Poslanka Pozitivne Slovenije Maša Kociper je danes pojasnila, da so zbrali potrebnih 30 podpisov za ustavno presojo novele zakona o poslancih. Izpodbijajo del, ki se nanaša na skrajševanje dobe prejemanja nadomestil nekdanjih poslancev, niso pa proti zmanjševanju nadomestil in za ohranitev lastnih privilegijev.
Zakon o poslancih je namreč pravico do nadomestila skrajšal tudi za tiste poslance, ki že zdaj prejemajo nadomestilo, in je torej posegel v že pridobljeno pravico. Kociprova pravi, da že iz prakse ustavnega sodišča in tudi "neke logike" izhaja, da varčevanje in gospodarska kriza nista ustavnopravno relevantna argumenta za poseg v pravice, poleg tega pa ustavno sodišče tudi opozarja na pomen predvidljivosti in prehodnosti ureditve, kar v tem primeru ni bilo podano, je povedala Kociprova.
Po njenih ocenah je pod to vlado in v tem sklicu DZ postala praksa, da se sprejemajo zakoni, ki so že v osnovnem besedilu pri sprejemanju v DZ možno protiustavni. Na to velikokrat opozarja tudi zakonodajnopravna služba, vendar to koalicije ne zmoti, pravi Kociprova.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je dejal, da bo pobuda za ustavno presojo vložena najkasneje do 15. julija, poleg podpisanih 28 poslancev stranke pa sta svoja podpisa prispevala še poslanec SD Srečko Meh in nepovezani poslanec Ivan Vogrin.
Ob tem je Kociprova pojasnila, da je bilo "kar nekaj možnih protiustavnosti" očitanih tudi zakonu za uravnoteženje javnih financ, denimo znižanje pokojnin, vendar takrat niso pridobili 30 podpisov za ustavno presojo. "V kolikor bomo pridobili dva manjkajoča podpisa kolegov, pa razmišljamo o vložitvi ustavne presoje tudi na to vprašanje," je napovedala.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.