Slovenija

Nova črna sreda?

Ljubljana, 05. 05. 2006 12.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Študentje in dijaki napovedujejo nove proteste, tokrat proti napovedani obdavčitvi študentskega dela.

Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Jernej Štromajer je v imenu dijakov izrazil podporo demonstracijam, saj bodo predlagani vladni ukrepi najbolj prizadeli prav dijake, ki so jutrišnji študentje.

Vodstvo Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) je na novinarski konferenci za sredo, 24. maj, napovedalo demonstracije na Trgu republike. Kot je dejal predsednik ŠOS Miha Ulčar, so predstavniki ŠOS sicer kadar koli v času do tega datuma pripravljeni odstopiti od namere protesta, če bo le vladna pogajalska stran pokazala resno pripravljenost za dosego dogovora. Na proteste bodo povabljeni tudi starši, je še dejal Ulčar.

Ali se po prvi Črni sredi obeta še druga?
Ali se po prvi Črni sredi obeta še druga? FOTO: Dare Čekeliš
Predstavniki študentov ocenjujejo, da je vladna stran na zadnjih pogajanjih korenito spremenila pogajalska izhodišča in stopila "dva koraka nazaj". Vladna stran se je v pogajanjih vrnila na izhodišča, ki so bila začrtana že s predlogom gospodarskih in socialnih reform, ocenjujejo v ŠOS-u in dodajajo, da je vlada v skladu s tem zavrnila tudi večino študentskih zahtev in v besedilo dogovora s študenti predlagala tekst, ki je dobesedno prepisan iz gospodarskih in socialnih reformnih ukrepov.

Ulčar je pojasnil, da je iz dosedanjih pogovorov jasno, da vlada namerava uvesti šolnine in dodatno obdavčiti študentsko delo. "Do obdavčitve študentskega dela, po navedbah ministrstva za finance, lahko pride že s 1. januarjem 2007, ko naj bi začel veljati nov zakon o dohodnini," je dejal predsednik ŠOS. Tako lahko ostane brez dela več kot 150.000 študentov in dijakov, ki se danes poslužujejo tega dela in si s tem krijejo tudi stroške izobraževanja, saj bodo izgubili pomemben socialni korektiv, še meni Ulčar.

S temi ukrepi bodo prizadeti tako študenti in dijaki, kot njihovi starši. Vladna pogajalska stran se je v pogajanjih vrnila na izhodišče, začrtano s predlogom gospodarskih in socialnih reform, in tako tudi zavrnila večino študentskih zahtev, so prepričani v ŠOS. Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan je po Ulčarjevih besedah dejal, da so reformni ukrepi za vladne pogajalce zavezujoči in da nima mandata, da bi se o teh vprašanjih pogajal. Iz vsega tega je moč zaključiti, da vladni pogajalski strani pod vodstvom ministra Zupana ni v interesu, da bi do dogovora res prišli, je še dejal Ulčar.

Dijaki podpirajo študente

Član predsedstva ŠOS in predsednik Študentske organizacije v Ljubljani Borut Kozan je dejal, da so zadnja pogajanja, 3. maja, potekala bolj kot poučevanje študentov, kaj je prav in kaj ne, in manj kot soočenje argumentov ter iskanje konkretnih rešitev. Zadnja pogajanja z vlado so bila dva koraka nazaj, zato se v ŠOS sprašujejo o smiselnosti pogajanj, saj vidijo, da se ponavljajo isti vzorci, kot so se pojavljali pred letom in pol.

Predsednik Dijaške organizacije Slovenije (DOS) Jernej Štromajer je dodal, da bodo s ŠOS sodelovali pri pripravi demonstracij, saj tudi dijaki med drugim nasprotujejo uvedbi šolnin. K sodelovanju pri protestu pa je predstavnike dijakov vzpodbudila tudi izjava ministra Zvera, ki je po besedah Štromajerja dejal, da se mu zdita problema dijaške prehrane in prevozov zanemarljiva oziroma da nista dovolj velik razlog za demonstracije. Po mnenju Zvera namreč država za to namenja dovolj denarja.

