Slovenija

Notranji minister največje presenečenje

Ljubljana, 23. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
V.V./STA/B.R.
Komentarji
0

Premier Janez Janša je predstavil predlog ministrske ekipe. Največje presenečenje je Dragutin Mate, kandidat za notranjega ministra. Njegovo ime se je namreč pojavljalo v vprašljivih okoliščinah.

Foto: Dare Čekeliš
Foto: Dare Čekeliš FOTO: Dare Čekeliš
Janša je po podpisu koalicijske pogodbe poudaril, da je ena temeljnih zavez koalicije poudarjanje stvari, ki Slovenije ne delijo. "Potrebujemo namreč enotnost, še posebej po vstopu države v Nato in Evropsko unijo, ko smo vsi skupaj pred novimi izzivi."

Predsednik vlade Janez Janša je v državni zbor vložil listo 16 kandidatov za ministrski zbor, ki bo sestavljal prihodnjo vlado. Ekipa predlaganih ministric in ministrov je po Janševih besedah optimalni rezultat pogajanj in usklajevanj med prihodnjimi koalicijskimi partnericami ter v danih razmerah predstavlja najboljšo možno ekipo.

SDS bo imela v ministrskem kabinetu osem ministrov: zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ministra za javno upravo Gregorja Viranta, ministra za kulturo Vaska Simonitija, ministra za zdravje Andreja Bručana, ministrico za kmetijstvo Marijo Lukačič, ministra za šolstvo in šport Milana Zvera, ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka, največje presenečenje pa je Dragutin Mate, kandidat za ministra za notranje zadeve.

ZLSD bo temeljito pregledala kvaliteto ministrskih predlogov, pri čemer bodo poglavitni kriterij kvalitete zaslišanja kandidatov za ministre v matičnih parlamentarnih telesih. Vodja poslanske skupine ZLSD, Miran Potrč, je ponovil besede predsednika stranke Boruta Pahorja, da si ZLSD sicer želi dobrih kandidatov, vendar ne bodo glasovali za njih, saj niso koalicijska stranka.

Koalicijska partnerica NSi bo imela v kabinetu štiri ministre: finančno ministrstvo bo vodil Andrej Bajuk, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič, ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jurij Zupan, medtem ko bo pravosodno ministrstvo prevzel Lovro Šturm.

Tretja po moči, SLS, bo imela tri ministrstva: Janez Podobnik je kandidat za ministra za okolje in prostor, prometno ministrstvo bo prevzel Janez Božič, ministrica brez listnice za regionalni razvoj pa bo postala Darinka Mravljak.

DeSUS ostaja pri ministru za obrambo, ki ga bo vodil Karl Erjavec.

Nova vlada ima tudi svojo spletno stran.

Dragutin Mate naj bi vohunil za veleposlanikom v BiH

Leta 1991 je kot referent za vodenje evidenc za preverjanje ljudi delal v obveščevalni službi ministrstva za obrambo, čeprav še ni imel slovenskega državljanstva. Leto kasneje pa je postal referent za mednarodno sodelovanje v kabinetu takratnega obrambnega ministra Janeza Janše. Leta 1995 ga je takratni obrambni minister Jelko Kacin imenoval za vojaškega atašeja v BiH. Dargutin Mate je bil leta 1998 vpleten v afero z zbiranjem informacij o zasebnem življenju takratnega slovenskega veleposlanika Draga Marušiča. Po naročilu takratnega direktorja OVS Marjana Miklavčiča naj bi namreč zbiral podatke o ljudeh, ki so bili v stiku z bivšim direktorjem Voma (predhodnice OVS), Andrejem Lovšinom. Ko je bila afera odkrita, so ga odpoklicali iz Sarajeva.

