Slovenija

Nov model financiranja bolnišnic

Ljubljana, 02. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nov model financiranja bolnišnic po mnenju ministrstva za zdravje koristi bolnikom in sistemu, s čimer se zdravniki ne strinjajo.

Kako dolgo bo zdravnik iskal kode za vašo diagnozo?
Kako dolgo bo zdravnik iskal kode za vašo diagnozo? FOTO: POP TV

Nov model razporejanja sto milijonov tolarjev med 24 bolnišnic, ki je začel veljati v četrtek, bo po mnenju ministrstva za zdravje koristil tako bolnikom kot bolnišničnemu sistemu. Financiranje bo poslej bolj pregledno in bolj pravično, saj bodo bolnišnice plačane v skladu z opravljenim delom in njegovo zahtevnostjo. Kot so prepričani na ministrstvu, naj bi bile pregledno določene tudi prioritete med bolniki ter bi se tako zmanjšalo število nepotrebnih napotitev v bolnišnice. V štirih letih naj bi tako prihranili 4,5 milijarde tolarjev, kar naj bi skupaj z novim modelom financiranja skrajšalo čakalne vrste, so prepričani na ministrstvu.

Zdravniki niso navdušeni

Zdravniki opozarjajo, da bodo obravnavali manj bolnikov kot doslej
Zdravniki opozarjajo, da bodo obravnavali manj bolnikov kot doslej FOTO: POP TV

Sindikat zdravnikov Fides in zdravniki sami imajo o novem modelu kar nekaj pomislekov, piše današnji Dnevnik. Zdravniki so zaskrbljeni, da gre za prehitro in nepremišljeno novost, ki je tudi dodatna obremenitev za zdravnike same. Zaradi novega načina plačevanja zdravniških storitev, bodo morali zdravniki s šiframi kodirati vso diagnostiko in druge posege pri posameznem bolniku, kar bo zamudno, saj je v priročniku kar 7000 bolezni. Vse podatke bo treba vnesti tudi v računalnik, kar naj bi obravnavo posameznega bolnika podaljšalo za približno deset minut, kot so zdravnikom pojasnili predstavniki ministrstva na posebnem izobraževanju, je pojasnila dr. Rasta Rakar z infekcijske klinike Kliničnega centra v Ljubljani.

Rakarjeva, kot piše Dnevnik, opozarja, da nova obremenitev zdravnikov pomeni tudi poseg v odnos bolnika in zdravnika, prav tako gre za omejevanje dostopnosti do zdravnika, saj bodo zaradi časovne obremenitve zdravniki obravnavali manj pacientov. Rakarjeva ob tem opozarja, da je bilo samo izobraževanje zdravnikov nezadostno, saj nekateri zdravniki prvi dan niso znali kodirati.

Nekatere bolezni nimajo kod

Sam priročnik s kodami, gre za prevod avstralskega priročnika, kot opozarja Rakarjeva, je neprimeren, čeprav je v njem 7000 kod so med njimi bolezni, ki jih v Sloveniji ni, zato pa nekatere bolezni, kot je lajmska borelioza, ni.

Slovenija je prevzela avstralski model, kjer zdravnikom pri kodiranju pomagajo posebej za to zaposleni ljudje, ki so predhodno opravili triletno šolanje. Slovenski zdravniki pa so bili deležni enournega predavanja, nekaj delavnic ter so prejeli gradivo v angleščini, pojasnjuje Rakarjeva.

Z ministrstva za zdravje pa poudarjajo, da so zdravniki in Fides del obveznosti narobe razumeli in da bo samo kodiranje zdravniku vzelo le kakšno minuto časa več. Glede izobraževanja so pojasnili, da so bile ponujene delavnice dovolj, vseh pa da ne morejo izobraziti, besede državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Dorjana Marušiča povzema Dnevnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10