SDS, iz katere prihaja Zver, pa je po zagotovilih Štromajerja v prejšnjem mandatu v državnozborsko proceduro vložila zakon o subvencioniranju prehrane dijakov in vajencev, z namenom, da se za to problematiko nameni več denarja. Takrat so namreč bili mnenja, da je za to slabo poskrbljeno. Stanje se od vložitve zakona ni spremenilo, je še pojasnil predsednik DOS.

Zupan: Na nasprotnih bregovih le v desetih od 39 zadev

Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan je po novinarski konferenci Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) dejal, da gre pri 13 študentskih zahtevah ŠOS dejansko za 39 zahtev, ki so le grupirane v 13 poglavij. Od teh 39 zahtev se vladna in študentska pogajalska stran pogajata oziroma se ne strinjata le o desetih zahtevah, pri preostalih pa je potrebno doreči določene specifičnosti, je pojasnil minister.

Minister Zupan je sicer še dejal, da napoved ŠOS za organizacijo demonstracij težko komentira in ob tem dodal, da si vlada želi konstruktiven dialog. Minister tudi nima občutka, da pri pogajanjih ne dosegajo napredkov. Zupan je še poudaril pomembnost pogovorov s predstavniki študentov o uvedbi šolnin in davčni zakonodaji. Jasno je, da so stališča še precej daleč, vendar je dialog stekel, je še dodal.

Zupan je tudi povedal, da so na ministrstvu ugodili študentski zahtevi, da imajo predstavniki študentov pravico glasovanja v vseh treh senatih (evalvacijskem, akreditacijskem in habilitacijskem senatu), kar je v zakonskem predlogu tudi udejanjeno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

