Izraelci in Palestinci so v južnoizraelskem letovišču Eilat včeraj začeli novi krog pogajanj o dvostranskem okvirnem mirovnem sporazumu. Pogajanja naj bi ob posredovanju ZDA trajala deset dni. Pogajanja so bila nekaj časa pod vprašajem, saj so Palestinci pogovore prekinili, ker se niso strinjali z nadaljevanjem izraelske gradnje na Zahodnem bregu. Palestinskim in izraelskim predstavnikom se bo danes pridružil ameriški odposlanec za Bližnji vzhod Dennis Ross. ZDA si namreč močno prizadevajo, da bi na Bližnjem vzhodu dosegli dogovor o končnem statusu palestinskih ozemelj.
Gre za tretji krog izraelsko-palestinskih pogajanj o okvirnem sporazumu, ki so doslej potekala v Washingtonu. Obe strani želita doseči oblikovanje dokumenta, v katerem bi zapisali različne zahteve za dosego trajnega mirovnega sporazuma. Pri tem gre zlasti za vprašanja, kot so prihodnji status Jeruzalema, palestinski begunci, razdelitev vodnih virov, vprašanje razglasitve palestinske države in prihodnost judovskih naselij na palestinskih avtonomnih ozemljih.
Izrael in Palestinci so se dogovorili, da bodo skušali do 13. maja doseči okvirni sporazum o trajni mirovni rešitvi na poti do dokončnega sporazuma.
Viri blizu pogajalcev pa so sporočili, da bo palestinska stran tudi predstavila nove ideje, ki jih je na srečanju z Jaserjem Arafatom posredoval ameriški predsednik Bill Clinton.