Točno pred štirimi leti je Slovenijo zajelo izredno močno deževje, ki je povzročilo katastrofalne poplave. Za večji del države je bilo razglašeno rumeno in oranžno hidrološko opozorilo. Za območje porečja Krke pa celo rdeče. Poplavljeni so bili številni kraji, zaradi poplavljenih cest in plazov so bila nekatera območja odrezana od ostalega sveta. Prizori iz zraka so razkrivali neverjetno moč narave. Škoda je bila ogromna.
Poplavne vode odnesle dve mladi življenji
Narasle vode pa ta dan niso povzročile le ogromne materialne škode, pač pa so odnesle dve mladi življenji. V zgodnjih jutranjih urah (bila je sobota) se je blizu Vranskega zgodila tragična nesreča. Narasli potok Bolska je namreč odnesel del brežine pri mostu čez reko na cesti, ki je peljala do Centra varne vožnje AMZS na Vranskem. Ravno takrat sta se tam mimo v službenem vozilu peljala sodelavca AMZS – komaj 17-letna Lara Safran, mlada obetavna igralka, ki je bila tik pred premiero svojega prvega filma Vloga za Emo, in njen bratranec Miha Baloh, ki sta skupaj sodelovala v kampanji za preventivo in vzgojo mladih v prometni varnosti.
Prelaganje krivde
Takoj so se pojavile razprave, kdo je odgovoren za smrt dveh mladih v deroči reki. Namreč, večina pristojnih je vedela, da je most nevaren, a ni ukrepala. Odgovornosti so se otepale Občina Vransko, prav tako AMZS in Agencija RS za okolje. Iz podjetja Energetika Projekt – družbe, ki je imela z vransko občino podpisano koncesijsko pogodbo za upravljanje cest – pa so kmalu po tragični nesreči sporočili, da so usodne septembrske noči, le nekaj ur pred nesrečo, pregledali most. Na podlagi pregleda je nato njihov vzdrževalec sklenil, da voda ni tako visoka, da bi bilo treba promet čez most prepovedati.
Maja 2016 ovadeni dve osebi
Maja 2016, skoraj dve leti po nesreči, so policisti, ki so sodelovali v policijski preiskavi, sporočili, da imajo dovolj dokazov, da kazensko ovadijo dva zaposlena (direktorja in vodjo vzdrževanja) v podjetju Energetika Projekt, in sicer zaradi suma kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Za to dejanje jima grozi do osem let zapora. Takrat je policija sporočila, da "bi cesto morali zapret in onemogočiti promet na tem delu ceste".
Prej zgradili nov most, kot pa da bi kdo kazensko odgovarjal
Ovadba je romala na Okrožno sodišče v Celju. Vodja Okrožnega državnega tožilstva v Celju Ivan Žaberl nam je danes, ko minevajo štiri leta od tragedije, na naša vprašanja o tem, v kateri fazi je postopek, odgovoril, da je bila v tej zadevi 3. marca lani vložena zahteva za preiskavo na Okrožno sodišče v Celju. "Zadeva je sedaj v fazi preiskave na Okrožnem sodišču v Celju. Po končani preiskavi bo zadeva odstopljena nazaj na Okrožno državno tožilstvo v Celju, katero bo na podlagi dokazov, ki so bili pridobljeni v preiskavi, odločilo, ali bo vložilo obtožnico ali pa odstopilo od pregona," pojasnjuje Žaberl.
"Pri tem je potrebno izpostaviti, da gre za zelo zahteven postopek, saj je bilo v predkazenskem postopku potrebno pridobiti različno dokumentacijo glede izgradnje mostu čez Bolsko ter nato pridobiti še izvedeniška mnenja različnih strokovnjakov," Žaberl odgovarja na očitke, da so minila že štiri leta od tragedije, pa še nihče ni odgovarjal za smrt dveh mladih oseb.
Obrnili smo se tudi na Okrožno sodišče v Celju, kjer so nam povedali, da je v predmentni zadevi preiskovalni sodnik po končani preiskavi 4. septembra 2018 spis oddal okrožnemu državnemu tožilstvu. Več nam niso razkrili.
Žalostno je, da štiri leta po nesreči še nihče ni odgovarjal za smrt Lare in Mihe. Nad počasnostjo sodnih mlinov, pa čeprav se zavedo, da gre za zahteven primer, pa so zgroženi tudi njuni svojci.
Je pa medtem znova zaživela cestna povezava s centrom varne vožnje, na kateri se je zgodila ta nesreča. Septembra letos je namreč stekel promet čez obnovljen most čez reko Bolsko.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.