polona_jezovnik@email.si
19. 05. 2006 21.16
Neverjetno je, da hoče vlada omejiti študentske pravice. Pravice zato,ker študij je pravica in ne privilegij kot v reklami za opozorilni shod tudi piše. Le kaj bo potem z državo? Kam bo vodila demokratična država, če bodo izobraženi samo bogati. Vemo, da je v Sloveniji več revnih kot bogatih in zato bomo imeli manj izobraženih ljudi. Ali to pomeni, da bo denar namenjen študentskim štipendijam odšel politikom v žep? Ali pa mogoče za nakup kakšnega novega udobnega stola v parlamentu, z mogoče malo več funkcijami za udobje? Mislim, da je zelo neumno omejevati študente in njihove pravice. Če bo vlada uveljavila, da se bo moral študij plačevat, da bodo študentje jedli v menzah in da bodo štipendije ukinili, naj se pripravijo na slabo prihodnost države. Dijaki in študentje hočemo tudi svoje pravice kot jih imate vi. Imate službo, družino in dom. Kaj pa mi??? Kot študentje ste imeli to, kar sedaj jemljete nam. Imeli ste pravico študirati, nam to pravico odvzemate. Ali sploh še lahko rečemo da živimo v demokratični državi? Vam je mogoče lepo razmišljati ali bi uveljavili plačljiv študij ali ne. Vi imate službe... Mi bomo ostali na cesti. Imeli ste pravico do študija brez plačila, pustite to pravico tudi nam!
theykilledKenny
07. 05. 2006 11.53
Kaj se študentki nekaj pizdolirate?! Marš študirat pa babe preganjat!
sandi_ss@hotmail.com
07. 05. 2006 05.40
Zanimivo. Prav zanimivo je opazovati tipično slovensko miselnost. Seveda, le zakaj naj bi imel kdorkoli boljše možnosti kot jaz? Tisti, ki so že doštudirali dokaj hitro pozabijo kako je bilo v času njihovega šolanja in kar naenkrat današnji študenti itak porabijo denar le za zabavo, pijačo, droge...Opa, oprostite svetniki... Po drugi strani je pa seveda treba primerjati tudi kakšne so razmere v drugih državah in koliko so naši študentje na boljšem. Gas po stopinjah drugih! Vsaj kar se tega tiče da ja kdo nebi bil na boljšem, pa četudi sodržavljan, sosed, kolega. Velika večina bi najrajši videla, da se po končani srednji šoli postavi mejnik, od tam naprej pa se plačuje državi prispevek, ki ji "pripada". Taisti državi, ki nemalokrat bedasto troši denar. Državi, katera preži kje bo kaj ostalo, da pobere še to. Državi, ki zataji pri premmnogih socialnih primerih. Ker to pač ni Jugoslavija, a ne? Sicer pa, ne gre le za to, ali se bo študentsko delo obdavčilo ali ne. Naredili bodo itak kar se bodo namenili. Gre za odnos. Me zanima kakšno pesmico boste zapeli ko bo potrebno izpljuniti par tisoč evrov za šolanje. No ja, vi verjetno ne, vsaj upamo lahko, da se bodo s tem ubadali šele zanamci.
Variatio delectat
06. 05. 2006 18.28
Ze leta opazujem stotnije studentk in studentov, kako dnevno opravljajo izredno preprosta dela v nacionalno izredno pomembni gospodarski druzbi v drzavi. Ta ista druzba je v minulem desetletju zagonila desetine milijard tolarjev, da bi postala kao moderna. Z ne veliko pretiravanja je možno reči, da je njena modernost danes premosorazmerna s stevilom studentov, ki delajo v njej. Modernizatorji "jokajo" zelo, kaj bo, ce se studentsko delo obdavci. Nic nimam proti studentskemu delu in mislim, da na studente deluje vzgojno in tudi sicer zelo pozitivno. Omenjeno zlorabo poslovanja gospodarskih druzb s pomocjo cenenega studentskega dela pa je treba strogo zajeziti. Ce bolj natancno pomislite, boste kaj hitro nasli skupni imenovalec med organizatorji teh t.i. demonstracij in "mojimi" modernizatorji.
nadja
06. 05. 2006 17.14
