Slovenija

Nove goljufije z denarnimi verigami

Ljubljana, 10. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Med Slovenci se širi nova denarna veriga. Igralci morajo vplačati več kot 500 tisoč tolarjev, v zameno pa naj bi dobili nakit.

Na ta način pridobljen nakit naj bi nato prodali in tako zaslužili, seveda pa ne brez pridobivanja novih članov. Kot pravijo kriminalisti, so takšne igre pogoste zato, ker naivnih igralcev nikoli ne zmanjka.

Igor Lamberger meni, da so Slovenci še vedno preveč naivni
Igor Lamberger meni, da so Slovenci še vedno preveč naivni FOTO: POP TV

Najbolj odmeven primer denarne verige Catch the Cash, ki se je pojavil v začetku 90-ih let in mu je nasedlo več tisoč ljudi, še zdaleč ni bil edini. Takšne ali drugačne nezakonite igre in denarne verige se namreč pojavljajo kot gobe po dežju.

"V letu 2003 smo po tem členu podali 12 kazenskih ovadb, v letu 2004 pa 2 kazenski ovadbi," je povedal Igor Lamberger iz uprave kriminalistične policije.

Sonja Strnad je razložila, da organizatorji denarnih verig to spretno prekrijejo in računajo na naivnost ljudi
Sonja Strnad je razložila, da organizatorji denarnih verig to spretno prekrijejo in računajo na naivnost ljudi FOTO: POP TV

Sonja Strnad iz urada za nadzor nad igrami nad srečo je sistem goljufije pojasnila z besedami: "Če posameznik vplačuje neka denarna sredstva nekomu, ki je pred njim vključen v sistem in pričakuje denarna sredstva od nekoga, ki se bo vključil v sistem za njim in je to seveda prepovedano, potem je jasno, da organizatorji teh denarnih verig poskušajo prikriti ta denarni tok in to verigo. Poskušajo pa ga prikriti na ta način, da uporabljajo neke izdelke oziroma storitve."

Takšna naj bi bila tudi ena zadnjih, ki jo policija še preiskuje, ko naj bi ljudje v zamenjavo za denar dobili nakit. A Slovencev kot kaže ne izuči nič. Takšnih iger se namreč vsako leto udeleži več 100 hitrega zaslužka željnih državljanov, obstajajo pa tudi takšni, ki verjamejo da so zadeli na lotu, čeprav sploh niso kupili srečke.

Do kam seže naivnost ljudi, ki verjamejo takim igram?
Do kam seže naivnost ljudi, ki verjamejo takim igram? FOTO: POP TV

Igor Lambergar je ob tem še povedal, da nekaj iger poteka tako, da se organizirajo različna srečanja in se tam novačijo novi člani, nekaj pa jih poteka preko interneta. V zadnjem letu pa se je pojavil še val lažnih loterij iz tujine.

Ljudje potem ko spoznajo, da iz visokih zaslužkov in dobitkov ne bo nič, stvar prijavijo policiji. Potem pa lonček pristavi še davčna uprava, ki pravi, da se morajo udeleženci piramidinih verig zavedati, da so tudi tako pridobljeni dohodki obdavčljivi in jih je treba napovedati oziroma obračunati v skladu z davčnimi predpisi. Kar bi lahko pomenilo, da bo tisto, česar ne bosta požrla pohlep in naivnost, na koncu pobrala še država.