Kdo bo nadomestil poslance v parlamentu

Polonca Dobrajc se morda vrača v poslanske klopi
Polonca Dobrajc se morda vrača v poslanske klopi FOTO: POP TV

Če bo ministrska ekipa potrjena, bo pet poslancev zapustilo poslanske klopi in se preselilo v ministrske kabinete, njihove sedeže v državnem zboru pa bodo zasedli nadomestni poslanci. Premierja Janeza Janšo bo zamenjal mengeški župan Tomaž Štebe. V poslanske klopi se vrača tudi Polonca Dobrajcnamesto Andreja Bručana. Predvidenega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka bo zamenjal novomeški svetnik Ivan Gril. Naslednik šolskega ministra Milana Zvera bo diplomirani pravnik Zvone Černač. Janeza Drobniča bo nadomestil Franc Capuder, Andreja Bajuka pa bo v poslanskih klopeh zamenjal upokojenec Ciril Testen.

Janša: Koalicijska pogodba je kvalitetna

Štirje predsedniki koalicijskih strank podpisujejo pogodbo o sodelovanju v vladi (Foto: D. Čekeliš)
Štirje predsedniki koalicijskih strank podpisujejo pogodbo o sodelovanju v vladi (Foto: D. Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Nove vladne stranke, SDS, NSi, SLS in DeSUS, so podpisale koalicijsko pogodbo, s katero so se zavezale k sodelovanju v vladi. Pogodbo so podpisali predsedniki strank Janez Janša, Andrej Bajuk, Janez Podobnik in Anton Rous. Po podpisu je Janša dejal, da je koalicija s tem dobila dobro vsebinsko osnovo za nadaljnje delo. Pogodba je po njegovem mnenju kakovostna in daje osnovo za hitrejšo gospodarsko rast in za večjo blaginjo Slovenije.

Janez Janša (Foto: Dare Čekeliš)
Janez Janša (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

S podpisom koalicijske pogodbe se je končalo delo po dolgem in napornem usklajevanju, je povedal Janša in dodal, da pričakuje, da se bodo vsi koalicijski partnerji dejansko trudili za njeno izvajanje in da bodo v ospredje postavljali skupno dobro vseh državljanov.

Andrej Bajuk (Foto: Dare Čekeliš)
Andrej Bajuk (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik NSi Andrej Bajuk je koalicijsko pogodbo ocenil kot trdno podlago za uresničitev sprememb, ki so jim državljanke in državljani 3. oktobra na volitvah namenili največjo podporo. Prepričan je, da jim bo s trdim delom ter z zvestobo načelom in stališčem, ki so jih zapisali v koalicijsko pogodbo, to tudi uspelo.

Janez Podobnik (Foto: Dare Čekeliš)
Janez Podobnik (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Janez Podobnik je v imenu SLS povedal, da v vladno koalicijo vstopajo z veseljem in odgovornostjo. Njihov politični program in dosedanje delo je skladno z načeli in temeljnimi cilji koalicije. Podobnik je ob tem izpostavil zavezanost načelom trajnostnega razvoja, ki v ospredje postavlja človeka in varovanje zdravega življenjskega okolja, med cilji pa je omenil zagotavljanje ugodnih razmer za pospešitev gospodarske rasti, dvig kakovosti izobraževanja in večjo učinkovitost vlaganj v znanost in tehnološki razvoj. SLS podpira tudi decentralizacijo države s poudarkom na izboljšanju položaja občin in spodbujanju skladnejšega regionalnega razvoja.

Anton Rous (Foto: Dare Čekeliš)
Anton Rous (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

DeSUS želi v vladni koaliciji na temelju enakopravnosti in partnerskega odnosa uresničiti tisto, kar so zagotavljali upokojencem. To pa je, je pojasnil predsednik stranke upokojencev Anton Rous, da je lahko tudi "starost radost". Zato so med temeljna načela koalicijske pogodbe sporazumno vgradili obveznost, da bodo pokojnine sledile gibanju plač. Za DeSUS pa je pomembno tudi, da so med temeljna načela zapisali, da naj jih preteklost ne razdvaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10