In še vedno mi noben ni razložil zakaj tak hrup glede plačevanja davkov...Un debil od predstavništva ŠOSA kr dokaj bučno in zagrizeno razlaga kako bo obdavčitev študentskega dela vplivala na to, da bo 150000 študentov ostalo brez dela. Ok nej mi prosim nekdo razloži zakaj že?! Delo še vedno je, samo pač ne boš celih 300jurjev spravu v žep. Beračit ti pa zaradi tega tud ne bo treba. In še enkrat zakaj že moramo biti študentje priviligirani??
nadja
06. 05. 2006 17.10
Jz še vedno menim, da je glavni problem prva zaposlitev za mladega diplomanta in rešitev stanovanjske problematike. Nameč še par štipendij in to je tisto za kar bi se morali študentje boriti....ne pa za ohranitev privilegijev, ki ne koristijo nikomur in so dobri samo za trenutno razvajanje. Delajte na teh načrtih, iščite rešitve za ta vprašanja in pustite ostale bedarije pri miru...
mrslion13@yahoo.com
06. 05. 2006 17.02
Sem absolventka, stanujem v študentskem domu, imam štipendijo. Od kraja študija sem oddaljena 140km. Imam mlajšega brata, ki nima štipendije. Oba redno študirava. Mama je upokojena, oče dela v gradbenem podjetju, ki visi na nitki že odkar obstaja. Oba imata poklicno izobrazbo. Živimo na podeželju, hiša je naša last. Ne morem reči, da živimo slabo. Moramo pač premisliti, kako bomo razporedili denar. Zadovoljna sem s svojim življenjem. Imam občutek, da je precejšen del moje prihodnosti v mojih rokah, da se mi bo vsaka ura študija poplačala, da bom nekoč lahko živela človeka vredno življenje. Kaj pomeni imeti štipendijo, vedo vsi, ki jo trošijo za preživetje, in tisti, ki bi jo morali imeti, pa je iz takšnih ali drugačnih razlogov nimajo. Ob poslušanju naših vrlih predstavnikov ljudstva, ki so bili izvoljeni, da skrbijo za dobrobit vseh državljanov in za blaginjo Slovenije, pa se malo zamislim... A glede na to, da je Slovenija socialna država (tako vsaj piše v ustavi), res preveč dobro živim?! Ker imam pač neko socialno varnost, štipendijo, jem na bone itd? Seveda se najdejo študentje, ki izrabljajo ugodnosti, ki jim jih preko davkoplačevalcev nudi država. Se je pa dobro vprašati, kateri so to. Verjetno tisti, ki doma dobijo zadosti denarja, da jim leto ali dve študija več ne predstavlja neke finančne obremenitve. In če vlada uvede šolnine, bodo ostali samo taki. Prav tako se najdejo cenjeni odrasli na od ljudstva zaupanih položajih, ki zlorabljajo svoje položaje. Res je, da ga študentje žuramo. A ga kdo ne? Ostali pač ne rečejo žur, ampak gala večer, sprejem, zabava... Vemo pa, kaj se je in pije na eni ali drugi varianti: kdo pije merlot po trajno nizki ceni iz Spara kdo pa vrhunska vina; ve se, za katero različco se porabi več davkoplačevalskega denarja. Še veliko primerjav bi lahko potegnili med študentskim in političnim življem! In zakaj se vedno zgledujemo po državah z liberalnim sistemom blaginje? Zakaj si ne bi za vzore vzeli Švedske, ki je po življenjskem standardu v vrhu EU, v katero smo si tako želeli?!( Ko bomo imeli švedske plače, si bomo lahko privoščili tudi švedske šolnine!) Veliko zakajev je! Prav je, da se postavimo po robu, ko gre za nas in našo prihodnost! Prav je, da so naše zahteve realne (tisto z brezplačnim javnim prevozom je pretirano). Prav je, da gradimo na tistem, kar smo skozi desetletja pridobili od držav, pod katere smo spadali (od AO in Marije Terezije, ki je vedela, kako pomembna je izobrazba, do SFRJ, ki je poudarjala solidarnost). Kapitalizem in civiliziranost nimata nič skupnega! Bi bil greh, če bi se v Sloveniji vedno lahko govorilo LEPO JE V NAŠI DOMOVINI BITI MLAD? Nasvidenje na protestu!
taubi
06. 05. 2006 17.00
