Pedro Opeka bi skoraj postal nogometaš, a se je pri 27 letih odločil, da bo svoje življenje posvetil najrevnejšim na Madagaskarju in postal tako imenovan apostol smetiščarjev in brezdomcev. "Zaradi otrok sem ostal na Madagaskarju, imajo pravico, da imajo boljšo bodočnost, da se lahko učijo, da lahko jejo, da imajo obrok riža, da imajo vodo, da se lahko umivajo." Desettisočim je dal streho nad glavo, zgradil ceste, šole, bolnišnice. Tudi s pomočjo Slovenije. "Kjerkoli Peter hodi, najprej pove, da je on čisti Slovenec," je povedal nekdanji misijonar na Madagaskarju Tone Kerin.

"Slovenija je dala to reševalno vozilo, to je vse Slovenija," Pedro Opeka pripoveduje med vožnjo skozi Akamasu, tako imenovano Mesto upanja, ki je zraslo na smetišču.
"Ko se pojavi na ulici, je kakor da bi dal nek magnet, okrog njega priletijo ne samo otroci, tudi odrasli ljudje. Vsi se nagnetejo okoli njega, največ, kar lahko naredijo, da se ga dotaknejo, vsi stegujejo roke okoli njega," pove avtorica knjige Anja Kovačič, ki je na Madagaskarju z Opeko preživela 12 dni. "Ko ti vidiš, koliko on njim pomeni, šele začutiš, kako pomemben faktor je v Akamasuji." Predvsem pa je, pripoveduje misijonar Kerin, ki je več desetletij preživel na Madagaskarju, v svoji preprostosti in dobroti velik vzornik. "Peter je bil tisti motor, tista sila, ki nam je dajala, tudi ko so bili slabi trenutki, položaj, toliko veselja, da smo rekli: Gremo naprej, poraza ni v našem delu."
"Se zgledujemo po njem v vseh teh vrednotah, ki so na žalost v tem času malo v ozadju," pove sestrična Pedra Opeke Anica Marolt. V 18 vasicah, ki so nastale po zaslugi Opeke, danes živi preko 30.000 ljudi, več kot 10.000 otrok.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.