Od leta 1992, ko je bil sprejet zadnji program za urejanje tega področja, je prišlo na trgu z drogami do številnih sprememb: ponudba se je povečala, postala bolj raznovrstna in dostopna. Nov nacionalni program, ki je pod okriljem Urada za droge nastajal kar tri leta, je zato postal nujen.
Milan Krek, v.d. direktorja Urada za droge, je povedal, da je na koncu v bistvu konsenz slovenske stroke na tem področju in tudi slovenske politike, kar je zelo dobra popotnica za ta program za naprej in tudi hkrati garant, da bo realiziran.
Problematike drog se lotevajo bolj celovito. Istočasno po vsej državi, na vseh ravneh, pri tem pa se usmerjajo na vse generacije. Ni dovolj, da se ukvarjajo preventivno samo z otroki in mladostniki, ampak je nujno, da se tudi s starejšimi ljudmi, je še povedal Krek.
Eden glavnih ciljev je podučiti ljudi o učinkih in posledicah drog in jim pomagati pri odločitvah, ali drogo vzeti ali ne in kaj droga pomeni za njih. Poleg tega tudi, da vedo, kakšne so posledice, saj je znano, da če ljudje vedo, se tudi drugače obnašajo. Program pa naj bi s časoma izboljšal tudi položaj številnih socialno ogroženih družin.