Slovenija

Nove podrobnosti koalicijske pogodbe: avtocestna policija, testiranje na droge ...

Ljubljana, 19. 05. 2026 18.48 pred 22 dnevi 2 min branja 815

Seja sveta stranke SDS

Janez Janša je slaba dva meseca po parlamentarnih volitvah edini kandidat za sestavo prihodnje vlade. Kdaj pa bodo poslanci glasovali o novem mandatarju in zakaj novonastajajoča koalicija še ni podpisala koalicijske pogodbe, čeprav naj bi bila že v celoti usklajena? In kaj poleg finančnih ciljev si je nova vlada še zadala v koalicijski pogodbi?

Predsednik državnega zbora Zoran Stevanović je pohitel in sejo za glasovanje o novem mandatarju sklical takoj, ko je bilo možno - za petek dopoldan. Če oz. ko bo Janez Janša na tajnem glasovanju potrjen, s podporo poslancev narodnih skupnosti se mu obeta udobna večina 50 glasov podpore, pa ima predsednik stranke SDS 14 dni za sestavljanje vlade.

O razdelitvi resorjev, tako vsaj zatrjujejo prvaki bodočih koalicijskih strank, pa za razliko od koalicijske pogodbe, ki so jo že potrdile vse stranke, še ni dokončnega dogovora.

In zakaj koalicijska pogodba še ni podpisana? Uradno, ker je besedilo še v lekturi. Neuradno pa je slišati, da morajo pred podpisom še dokončno uskladiti predlog, kako bi uredili delovanje specializirane tožilske enote za pregon korupcije (SKOK), ki jo zahtevajo Demokrati Anžeta Logarja.

Tako torej še ni jasno, kdaj bi lahko predsedniki strank podpisali temeljni dokument prihodnje koalicije. Janša je sinoči sicer dejal, da bodo to naredili v zaključku tega tedna.

Spremembe pri bolniških odsotnostih?

In kaj si je nova vlada še zadala v koalicijski pogodbi? To sicer še vedno skrbno skrivajo pred javnostjo, smo pa izvedeli še nekaj podrobnosti.

Nastajajoča koalicija predvideva, da bi nadomestilo za bolniško odsotnost Zavod za zdravstveno zavarovanje plačeval po 20 in ne več po 30 dneh.

Prejemniki denarne socialne pomoči naj bi medtem morali opravljati javna, družbenokoristna dela, kdor to seveda lahko, sicer bi prejel le polovico zneska.

Uvedli naj bi tudi brezplačno odprtje in vodenje bančnega računa ter na mesec pet brezplačnih dvigov na bankomatih.

Ukinitev 'projektov' prejšnje vlade in vrnitev starih idej?

Ponovno bi vzpostavili tudi avtocestno policijo, ki je že delovala v času prejšnje Janševe vlade, a jo je vlada Roberta Goloba ukinila.

Ukinili bi še državno obrambno podjetje Dovos, ki ga je odhajajoča vlada ustanovila lani jeseni, in pregledali njegovo poslovanje.

Glede migracij - pravice do azila ne bi več imeli tisti, ki prihajajo iz varnih držav.

Ob tem pa še ideja, ki na desnici ni nova, in sicer obvezno testiranje funkcionarjev na prepovedane droge, ki bi bilo izvedeno naključno enkrat na leto.

Revidirali pa naj bi tudi zaposlovanje v javnem sektorju v času Golobove vlade.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI815

