Slovenija

Nove razsežnosti davčne afere

Maribor, 10. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kriminalisti so v mariborski davčni aferi doslej kazensko ovadili 12 oseb, trije vpleteni pa so v priporu.

Prostori mariborske izpostave davčne uprave (Foto:POPTV)
Prostori mariborske izpostave davčne uprave (Foto:POPTV) FOTO: POP TV

Policija napoveduje razširitev spiska kaznivih dejanj in osumljenih oseb. O razsežnosti afere govori tudi ocena kriminalistov, da so si ovadeni skupaj pridobili več 100 milijonov tolarjev protipravne premoženjske koristi, po nekaterih neuradnih napovedih naj bi se vsota ob koncu preiskave povzpela celo na več kot milijardo tolarjev. S predkazenskim postopkom so na mariborski policijski upravi zadovoljni in ga ocenjujejo kot "zelo uspešnega", njihov tiskovni predstavnik Ivo Usar pa je na današnji novinarski konferenci napovedal širitev kroga osumljenih oseb.

Davčni inšpektor v vlogi svetovalca kriminalne združbe

Preiskovalni sodnik naj bi odredil podaljšanje pripora za Lisico, Delibašiča in Mariniča. Klemenčiča in Grandoška pa naj bi izpustil, prvega domnevno zaradi pomanjkanja razlogov za pripor, Grandoška pa zaradi zdravstvenih težav.

Ovadeni naj bi bili povezani po številnih podjetjih, za zdaj najbolj očitna pa naj bi bila povezava v podjetju Gorice. Direktor podjetja je bil Helmut Klemenčič, medtem ko naj bi samostojni podjetnik Nenad Delibašič v tem podjetju vodil računovodstvo (pri tem naj bi izdajal fiktivne račune), kot finančni svetovalec in načrtovalec finančne reorganizacije podjetja pa je sodeloval tudi direktor podjetij Strojna Maribor in Strojna gonila Mirko Grandošek. Grandošek je lani celo kandidiral za direktorja republiške davčne uprave.

durs
durs FOTO: POP TV

Z njimi je povezan tudi Ignac Marinič, ki je bil med drugim upravitelj prve prisilne poravnave v podjetju Gorice.

Kazenske ovadbe so bile podane zaradi suma storitve kar 23 kaznivih dejanj, med njimi hudodelskega združevanja, izsiljevanja, dajanja podkupnine, jemanja podkupnine, zlorabe položaja in pravic ter pranja denarja.

Pomembno vlogo v finančni aferi naj bi odigral tudi davčni inšpektor Grozdan Lisica, ki naj bi nekaterim vpletenim podjetnikom svetoval, kako naj se izognejo plačilu davčnega dolga in jim izstavljal odločbe o plačilu davčnega dolga. Med ostalimi ovadenimi osebami pa je tudi uradna oseba republiškega inšpektorata za delo.

Združba je "puščala kri" podjetjem v stečajih in prisilnih poravnavah

Po Usarjevih besedah je peterica osumljena, da se je še z drugimi storilci združila v hudodelsko združbo, katere namen je bil izvrševanje kaznivih dejanj z namenom pridobitve protipravne premoženjske koristi, in to v okviru izvajanja postopkov prisilnih poravnav v posameznih podjetjih na območju mariborske policijske uprave.

Ustanavljali naj bi vzporedna (by-pass) podjetja, nanje prenašalo premoženje, delavce in posle ter se tako izognili plačilu davka.

Strojna Maribor: Njen direktor Mirko Grandošek naj bi kot finančni svetovalec hudodelske združbe lani kandidiral za direktorja državne davčne uprave
Strojna Maribor: Njen direktor Mirko Grandošek naj bi kot finančni svetovalec hudodelske združbe lani kandidiral za direktorja državne davčne uprave FOTO: POP TV

Predkazenski postopek je usmerjal višji državni tožilec skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Boštjan Penko, poleg mariborskih kriminalistov pa so v njem sodelovali tudi kriminalistični inšpektorji Generalne policijske uprave in urad za preprečevanje korupcije.

Dosedanje ovadbe in aretacije le vrh ledene gore

Med hišnimi preiskavami so kriminalisti zasegli veliko količino poslovne dokumentacije in drugih dokazov, iz katerih izhajajo sumi storitve še več kaznivih kaznivih dejanj, so pojasnili mariborski policisti in napovedali, da se bo predkazenski postopek "še nadaljeval in širil". Po neuradnih podatkih zasežena dokumentacija nakazuje, da je v finančno afero vpletenih še več posameznikov in podjetij.

Tudi po Usarjevi oceni zasežena dokumentacija "predstavlja dobro izhodišče za nadaljnje delo". "Kriminalisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil o obstoju še več kaznivih dejanj, katerih storitve je osumljena združba," je še potrdil Usar. Kriminalistična preiskava se je začela že pred več kot letom dni.

Drago Kos: Zadovoljni smo, ker se klobčič odvija

Drago Kos, direktor Urada vlade za preprečevanje korupcije
Drago Kos, direktor Urada vlade za preprečevanje korupcije FOTO: POP TV

Delavci Strojne so o nepravilnostih in povezavah med člani osumljene združbe ter podjetji anonimno obvestili tudi Urad vlade za preprečevanje korupcije. Kot je v oddaji 24 ur povedal direktor urada Drago Kos, niso prejeli le anonimke, pač pa so se tudi pogovarjali z nekaterimi ljudmi. Ker je jim je 'zadeva zdela zanimiva', so obvestili tudi policijo in sedaj so zadovoljni, da se je klobčič začel odvijati.

Ali bo postopek končan oziroma ali bo dobil sodni epilog, Kos ne more napovedati, saj je to stvar sodišča oziroma tožilstva, ki vodita postopek. Dodal pa je, da je uslužbence urada nadvse neprijetno presenetilo, da sta v afero vpletena tudi dva uslužbenca nadzorstvenih organov – davčna inšpektorja. Kos poudarja, da je to zaskrbljujoče. V primerih, ko se ljudje, ki so zaposleni v državni upravi, začnejo ukvarjati z nedovoljenimi posli, začne močno padati zaupanje državljanov v delo državnih uslužbencev, pa tudi v delo organov za odkrivanje in izvajanje pregona, na koncu pa tudi v državo kot takšno, pravi Drago Kos. "V takšnem vzdušju pa je težko delati karkoli v zvezi z odkrivanjem korupcije," še dodaja Kos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10