Slovenija

'Nismo pričakovali tako velike bančne luknje'

Ljubljana, 07. 10. 2019 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
L.Š. / STA
Komentarji
132

Pregledi v bančnem sistemu v letu 2013 so pokazali višjo oceno kapitalskega primanjkljaja, kot so jo na finančnem ministrstvu pričakovali, je na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ dejal takratni državni sekretar na ministrstvu Mitja Mavko. So pa testi ECB kasneje ocene potrdili, je dodal, ukrepanje države pa je omogočilo gospodarsko rast.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Afere v slabi banki
    02:27
    Iz 24UR: Afere v slabi banki
  • Iz SVETA: Milijarde za reševanje bank
    02:54
    Iz SVETA: Milijarde za reševanje bank
  • Iz 24UR ZVEČER: Slab spomin o 5-milijardni luknji
    07:55
    Iz 24UR ZVEČER: Slab spomin o 5-milijardni luknji

"Z ukrepanjem v letu 2013 smo uspeli finančni sistem stabilizirati in zagotoviti pogoje za gospodarsko rast," je danes na zaslišanju pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) poudaril Mitja Mavko, ki je bil v času sanacije bank leta 2013 državni sekretar za zakladništvo, med drugim zadolžen za sanacijo bančnega sistema, in od sredine januarja 2014 do marca 2015 neizvršni direktor DUTB.

Da izračunani kapitalski primanjkljaj ni bil pretiran, so po Mavkovem mnenju pokazali vseevropski testi Evropske centralne banke (ECB) leto kasneje. Na podlagi teh testov Mavko ocenjuje, da so bili "ukrepi ustrezni, primerni in zadostni" ter so povrnili zaupanje v slovenski bančni sistem in slovensko gospodarstvo.

Na zaslišanju pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab in negospodarnem ravnanju v DUTB je bil danes Mitja Mavko.
Na zaslišanju pred preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab in negospodarnem ravnanju v DUTB je bil danes Mitja Mavko. FOTO: Bobo

Predsednika komisije Jerneja Vrtovca (NSi) je v prvem delu zaslišanja zanimal predvsem angažma revizijske družbe Deloitte, za katero da si je Mavko prizadeval, da bi opravljala pregled aktive in stresne teste. Mavko je dejal, da so želeli čim prej odločbo o državni pomoči, Deloitte pa, da je že v letu 2012 opravil podobno "vajo" in bi lahko ob angažmaju te družbe postopki stekli hitreje.

"Imeli smo neformalno zagotovilo predstavnikov Evropske komisije, da bodo storili vse, da bo odločba izdana hitro, če bomo imeli pravočasno zagotovljene rezultate pregleda aktive in stresnih testov," je pojasnil.

Na vprašanje, zakaj je medresorska delovna skupina, ki se je ukvarjala s sanacijo bank, vztrajala, da se za izvedbo testov in pregledov predlaga Deloitte, je Mavko ponovil, da so želeli rezultate čim prej, predvsem pred 1. avgustom 2013, ko je začelo veljati novo sporočilo Evropske komisije o državnih pomočeh.

Evropska komisija je po njegovem mnenju pri tem, da se v letu 2013 izvede nove teste in preglede aktive, in to pri 10 bankah, ne le pri treh največjih – čeprav so bili pregledi NLB, Nove KBM in Abanke izvedeni že v preteklih letih – vztrajala iz dveh razlogov: ker država v štirih letih do leta 2013 sama ni uspela sanirati bank ter ker so bili za leto kasneje načrtovani vseevropski testi ECB in je komisija želela enako stroge kriterije. "Evropska komisija nam ni verjela, ker smo štiri leta 'pacali' z bankami," je povzel Mavko.

Zakaj je vlada razrešila Nyberga?

