Dež, ki je zjutraj zajel vso državo, je ponekod že ponehal, drugje pa so se popoldne padavine šele okrepile. "V noči na nedeljo pričakujemo obilne padavine v vzhodni Sloveniji, drugod bo občasno deževalo. V nedeljo obilnega dežja ne bo več, občasno bodo še krajevne padavine, deloma plohe," so zapisali na Agenciji RS za okolje (Arso).
Po ocenah meteorologov bo v zahodni Sloveniji padlo predvidoma od 50 do 100, v osrednji in vzhodni Sloveniji pa od 40 do 80 litrov dežja na kvadratni meter. Ob prehodu hladne fronte se bodo pojavljale tudi nevihte z močnejšimi nalivi, napovedujejo na Arso.
Sprožilo se je nekaj plazov
Na območju Ajdovščine je doslej padlo nekaj več kot 50 litrov dežja na kvadratni meter, je povedal poveljnik občinskega štaba CZ Ajdovščina Igor Benko. To je povzročilo, da se je plaz Stogovce med Lokavcem in Predmejo, ki je odnesel skoraj kilometer dolg odsek ceste, začel premikati, kar se ponoči še ni dogajalo, zato ga občinski štab civilne zaščite opazuje na vsake štiri ure. “Prej je plaz drsel približno pet metrov na dan, zaradi dežja pa je dopoldne začel drseti hitreje. Brez geologa težko rečem, koliko se je povečal, a na prvi pogled se je kar precej,” nam je povedal Benko.
Kot nam je še razložil, bi problem nastal, če bi plaz zajezil strugo potoka Lokavšček, saj bi za plazom nastalo jezero, ki bi bilo v primeru, da se ta zapora poruši, lahko nevarno za prebivalce zaselka Slokarji. A kot pravi Benko, te nevarnosti zaenkrat ni. “Del struge je sicer zasulo, vendar pa je na drugi strani še ena, po kateri potok teče normalno,” je povedal. Težave bi po njegovih besedah lahko nastale dolgoročno, po jesenskem deževju. V vsakem primeru bo več znanega jutri, ko na ogled pride geolog.
Tudi v Posavju se je sprožilo sedem manjših plazov, ki pa ne predstavljajo nevarnosti prebivalcem ali njihovemu premoženju, škoda je nastala le na kmetijskih površinah.
Brez posebnosti
Situacija v Ljubljani pa je mirna, je povedal Robert Kus, namestnik poveljnika Civilne zaščite (CZ) Ljubljana in tudi ponoči ne pričakujejo bistvenih sprememb. Voda ne narašča in ljudem ni treba skrbeti zaradi dodatnih poplav. Vodostaj bi se sicer lahko rahlo povišal, a posledica naj bi bila predvsem to, da bo voda, ki je na barju sedaj, počasneje upadala. Tako civilna zaščita kot gasilci bodo tudi to noč še vedno dežurali.
Tudi na Štajerskem, kjer so se popoldne okrepile padavine, zaenkrat še ni večjih težav. Prišlo je do manjših poplav meteornih voda v Kungoti in Makolah, na Ptuju je poplavljen podvoz pod železnico, v Hajdošah je zalilo klet, v Jedlovniku pa se je sprožil zemeljski plaz.
Kot so povedali v mariborskem centru za obveščanje, je stanje zaenkrat mirno. Prihaja le do težav, ki se pojavljajo vedno ob močnejšem deževju in so posledica predvsem neurejenih razmer v gospodinjstvih. Nimajo pa podatkov o večjih porastih vodotokov.
Podobno so povedali v ptujskem centru za obveščanje. Omenjeni podvoz na Zagrebški cesti na Ptuju poplavi ob vsakem večjem deževju, zato je tam polovična zapora ceste.
Vojaki v pripravljenosti
"Na terenu je trenutno okrog 90 vojakov, še več pa jih je v pripravljenosti, da jih takoj angažiramo, to pomeni nekje v roku dveh ur. Če bodo ocenili, da je situacija neobvladljiva s strani civilne zaščite in gasilcev, in izrazili potrebe za več ljudi, smo mi pripravljeni na sodelovanje," je za 24ur.com povedal predstavnik SV Simon Korez. Vojaki na terenu predvsem izčrpavajo meteorno vodo.
Arso izdal oranžni alarm
Kot je znano, je Arso za ta konec tedna izdal oranžno opozorilo. Oranžna barva pomeni: Vremenske razmere so nevarne. Napovedani so neobičajni meteorološki pojavi. Materialna škoda in žrtve so zelo verjetne. Bodite zelo oprezni in se redno informirajte o podrobnostih v zvezi z vremenskimi razmerami. Zavedajte se tveganj, ki se jim morda ne boste mogli izogniti. Upoštevajte uradno izdana priporočila.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.