No, predvsem podpora Natu v zadnjih štirih mesecih zelo niha, zdaj pa je prišlo do velikega skoka. Zakaj takšna nihanja?
Gre pravzaprav za povratek na visoko raven podpore, ki smo jo merili v decembru. Potem pa je ta podpora razpadla, razpadla je zaradi prepirov, ki so nastali okoli časa, pravne osnove izvedbe referenduma, ko pa se je politika in parlament odločila, se je javno mnenje umirilo na sorazmerno visoki ravni.
Menite, da so na dvig vplivali tudi obiski visokih političnih predstavnikov Nata in Unije v zadnjih štirinajstih dneh?
Morda, morda,… morda.
Za Nato in EU so se javno opredelili tudi ugledni predstavniki slovenske politike in cerkve, Rode, Kučan, Bučar... Je tudi tu kakšen vpliv, ki je tudi nagnil tehtnico?
Brez dvoma gre za vpliv tistih, ki razpolagajo z velikim ugledom v slovenski javnosti, to je nekdanji predsednik, predsednik države in drugi ugledni ljudje, z nekim bonusom med slovensko javnostjo, ki so jasno povedali, da so za Nato.
Število neopredeljenih je kar zadeva Nato približno 20 odstotkov, pri EU pa okrog 14 odstotkov. Kakšen vpliv imajo lahko ti na izid referenduma?
Mislim, da skoraj nobenega. Raziskave kažejo, da bi v primeru, da bi se ti neopredeljeni odzvali na volišča, da bi se - v povprečju – porazdelili na eno in drugo stran. Torej ni verjetno, da bi neopredeljeni kakorkoli bistveno vplivali na izid. Jaz mislim, da so izidi bolj ali manj dani.
Pa jih lahko še karkoli spremeni?
Mislim, da dogodki enega tedna niso posebej predvidljivi, niso pa posebej pričakovani. V tem smislu bi rekel, da so stvari bolj ali manj zafiksirani.