dolžnosti direktorja Ivan Eržen je ukrepe namreč postavil pod vprašaj, ker da ne more zagovarjati omejevanja gibanja na občine, pa razkuževanja blokov, kar je na Facebookovi debati Socialnih demokratov zagovarjal še danes.
Svet NIJZ naj bi prejšnji petek zasedal, kot je zaokrožilo v internem pismu med zaposlenimi, zgolj z namenom, da se Eržena čim prej zruši. Še ta teden bo za direktorsko pozicijo izšel razpis, Eržen pa – menda z jasnim navodilom, naj se ne prijavlja. "Imam svoja leta, las ni več, prepuščam to priložnost mladim," pravi ob tem.
In medtem ko podpisani Erženovi sodelavci, ki ob obvezni zapovedi nošenja mask v zaprtih prostorih bijejo plat zvona pred nevarnostmi nepravilne uporabe, zdaj o vsem skupaj molčijo, pa danes Milan Krek, ki je prav tako zaposlen na NIJZ, a pod pismo ni podpisan, odločno: da je vodstvo NIJZ tisto, ki se zapira vase in omejuje komuniciranje stroke z javnostjo. "Na mojem inštitutu, kjer leta že delam, dela veliko dobrih strokovnjakov. In se jih v teh trenutkih ne sliši, ker nimamo dovoljenja za nastope v medijih," razlaga Krek.
In če so takoj po Krekovi izjavi zaokrožile govorice, da se je ob breznu, ki je zazevalo med vlado in vodstvom NIJZ postavil na vladno stran zato, ker da želi prav on stopiti v Erženove čevlje, pa o kandidaturi za direktorja Krek takole: "Nisem niti razmišljal o tej smeri, če me pa že sprašujete – vse poti so odprte ..."
Glede na resno situacijo pa ob tem Krek opozarja še, da sta napenjanje mišic in prepiranje med vlado in NIJZ, čemur smo očitno zdaj priča, za državljane in državo zelo nevarno in nesmiselno početje.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.