Član komisije Anže Logar (SDS) je pričo vprašal, ali drži, da je Mavka predstavnica Banke Slovenije opozorila, da je treba biti previden pri pošiljanju signalov v Bruselj glede vztrajanja pri enem izvajalcu. "Očitno me je, glede na to, da gledate v zapisnik," mu je odgovoril Mavko. Ponovil je, da so želeli le čim prej stabilizirati slovenski bančni sistem.

Vrtovec je Mavka spraševal tudi, ali je Delloite pri pregledu moral sodelovati, da so nato njegovi zaposleni odšli v svetovalne družbe, ki so kupovale terjatve. Mavko je to zanikal in poudaril, da ni obstajal nikakršen tak naklep. "Če menite, da je prišlo do zlorabe notranjih informacij, pa menim, da obstajajo postopki, da se to sankcionira," je dejal.

Komisija se bo pri svojem delu osredotočala tudi na drage svetovalne pogodbe, ki jih je sklepala DUTB in so odmevale v javnosti. Glede sodelovanja z družbo Quartz je Mavko dejal, da je bilo podjetje angažirano, še preden je on prišel v DUTB. Vsaj del zunanjih izvajalcev je bil sicer po njegovih pojasnilih angažiran, ker v letu 2013 kadrovska struktura v DUTB še ni bila izpopolnjena. To se je nadaljevalo še v prvi polovici leta 2014, nakar je upravni odbor ocenil, da nadaljevanje sodelovanja ni več potrebno.

Partner omenjene svetovalne službe je bil tudi nekdanji glavni izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson, ki je moral oktobra 2015 zaradi izigravanja politike prejemkov in posledične izgube zaupanja vlade moral zapustiti položaj skupaj s predsednikom upravnega odbora Larsom Nybergom.

Mavko je pojasnil, da so v letu 2014 večkrat razpravljali o politiki prejemkov. Vendar pa takrat še ni bil določenih kvantitativnih vrednosti v sprejeti politiki, bila so le načela, kako naj zgleda delitev za fiksni in variabilni del. Vsa ta načela so se uveljavljala v pogodbah s ključnimi zaposlenimi v DUTB. Ob tem ni želel ugibati, zakaj je vlada razrešila Nyberga. "Vsi smo bil v DUTB imenovali na željo lastnika in ko te želje lastnika ni bilo več ..." je dodal.

'Nabor terjatev za prenos je bil ustrezen'

Glede prenosa slabih terjatev na DUTB je Mavko potrdil, da je (najvišjo) prenosno vrednost določila Evropska komisija. Banke so v prvi fazi same predlagale, katere terjatve bi prenesle, medresorska skupina je le usklajevala, da so terjatve do določenega podjetja prenesene (ali ne) pri vseh bankah, kjer je bilo to podjetje stranka, je dodal.

Nabor terjatev za prenos je bil po njegovi oceni ustrezen, člani medresorske komisije pa se po njegovih besedah niso opredeljevali do posameznih predlogov za prenos terjatev. Zanikal je, da bi medresorska skupina vplivala, da ni prišlo do prenosa terjatev v primeru družb Marmor Hotavlje in Kolektor.

Glede prenosa slabih terjatev na DUTB je Mavko potrdil, da je najvišjo prenosno vrednost določila Evropska komisija.
Glede prenosa slabih terjatev na DUTB je Mavko potrdil, da je najvišjo prenosno vrednost določila Evropska komisija. FOTO: POP TV

Prenosne vrednosti so bile po njegovih besedah višje od poštene vrednosti - po slednji je DUTB sama ovrednotila preneseno premoženje – zato je prišlo do razlik v prenosnih vrednostih in vrednostih v bilancah DUTB. Pri NLB npr. je razlika znašala okoli 130 milijonov evrov, je dejal Mavko.