ne morte bit taki. gre se za to, da pač lahko vsaj v času študija uživamo, z MANJ skrbi o denarju kot jih bomo imeli z novimi reformami. sama favšija vas je, če so eni mogli na hud način skozi prit a zato bi mogli vsi? a če pred 60 leti niso imeli froci možnosti šole zarad kmetije doma itd. bi tud mi mogli doma delat? tipično slovensko da ben benemu nič ne prvoši. streznite se že mal, sj je res da majo oni gori ogromne plače, sam ka kura.. mi tud rabimo neka! pač če se da lepše živet se naj lepše živi! sicer pa država gre kao v napredek pogledaš pa nas navadne ludi smo vedno bol v kurci, sj to ni res več. mogli bi se vsi mal upret tej umazaniji ki se nam dogaja. sj že malega froca v OŠ navajajo da bo lahk meu čimdaljši delovnik oz bo v čimklrajšem času naredo ogromno. to gre v tiranijo že malo. ljudstvo bi se moglo mal po robu postavit!!! sam ka ko so tudi v ljudstvu izmečki...
jackoo
06. 05. 2006 16.22
Pravilno! Mogoče nekateri nismo šli na opozorilni shod zaradi drugih obveznosti, bom pa na vsak način poskrbel da bom prisoten na bližajočih se protestih. Če ne zaradi uvedb šolnin, ki so popolnoma nepotrebne in se mi osebno zdijo diskriminatorne pa zaradi nesraminih odgovorov vlade, ki ne upa oziroma zaradi svojih lastnih interesov noče sprejeti predlogov študentov in nas, dijakov. Današnja vlada je s svojimi diskriminatornimi odgovori jasno pokazala da ne mara ne študentov in ne nas dijakov, ki smo bodoči študentje! Naj VSAJ enkrat VSAJ za NAS študente in dijake v svojem kratkotrajnem obdobju vladanja pokaže delovanje v prid ljudstvu in ne sama sebi kot to počne že od decembra 04!
Rijad Proši?
06. 05. 2006 14.55
Študentje mislijo, da je samoumevno, da jim delavci plačujejo izobrazbo, ko pa doštudirajo in se dokopljejo boljsih delavnih mest,pa te iste delavčke, ki so jim plačevali šolanje izkoriščajo. Vsakdo naj se sam bori za svojo izobrazbo, pa če ima starše revne bo pa študiral kasneje ob delu, če si bo to želel.
Vegos
06. 05. 2006 13.50
Dobro dobro, ampak izgleda da ti stroškov prav veliko nimaš da si jih sproti odplačuješ z enim tednom dela. Nikakor pa se ne strinjam s tabo da bi se moral za smer študija odločati na podlagi OD. Mislim, daj meni lahko za kelnarjenje daš milijon plače, pa še zmeraj ne bom tega počel, ker bi me to ubilo. Meni je bolj pomembno da počnem nekaj kar me veseli. Sicer pa ne gre za to da bi po FDV in po EF imel slabo plačo...gre bolj zato da frišen diplomant z ekonomske misli da zdaj ko je ekeonomijo naredil bo pa kar takoj direktor...
miha800@email.si
06. 05. 2006 13.25
se je kdo pozanimal kako je s studijem nekje druge? recimo svedska(katere sociala je zelo cenjena) kjer je cisto normalno da se vzame kredit za solanje ki se ga odplacuje se dolgo v delovni dobi. pozabimo na jugoslavijo, sprejmimo dejstvo da znanje ni zastonj. tudi ce uvedejo solnine. kako pa veste kako visoke bodo, da lahko tako klobasate neumnosti da bo to odvrnilo oz onemogocalo nekomu da ne bo dostudiral. recimo da student iz MB, studira v LJ. stanovanje(nadpovrecno) pride 37k sit/mesec, potem boni recimo 10k/mesec. knjige(itaq jih noben ne kupuje ampak samo kopira) pridejo 5k/mesec. potem se recimo prevoz 10k/mesec. in to znese 62k/mesec!!! da pa se mora student obleci in da boni niso dovolj za preziveti bom pa to povedal tako: ALI DOMA TEGA NE POREBUJETE oz je zastonj? vam mogoce delodajalec placa tudi obelko za prosti cas ter vecerjo??!! in mislim da tisti revni ze tako prejemajo republiske stipendije ki lahko pokrijejo del stroskov studija(do sedaj so mende 37k sit). verjemite da najbolj revni bodo imeli moznost dostudirati. Pac bos razmislil ali bos studiral FDV(slabe place) ali pa kako tehnicno smer(odlicne place). sam studiram naravostlovno smer in roko na srce zivim ODLICNO. ko si stroske celotnega studija placam z delom samo v enem tednu. tako da itaq se pritozujejo sami tisti ki so ze tako polni denarja. sej poznate