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

amabO
20. 05. 2026 13.00
Če bo potrebno testiranje na droge se bo Golob odpovedal poslanske stolčku ,to si upam stavit.
yanay
20. 05. 2026 16.44
Če bo sprejeto obvezno večkratletno testiranje na droge, se bo tresel še marsikdo drugi, tuudi tisti, ki so te teste predlagali. Se pa bojim, da bo vse skupaj prešlo na tisto staro znano: tresla se je gora, rodila se je miš!
SAME KLOBASE
20. 05. 2026 12.33
Joj joj joj.... Levica in Svoboda bosta ostala brez vztopa v parlament vsi našmrkani
VP87
20. 05. 2026 12.27
Kaj pa test na zlobo ?
SAME KLOBASE
20. 05. 2026 12.32
Test za zlobo je najbolj nevaren za levico in svobodo
Masai_Mara
20. 05. 2026 12.18
mogoče ne bi škodil še pogoj nekaznovanosti za vstop v politiko..
Smrtlevičarjem
20. 05. 2026 12.14
Končno se postavlja pravi okvir za pravno demokratično državo da Končno pocistimo levičarske fasiste
Delorean1973
20. 05. 2026 12.32
Desna retorika smrdi že iz tvojega imena. Agresija, brezkompromisnost, natolcaštvo. Fasisti niso ta levi ampak ta desni, če bi imel vsaj osnovno šolo bi to moral vedeti. Kar preberi si kdo bo takoj ko prevzame oblast premikal kosti ta belij na Žale? To so fašisti in ti si razčisti pojme preden krakaš nesmisle naokoli. Sicer pa so že pokazali s čim bodo reševali državo. Avtocestna policija, zakon ki še v obravnavi ni pa se mu že obeta pogrom, za tujce se celo strinjam, da jih je treba omejit, vse ostalo pa je pogrevanje starih žup, prežvečenih izplunjenih,pozabljenih. janez je tako komaj čakal na tole, da se bo spet sam ustrelil v koleno. Mi ga bomo samo odnesli z bojišča. Sam da spusti Mahniča z vrvice pa bo vsega hitro konec.
mentos12
20. 05. 2026 12.41
Saj pravim,zato pa golobajzarje,levičarske skrajneže v opozicijo za najmanj 20 let,da se naučijo demokracije,spoštovanja drugače mislečih.
yanay
20. 05. 2026 16.46
Po dvajsetih letih vladanja desnice, Slovenije več ne bo, ker bo vse razprodano in privatizirano!
peglezn
20. 05. 2026 12.12
sicer so najbolj našmrkana kasta odvetniki.
peglezn
20. 05. 2026 12.07
a pol odpade avtomat za gandžo v predverju parlamenta? u, to bosta Lukec in una prekmurka iz butec in butec sitna...
LeviTUMOR
20. 05. 2026 12.02
Haha odlično, same dobre stvari😉👌 slabo se piše izdajalskim nesposobnim roparskim levim zadetkom, posebno ko se bo treba testirat na drogice.
Castrum
20. 05. 2026 11.55
Malo info za spodaj pišoče jugonostalgike (ki se očitno takrat še rodili niso)....Leta 1990 je bila povprečna plača v Sloveniji okoli 600 USD. Pralni stroj Gorenje je stal okoli 500 USD.....
markan3
20. 05. 2026 12.04
tega leta si se ti pripravljal na vojno ... bil si spreman iz kleti 😁
Castrum
20. 05. 2026 12.06
Za konec smo na pomolu gledali poražene vojake kako se sklonjenih glav ponižno vkrcavajo na barke. Neprecenljivo.
markan3
20. 05. 2026 12.12
verjamem da si tega tudi lažje zadihal, temnica je morala biti kar huda 😁
mario7
20. 05. 2026 12.15
Tistega davnega leta, med vojno za Slovenijo se je jj skrival v zaklonišču Cankarjevega doma.
Castrum
20. 05. 2026 12.20