O izbrisu imetnikov podrejenih obveznosti je povedal, da ne Evropska komisija ne nihče drug ni vztrajal pri popolnem izbrisu. Pogovarjali so se o participaciji imetnikov teh papirjev, in sicer je zakon predvidel ali izbris ali konverzijo v kapital. Kateri način bo uporabljen, je bilo odvisno od tega, kolikšen manko je bil ugotovljen v posamezni banki. Če bi bil primanjkljaj nižji od obstoječega kapitala in vsote podrejenih obveznosti, bi bile te konvertirane v lastništvo. Ker pa je bil primanjkljaj višji, so te podrejene obveznosti z odločbo Banke Slovenije prenehale, je dodal Mavko.

Nekateri se takratnega dogajanja ne spomnijo prav dobro

Takoj za Mavkom je pred poslance stopil nekdanji direktor Deloitta in dolgoletni prvi operativec slabe banke Janez Škrubej, ki pa je imel težave s spominom. Ko ga je Vrtovec povprašal po metodologiji, je Škrubej le dejal, da se ničesar ne spomni. Spomnil se je le, s kom je takrat največ komuniciral. "Največ komunikacije je bilo z gospodom Mavkom," je dejal Škrubej.

Janez Škrubej se spomni le tega, da je največ komuniciral z Mitjo Mavkom.
Janez Škrubej se spomni le tega, da je največ komuniciral z Mitjo Mavkom. FOTO: POP TV

Konkreten je bil Škrubej le pri Admetamu, enemu najbolj spornih podjetij, ki je na zahtevo slabe banke drago in neuspešno reševalo na primer žirovsko Alpino, v njem pa so sedeli nekdanji Deloittovci. Angažirali so ga brez javnega razpisa, na račun pa je od podjetij dobil več milijonov evrov.

To je sicer šele začetek obsežnih zaslišanj v državnem zboru. V naslednjih mesecih bo prednje stopilo celotno nekdanje vodstvo slabe banke pa tudi Banka Slovenije.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (132)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

