Slovenija

'Niso upoštevali pojasnil'

Ljubljana, 10. 04. 2008 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Okoljsko ministrstvo je zavrnilo očitke računskega sodišča glede izvajanja zakona o vodah in podeljevanja dimnikarskih koncesij.

Računsko sodišče je ministrstvu izreklo negativno mnenje pri izvajanju zakona o vodah v obdobju 2002-2006 ter mnenje s pridržkom za izvajanje dimnikarske službe in nadzoru nad njenim izvajanjem v obdobju 2004-2006.

Na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) v zvezi z ugotovitvami računskega sodišča glede izvajanja zakona o vodah in podeljevanja koncesij za izvajanje dimnikarske službe poudarjajo, da sodišče ni upoštevalo marsikaterega njihovega pojasnila. Precej ugotovljenih nepravilnosti so že odpravili, nekaj pa jih še odpravljajo.

Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal državni sekretar na okoljskem ministrstvu Mitja Bricelj, so z uvrstitvijo novele zakona o vodah v parlamentarno proceduro že odgovorili na odprta vprašanja, na katera opozarja računsko sodišče. "Od leta 2006 do danes smo nepravilnosti odpravili oz. smo tik pred zaključkom odprave nepravilnosti," je pojasnil.

Večino vlog za vodno dovoljenje je Agencija RS za okolje že rešila; vloge se sicer še vlagajo, agencija pa jih obdeluje sproti, zagotavlja Bricelj in dodaja, da se proces spremlja z novo informacijsko bazo, ki je podlaga za evidence za vodno knjigo. Skladno z novelo zakona o vodah, ki je sicer še v parlamentarni proceduri, se je že začela tudi informatizacija za nadgradnjo nove vodne knjige. Implementacije vodne direktive, ki pokriva okoljske, ekonomsko in socialno dimenzijo vodnih virov, v slovenski pravni red poteka dejavno, zatrjuje Bricelj. Medtem ko ta proces v vseh članicah EU poteka izjemno počasi, teče v Sloveniji vsaj z enakim tempom, če ne hitreje.

Mitja Bricelj in Marijana Mali z okoljskega ministrstva
Mitja Bricelj in Marijana Mali z okoljskega ministrstva FOTO: Tomaž Ungar

Kaj pa dimnikarske službe?

Ministrstvo za okolje in prostor je sicer najbolj revidirano ministrstvo. V obdobju 2001-2008 je bilo namreč opravljenih kar 32 revizij, od tega 22 od leta 2005. Na drugem mestu je ministrstvo za finance z 21 revizijami od leta 2001.

Pri izvajanju dimnikarske službe in nadzoru nad njenim izvajanjem v obdobju 2004–2006 okoljsko ministrstvo pozitivnega mnenja ni pričakovalo. Je pa ministrstvo po besedah generalne sekretarke Marijane Mali v revidiranem obdobju in v letih 2007 in 2008 v celoti začelo z izvajanjem obveznosti iz zakona o varstvu okolja, ki je bil sprejet maja 2004. Marsikatera ugotovljena nepravilnost je tako že popravljena, pravi Malijeva.

Računsko sodišče je revidiralo obdobje neposredno po uveljavitvi zakonodaje, ki je bila v določenem delu v prehodnih odločbah prekratka, je pojasnila Malijeva. Kot je dodala, tekoče delo dimnikarske službe poteka dobro. "Vzpostavljene so kadrovske in druge logistične podpore temu področju, tekoče se odgovarja na pritožbe uporabnikov, na spletnih straneh ministrstva je to področje tekoče ažurirano ..." je naštela. Poudarila je še, da bo ministrstvo računskemu sodišču v roku podalo celovit odgovor o realizaciji popravljalnih ukrepov na tem področju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

andrej.rajh@ibe.si
10. 04. 2008 14.39
Zanimivo je pogledati, kako je sestavljena cena dimnikarskih storitev. Ena od postavk, ki tvori končno ceno je tudi strošek prevoza dimnikarja od sedeža podjetja do stranke. Glede na to, da dimnikarji opraviljajo dimnikarske storitve tudi v večstanovanjskih zgradbah, v hišah v isti ulici itd... "obdelajo" tako več strank hkrati , bi morali to postavko ustrezno prilagoditi. Žalostno je da pristojne inšpekcijske službe ne ukrepajo ob takšnem dejanju... Tu se očitno srečujemo z lažnim prikazovanjem in zaračunavanjem potnih stroškov.... Še bi lahko naštevali