@mario, ko traja vojna, kje pa je po tvojem ponavadi minister za obrambo?
Bonaventura
20. 05. 2026 11.43
bolje da jim naredijo IQ test...ker je v Svobodi en par takih, ja niti ciciban križanke ne rešijo...
Andrej77
20. 05. 2026 11.41
Vse samo da se Holopije rešimo. Slabše ne more biti kot je bilo obdobje 22 do 26. Največje razvajanje in nespoštovanje.
Castrum
20. 05. 2026 11.34
Misika, podatki so na SURS... dolg države aprila 2022- 39 milijard €....marec 2026- 50 milijard €.
Castrum
20. 05. 2026 11.35
In to v času debelih krav, ko je gospodarstvo cvetelo. Kaj bi šele bilo, če bi bila taka kriza kot je bila dve leti prej.
Smuuki
20. 05. 2026 11.59
In kaj smo s temi milijardami naredili? Nič. Samo izhlapele so. Ena konkretna preiskava jih precej pripelje nazaj v proračun
Castrum
20. 05. 2026 12.10
@smuuki, očitno si še zelo mlad. Primerjati standard, kvaliteto življenja, urejenost mest, infrastrukturo, zdravstvo, šole, vrtece, higieno, kavliteto stanovanj, hiš, nenazadnje avtopark...itd, itd.. leta 1990 in 2026 je kot bi primerjal Frontier in Commodore 64
peglezn
20. 05. 2026 12.10
cela Evropa nam zavida, še najbolj pa Grki.
Kardinal v Kristusu
20. 05. 2026 11.33
Lepo vas prosm! Mislite, da bo gospa poslanka Jelka Godec urinirala v lonček, nato pa bo nekdo šaril po njem? Kje je čast in dostojnost za našo poslanko? Kar levaki to počnite med seboj, desni se ne drogiramo!
mario7
20. 05. 2026 12.18
Bo, bo. Samo tam je še rujna kapljica.
windskiper
20. 05. 2026 11.18
Testiranje in poligraf, za vse veje oblasti, tudi sodno
gmajna
20. 05. 2026 11.11
Jugoslavija leta 1990 , 1 armada v EU, TO podporna vojaška enota, zdravstvo, ASPIRINI NA RECEPT, delavci plače , regres, upokojevanje 40 let dela, cerkve polne, pobirke bajne v puščico, zdravstvo, sodstvo, policija TOP. PA POGLEJMO PO letu 91, kje smo, kam smo potonili, še tonemo v blato. Slovenija v blatu do vratu in cca . 60 miljard kredita. Ni zdravnikov , ni policajev, ni mladine itd???. Jugoslavija leta 21 miljard leta 1990, dejstva govorijo kdo je bil zapufan in kdo je bil boljši KAPITAN DRŽAVNE LADJE. SREČNO SLOVENIJA, JO BOŠ RABILA , SREČO, DOMOVINA MOJA MILA.
Castrum
20. 05. 2026 11.30
Torej smo Slovenci izgnali 1.armado Evrope
Castrum
20. 05. 2026 11.31
BDP na prebivalca leta 1990 10.000€, leta 2026 32.000€
kryptix
20. 05. 2026 11.40
Leta 90 si z 10.000€ kupil avto, gradil hišo pa še živel sebe in družino. Danes z 30.000€ komaj preživiš družino.
kryptix
20. 05. 2026 11.43
Slovenec ne razume inflacije. Zaslužimo že 3x več kot leta 1990 ampak je vse 5x dražje kakšne stvari celo 10x dražje. Zaslužimo pa samo 3x več kot leta 90
markan3
20. 05. 2026 11.44
@castrum/drama queen to "izgnanje" boste še plaćevali stoletja
Andrej77
20. 05. 2026 11.48
Da da....poslušaj pesem Dan republike od Zabranjeno pušenje...vse ti bo jasno o tej tvoji opevani Yugi. Pa ne pozabi dela ki govori kako ljudje čakajo na potni list da grejo ven. Verjamem da zate s rdečo knjižico je bilo super, zame pač ne.
Castrum
20. 05. 2026 11.49