tisto: kdor ima vec je najbolj skopuški. samo zaprite gobce in se kr pripravite da zivljenje ni zastonj! jugoslavije ni vec. zdaj smo v civilizirani evropi. Pa manj za zure in naj studij postane resna stvar, ne pa zabava, dopustovanje... a veste da vam štud. servis vzame 10% na napotnico? kam gre npr mojih 20k/mesec??? verjetno za uboge studente ki ne morejo studirat.NE. denar gre v nakup polninice vode, drage pocitnice ter odlicne place 'vladajocih'v SOU!! halo???? jaz sem ZA cisto vse vladne reforme ker vem da tako kot je sedaj ne bo slo vec naprej. zakaj se je ze sesulo jugoslovansko gospodarstvo? se pomnite. tega se LDS
Dolores Carl
06. 05. 2006 11.54
Bolj kot berem te vaše pripombe, se bolj zavedam, kako smo ljudje lahko primitivni. Sedaj je glavna tema to, da študentje preveč uživajo, imajo že tako ogromno ugodnosti, kot so študentski boni, študentski domovi in sedaj še neki težijo naši vladi
blum
06. 05. 2006 10.48
drugače pa za take socialne primere obstajajo štipendije, s katero si lahko pomagaš, pa tudi študentski domovi obstajajo ali pa kakšna cenejša varianta, ki si jo poiščeš skupaj s še nekaj študenti
blum
06. 05. 2006 10.47
drugače pa za take
blum
06. 05. 2006 10.42
zmetkaa, začela bom kar pri tvojem komentarju. absurdno je, da posplošuješ neke socialne položaje na vse in s tem opravičuješ zahteve študentskih organizacij. sama se ljubljančanka, moja mama je samohranilka in upokojenka po vrhu, študirala sem pa v portorožu! in ne boš verjela, morala sem si plačati šolnino, hrano, prenočišče in še prevoz. pa mi je uspelo in mi čisto nič ne manjka! drugače pa za take
jungle@email.si
06. 05. 2006 09.30
edino kar je sporno je uvedba šolnin vse ostalo je čist brez zveze, če ste se odločili študirat , študirajte ne pa protestirat ,noben vas ni silil v študij, tut materialno stanje študentov ni slabo poglejte pred faksi kolko avtomobilov parkiranih sama pločevina, pa ne reč da so to vsi profesorji, NAKRATKO- ste kot neke marionete ki zastopate vodstvo ŠOU- a......
alexbar@email.si
05. 05. 2006 23.00
No, naj štrajkajo! Komu mar.... Itak ne prispevajo v državno blagajno, so sam odvisno od nje!! in če bodo štrajkalii - kaj bodo s tem dosegli? Eno je ko štrajka delavec in s tem nastajajo stroški oz izguba zaradi ne dela, ko pa štrajka študent se nič lak tazga ne zgodi....pač ne hodi na predavanja, to je vse .... Lepo prosim, nimate pogajalskih moči za kaj dosečoi in nimate "jajc" ko francozi ..tisti "mafijaši" ko vodijo ta šou pa itak to organizirajo samo da sebi ne zaprejo pipce.... A STE SE VPRŠALI KAKŠNO PLAČI IMA PREDSEDNIK ŠOU-a??? Ko boste to zvedli, vam bo jasno zakaj so štrajki...
pimo
05. 05. 2006 21.56
Me prav zanima kako gre študij organizatorjem tehle protestov. Če bi bili kaj razgledani in inteligentni bi bili lepo tiho in zadovoljni s tem kar imajo. Kar naj se malo primerjajo s tujino, pa naj tam pogledajo kako so stvari urejene. Sploh pa je res, da je naložba v študji enaka kot vsaka druga in je že sedaj preveč privilegijev ZA PVZERJE IN OSTALE PARAZITE, KI SE POJAVLJAJO POD IMENOM ŠTUDENT. Proteste kakršne so že uprizorili ,bi morali gladko prepovedati, saj gre pri vsem za eno veliko pijančevanje in razgrajanje, večina prisotnih pa sploh nima pojma česa se pravzaprav udeležuje. Imam stik z mnogimi uspešnimi študenti in vsi trdijo, da je študentom pri nas tako lepo kot v nobeni drugi državi.
Vegos
05. 05. 2006 21.07
Ma, počasi mi začenja presedat. Sicer pa, naj bojo protesti, itak nikogar ne bo...dijaki majo maturo, študenti smo pred izpitnim obdobjem - in vsi tisti, ki imamo kaj soli v glavi bomo ostali doma in opravljali svojo dolžnost - da opravimo svoje obveznosti.