Slovenija

Nova parkirna hiša na Brniku

Brnik, 21. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V začetku prihodnjega leta bodo na Aerodromu Ljubljana odprli novo parkirno hišo z več kot 1300 parkirnimi mesti.

Aerodrom Ljubljana
Aerodrom Ljubljana FOTO: POP TV

V garažni hiši bo dobrih 4000 kvadratnih metrov poslovnih prostorov, ki jih bo Aerodrom uporabil delno za lastne potrebe, delno pa jih bo oddajal v najem.

Vrednost celotne investicije znaša 2,8 milijarde tolarjev, pogodbo o začetku gradbenih del pa sta danes slovesno podpisala predsednika uprav Aerodroma Ljubljana in ljubljanske gradbene družbe SCT, Vinko Može ter Ivan Zidar.

Izgradnja parkirne hiše je prvi korak med načrtovanimi posodobitvami brniškega letališča, ki se bodo sklenile z izgradnjo novega potniškega terminala leta 2007.

Zahtevna gradnja novega potniškega terminala na Brniku, z deli naj bi začeli pomladi leta 2006, potniki pa naj bi ga začeli uporabljati leta 2008 (Foto: POP TV)
Zahtevna gradnja novega potniškega terminala na Brniku, z deli naj bi začeli pomladi leta 2006, potniki pa naj bi ga začeli uporabljati leta 2008 (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Dela na parkirni hiši skupne površine skoraj 40.000 kvadratnih metrov, ki jo bo Aerodrom Ljubljana v celoti financiral iz lastnih sredstev, se bodo zaključila predvidoma do konca letošnjega leta, dotlej pa bo veljala tudi nova parkirna ureditev. Parkiranje bo mogoče le na parkirišču P2, to je na desni strani ob prihodu na letališče, parkirišče nasproti potniškega terminala pa bo z izgradnjo parkirne hiše porušeno.

"Za tako veliko investicijo smo se odločili v pravem trenutku, ko je treba letališko dejavnost širiti, v tem sklopu pa tudi infrastrukturo," je ob podpisu pogodbe za izgradnjo parkirne hiše in poslovnih prostorov dejal Može. V Aerodromu se namreč zavedajo, da povečan promet, ki ga beležijo zadnji dve leti, zahteva tudi prilagoditev letališke infrastrukture, kar so si zadali kot ključno nalogo v svoji razvojni strategiji.

"To investicijo je v okviru strategije razvoja Aerodroma Ljubljana do leta 2010 potrdila tudi skupščina delniške družbe," je dejal Može in že naznanil naslednji projekt, to je novi potniški terminal. Tega naj bi po načrtih družbe dokončali najkasneje do začetka leta 2008, ko bo Slovenija predvidoma prevzela vse obveznosti iz naslova schengenske meje. "Ta je tudi na ljubljanskem letališču in temu primerno je treba prilagoditi prometne tokove," je dodal prvi mož Aerodroma in vrednost te investicije ocenil na osem do devet milijard tolarjev. Večino teh sredstev bodo zagotovili iz lastnih virov, računajo pa tudi na pomoč države in evropskih strukturnih skladov.

Novi objekt, garažna hiša, ki bo grajen po najsodobnejši gradbeni metodi t. i. napetega betona, bo dokončan v izjemno kratkem roku, kar zahteva od izvajalca visoko strokovno usposobljenost. Poleg tega gre po razlagi Ivana Zidarja za povsem nov pristop gradnje na slovenskem trgu, ki je za SCT velik izziv in bo dobro priporočilo tudi za nastope na tujih trgih.

Može upa, da jim bo v sodelovanju z državo do tedaj uspelo prestaviti tudi približno dva kilometra ceste mimo letališča - ta je namreč preblizu, sicer pa po podatkih prometnega ministrstva po njej vsak dan pelje okrog 15.000 vozil. Letališče, ki v vsaki izmeni zaposluje od 500 do 600 ljudi, potrebuje tudi varne priključke na to cesto, je opozoril in investicijo ocenil na okrog štiri milijone evrov.

Investitor je po zagotovilu Možeta javni razpis, objavljen v uradnem listu, opravil izredno skrbno. "Prijavilo se je kar precej podjetij, kot najugodnejše pa je bilo izbrano SCT," je pojasnil Može in dodal, da je bilo ljubljansko gradbeno podjetje najugodnejši ponudnik prav po vseh kriterijih in merilih, kakor so jih oblikovali v Aerodromu. Nenazadnje gre tudi za podjetje, ki z Aerodromom sodeluje že od začetka šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko je brniško letališče tedaj še družba Slovenijaceste tudi zgradila.

"Sodelovanje traja praktično 40 let," je svojemu prijatelju, kakor ga je naslovil, pritrdil predsednik uprave SCT Ivan Zidar. Podjetje Slovenijaceste je namreč letališče Brnik na površini 296.250 kvadratnih metrov z betonsko in pristajalno stezo (2200 x 45 metrov) ter z letališkim objekti zgradilo leta 1963. "Gre za stalnico v sodelovanju," je poudaril Zidar in pri tem posebej omenil najkrajše možne roke izgradnje in kakovost opravljenega dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10