Kriptyx, očitno ti ni znano kaj pomeni konverzija. Teh 10.000 € je konvertirano v današnji čas, za lažjo primerjavo. Dejansko pa je bil BDP na prebivalca leta 1990 slabih 5.000 USD
kryptix
20. 05. 2026 11.49
Leta 90 si dobil za 10.000€ več kot 22.000kg kruha . Za 32.000€ danes dobiš 8.000kg kruha. Pa to je osnova da vsak Janez razume kaj je inflacija.
Castrum
20. 05. 2026 11.54
Kriptix, a ti sploh ločiš med BDP na prebivalca in plačo? Razumeš razliko?
Castrum
20. 05. 2026 11.57
A je tvoj stari tudi bežal, a ne?
kryptix
20. 05. 2026 12.01
BDP ni merilo blaginje prebivalstva (Wikipedija)
Smuuki
20. 05. 2026 12.03
V 10 dneh smo to taborniki kakor so nam porogljivo rekli premagali 1 armado. Zdaj pa ne vem kaj je res. Smo bili taborniki tako dobri ali je bila 1 armada tako slaba? 😀😀😀😀. To gre komunistom v nos. Zato še vedno opevamo poraze partizanov kot zmage naše prave zmage pa kar ni. Borci nob še vedno borčevske privilegije za nas nič
Castrum
20. 05. 2026 12.05
@kryptix, seveda je . BDP PPP je absolutno merilo standarda v državi.
LeviTUMOR
20. 05. 2026 12.05
In vseeno so naprej od leta 91 drzavo pretezno vodili komunisti/levicarji. Torej kaj bi rad povedal sploh?
kryptix
20. 05. 2026 12.08
Govoriš mi da obstaja samo ena stran kovanca. In ko ti rečem da je na drugi strani grb boš še kar trdil da je na obeh straneh cifra ki ji praviš BDP?
Castrum
20. 05. 2026 12.13
@levitumor, v 90ih letih je državo vodil Drnovšek, ki ni dovolil Kučanu da komandira. Potem je še naprej rasla Slovenija do leta 2010. Potem pa vsako leto huje. Novi obrazi, muhe enodnevnice, komedijanti, bleferji, .....in danes smo slabše kot leta 2008!
Castrum
20. 05. 2026 12.14
kryptix, a ti razumešp kaj je BDP PPP?
markan3
20. 05. 2026 12.16
zdaj bo @castrum/drama queen eno te isto lapal do 22h
Castrum
20. 05. 2026 12.18
Ste se že izkrcali z barke?
kryptix
20. 05. 2026 12.19
2x večji BDP kot leta 1990. Imamo 2x manj čakalnih v zdravstvu? Dvakrat manj lukenj po cesti kot 1990? BDP je super če gledaš samo to cifro ki je pomeni nič če vladajoči ne znajo s tem delati.
mario7
20. 05. 2026 12.20
Kučanovi pregovori so jo.
kryptix
20. 05. 2026 12.20
Aja nisem vedel da je tak se pravi nima smisla se kregat. Skratka BDP štima zdej še samo Janeza čakamo da porihta ostalo. Castrum lp še naprej.
markan3
20. 05. 2026 12.22
še nisi prebolel temnice
Minifa
20. 05. 2026 11.10
Največje mesto na svetu..Guangzhou ima 73 milijonov prebivalcev in enega župana, nima veleposlaništev, ministrstev, vlade nič konzulatov, ..Občin in nima niti JAVNEGA SEKTORJA..ZAMISLITE SE MALO..po naše bi morali imeti saj 3 milijone NEVLADNIKOV..
Bonaventura
20. 05. 2026 11.24
+ 20 miljonov javnega sektorja...
Bonaventura
20. 05. 2026 11.09
a bodo tudi Meseca testirali ? samo vprašam...
Kmet ljubi Janeza
20. 05. 2026 11.11
Bosta šla z Mahničem skupi.
zmerni pesimist
20. 05. 2026 11.07
Misika ti si tudi obtičala v preteklosti
zmerni pesimist
20. 05. 2026 11.06
To o testiranjih bi blo lahko večkrat na leto
Kmet ljubi Janeza
20. 05. 2026 11.05
4 leta levi, 4 leta desni, 8 let bede za narod.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758