Predsednik vlade Borut Pahor je v pogovoru za današnjo Sobotno prilogo Dela dejal, da ne razmišlja o rekonstrukciji vlade. To bi zdaj, ko vlada pripravlja proračun za naslednji dve leti in ko načrtuje strukturne reforme, pomenilo ukvarjanje vlade same s sabo.
"Ta vlada gre naprej skupaj, z vsemi problemi, ki jih prinaša krizni čas. Kar pa ne pomeni, da bo ostala taka, kot je, do konca mandata," pravi Pahor. Na vprašanje, ali je zadovoljen s svojimi ministri, pa odgovarja, da upa, da vsaj toliko, kolikor oni z njim. Po njegovih besedah je "ekipa uigrana", imajo pa ministri seveda različna stališča, kar celo spodbuja. Tudi to, da jih javno povedo, da ljudje slišijo dileme.
Ob tem Pahor pojasnjuje, da ni človek trde roke. "To nekateri mešajo z neodločnostjo, vendar to ni isto. Tudi neodobravanje javnosti zaradi nekaterih odločitev je nastalo zato, ker sem te odločitve sprejel, ne zato, ker jih nisem. Res pa je, da dam veliko na dogovor in pogovor".
'Dobra koalicija!'
O kritikah in napovedih, da se bo opozicija kmalu vrnila na oblast, meni, da je to pač sestavni del politike. Po volitvah so sestavili koalicijo iz strank, za katere je presodil, da bodo lahko skupaj delale dobro. Tudi danes misli, da je to "dobra koalicija, kljub pomanjkljivostim, ki jih ima. Te so bolj očitne zaradi razmer, v kakršnih smo. Pa tudi zaradi narave teh strank".
Kot pojasnjuje, so desnosredinske stranke že po naravi nekoliko bolj politično zadržane, medtem ko je za levosredinske običajno, da rade komunicirajo svoja stališča in se jim zdi različnost bogastvo in vrednota. "Tega ne želim preprečevati, tudi v svoji stranki sem vedno dopuščal javno izražanje drugačnih mnenj. V času krize se mi zdi izjemno pomembno, da se ventil na loncu ne privije tako močno, da para ne more iz njega," pravi.
Ne strinja pa se z navedbami, da je koalicija skupaj le zato, da se Janez Janša ne bi vrnil na oblast. "Ta koalicija ima skupno politiko, ne pa protipolitike."
Zaveda se upada zaupanja
Na vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič zaradi afere Ultra izstopil iz vlade in z njim stranka Zares, premier odgovarja, da to ni bilo odločilno pri tehtanju, kaj je prav in kaj ne. Odločilno je bilo, da je minister, ob tem, ko je sam povedal, da ni bilo prav, da medijem ni zaupal številk o svojem premoženju, te podatke prijavil pristojni komisiji. To je bilo za Pahorja ključno, čeprav se zaveda, da bo zato tudi sam, ne le minister, deležen številnih kritik.
Kot je dejal, niti sam niti minister Golobič ne odobravata tega, kar se je zgodilo. Ve, da je vlada zato utrpela padec zaupanja. Ampak ko tudi iz človeškega, ne le političnega, vidika pretehta svojo odločitev, ve, da se je odločil prav. Pahor zatrjuje, da niso bili odločilni politični razlogi, da ne bi razpadla koalicija. "Zaradi razmer, v katerih smo, so bila že kdaj prej kakšna konceptualna vprašanja tako dramatična, da je bilo treba tehtati, ali je smiselno iskati kompromis ali pa je bolje, da gremo narazen. Pri tem vprašanju pa ni šlo za to."
Do vseh enako pošten
O ministru za finance Francu Križaniču pa pravi, da je njegovo delo gotovo pripomoglo k temu, da so bili ukrepi uspešnejši, kot bi bili sicer in da "opravlja težko nalogo, tudi on ne brez spodrsljajev". O zaposlitvi Draga Isajlovića je ministru povedal svoje zadržke. Vendar mora biti do vseh enako pošten: "Če imajo vsi ministri pravico do izbire svojih sodelavcev, potem moramo to pravico pustiti tudi ministru Križaniču."
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.