revš?ina
09. 10. 2019 13.20
+1
vprašajte kakega župana morda on ve zakaj luknja v žepu in bankah
Zsolt1
08. 10. 2019 08.37
+1
Stanislava Zadravec Caprirolo, nekdanja viceguvernerka Banke Slovenije in ena od petih osumljencev, ki jih je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) letos kazensko ovadil zaradi suma zlorabe položaja pri povečanju kapitala Nove Ljubljanske banke (NLB) leta 2013. In ta BARABA zagovarja lopovske banke v primerih TOKSIČNI CHF KREDITI
flojdi
07. 10. 2019 17.59
+13
. banke , enako kot pogrebniki, Nikoli ne bi smeli imeti minusa. dosegli so si , da se ves denar pretaka preko njih ( sem še iz časa , ko smo plačo dobili še lepo v kuverti !) . imajo kredite s hudimi obrestmi , limite z lušnimi obrestmi, plačilo za vodenje računa , vse kar mrdnejo jim je krasno plačano. zato mi ne plozat , da imajo Banke lukno . luknaste imajo vodilni svoje žepe .
Milan Lukic
07. 10. 2019 17.55
+22
Sprva so kradli z lopato (NLB) , potem pa so prešli na bager (DUTB). Revizijske komisije pa ugotavljajo, da je itak vse v najlepšem redu, v skladu z bruseljskimi smernicami. Ajajaj, ljudstvo, zbudi se!
proofreader
07. 10. 2019 17.20
+34
Zakaj jih ne strpajo v zapor, sedaj ko so vsi na kupu? Potem jih bomo spet naokoli iskali.
Uporabnik1385495
07. 10. 2019 17.19
+20
Za vsako luknjo je potrebno kar nekaj casa,da nastane.Kaj ste,nesposobni ekonomisti in bancniki ,delsli leta dolgo?Aja,luknjo ste pomagali kopati.Barabe pokvarjene
bikoborec69
07. 10. 2019 16.34
+20
edina škoda je, da ko smo imeli možnost, da trojka ni prišla v Slovenijo. Zahvalimo se lahko samo trenerkarski šivilji
Milan Lukic
07. 10. 2019 17.58
+0
saj delajo po navodilih trojke - Trilateralne komisije!!! Zato se tudi upajo to početi, ker se zavedajo, da jim ne bo nikoli sojeno.
Neopredeljeni
07. 10. 2019 16.28
+39
Niste pričakovali?! Nič, naj vam trgajo od plače, saj itak imate sanjske.....
+6
lükna? kdaj je pa tam
brabusednet
07. 10. 2019 16.18
+27
Brez veze,ker levičarsko sodišče svoje tako oprosti ali odpiše dolgove.Te preiskovalne komisije pa je samo dober zaslužek preiskovalcev.
frnandl
07. 10. 2019 16.15
+0
Janez Janša je kriv.........
medo90
07. 10. 2019 16.17
+12
Nisem vedu da je Zoki pri njemu in seveda vsi ostali
proofreader
07. 10. 2019 17.18
-1
Milan Lukic
07. 10. 2019 18.00
+2
Janša je samo simptom bolne družbe. Krivi smo mi, volilci, ki to dopuščamo.
HowYesNo
07. 10. 2019 16.12
+26
pa kaj mislite, da je kdo drug, da ne bi kradel? mislite, da imajo doticni zeljo po funkciji zaradi druzbenega statusa? kdor je pri koritu se bo okoristil. vedno je bilo tako. vprasanje je le, kaj je primerna kazen za razkrinkane
Shisui
07. 10. 2019 15.52
+54
Tako smo se bali trojke pred leti. Me prav zanima koliko bi vam uspelo pokrasti, če bi vas nadzirali tujci, banda hudičeva.
Brakedirt
07. 10. 2019 16.19
-6
trojko ste klicali, ker sami niste bili sposobni urediti stvari.
Shisui
08. 10. 2019 15.01
In očitno je še zdaj temu tako, milijarde kar izginjajo. Ampak takim kot si ti to očitno paše.
Lev07
07. 10. 2019 15.49
+3
jarti?
07. 10. 2019 15.32
+17
kaj se igrajo, kriminaliste?
vomo
07. 10. 2019 15.26
+44
5 KOLONA.5 kolona se vedno okorišča in izkorišča zaupanje naroda. Njihova imena naj bodo javna, naj se zve, katere službe... sodniki, preiskovalni organi so jim pomagali pri tem izdajalskem dejanju. To so dejanja, katera škodijo narodu....Zakaj bi izbranci s krajo živeli super dobro na račun naroda.. Če se ne bo ukrepalo, se bo zgodilo to, kar se je dogajalo v zgodovini, obračun je takrat zelo krut in nepravičen, takrat račune plačajo tudi nedolžni.
bikoborec69
07. 10. 2019 16.35
+11
to je pri nas nemogoče. Že pri sodnikih se ustavi.
Odkritež
07. 10. 2019 15.25
+60
Sramota. Toliko dviganja prahu okrog TEŠ 6. Za 1,4 miljarde imamo energetski objek, ki je mercedes na področju energetike in rešuje slovensko proizvodnjo električne energije. Kaj pa imamo za 6 miljardno bančno luknjo??? Kdo je kriv? Kdo je pospravil te miljarde? Nihče se nič ne spomni, nihče nič ne ve, nihče ni kriv, nobeno mesto v Sloveniji in noben akter ni omadeževan.......... Kakšni preiskovalni organi in kako čudovita pravna država samo za nekatere........
blue3dragon
07. 10. 2019 15.25
+34
Nismo pričakovali, da so že toliko denarja oprali. V zadnjem trenutku smo pripeljali svoje pralne stroje, saj drugače za nas ne bi nič ostalo. Banda lopovska
krnekilojz
07. 10. 2019 15.07
+57
Luknja 6 milijard po vaših pregledih, pred pregledi je bila pa 4,5 milijard, mal na pamet govorim ampak sem prepričan, da je bila vsaj milijardica razdeljena med vse vpete!
Nimasmisla
07. 10. 2019 14.54
+70
luknja je bila manjša ostalo ste vi naredili in pobasali denar banda