Skladno s tem je strokovna skupina čez poletje zastarelo besedilo nacionalnega programa, ki je na drugo obravnavo čakal od leta 1996, nadomestila z novim ter ga lansko jesen v obliki amandmajev posredovala odboru za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko. Z dobrih 60 strani obsežnim svežnjem vladnih dopolnil so se člani odbora soočili v začetku decembra, ko so se v treh nadaljevanjih seje opredelili do gradiva, in sicer vključno s številnimi amandmaji na amandmaje vlade.
Tako pripravljen predlog nacionalnega programa zdravstvenega varstva trenutno še čaka na drugo obravnavo v DZ, saj je ta obravnavo plana, uvrščeno na dnevni red decembrskega plenarnega zasedanja, prestavil na naslednjo redno sejo DZ, ki naj bi se začela v drugi polovici januarja.
V novem predlogu nacionalnega programa zdravstvenega varstva, zdaj z naslovom Zdravje za vse do leta 2004, je vlada ažurirala številčne podatke, dodala poglavje, v katerem je natančno opredelila zdravstveno stanje prebivalcev Slovenije, opisala kadrovske zmogljivosti po območnih enotah ZZZS ter stanje preskrbljenosti z nosilci v ambulantni in specialistični zdravstveni dejavnosti. V delu dokumenta, ki je strateško naravnan, je opredelila nove poglede v razvoju obveznega in prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja, razvoj zdravstvene dejavnosti na primarni, sekundarni in terciarni ravni, izobraževanje in strokovno usposabljanje zdravstvenih delavcev ter načine financiranja, vodenja in upravljanja zdravstvenega varstva.