Na Mestni občini Ljubljana (MOL) so ugotovili, da del zemljišča, ki so ga namenili gradnji džamije, sploh ni v njihovi lasti, saj je še v postopku denacionalizacije. Tako se njihova napoved, da bodo islamski skupnosti do konca oktobra poslali uradno ponudbo za odkup zemljišča, ni uresničila, prodaja pa naj bi stekla šele prihodnje leto. Projekt izgradnje se tako še bolj odmika, ob tem pa ni zanemarljiv podatek, da slovenski muslimani na prvo mošejo čakajo že več kot 30 let.
Zaradi vseh težav okrog lokacije za gradnjo prvega islamskega centra v Sloveniji se tako znova pojavlja vprašanje, ali bo skoraj 50.000 pripadnikov islamske vere v doglednem času verske obrede lahko opravljalo v mošeji. In ne tako kot doslej v različnih športnih dvoranah in drugih za verske obrede neprimernih prostorih.
Sporno zemljišče ob Cesti dveh cesarjev
Glavno težavo pri projektu sedaj predstavlja zemljišče ob Cesti dveh cesarjev v bližini ljubljanske obvoznice, kjer naj bi stala džamija, saj se je izkazalo, da ni veliko okrog 18.000 kvadratnih metrov, kot so bili prepričani na MOL. Na robu parcele namreč poteka denacionalizacijski postopek za skoraj 3.000 kvadratnih metrov velik kos zemljišča, glede katerega je zahtevek že v začetku devetdesetih let vložil red lazaristov.
Tako trenutno poteka postopek za ureditev meje za zemljišče, namenjeno gradnji islamskega centra, dokončna površina parcele pa bo znana šele po zaključku tega postopka. Odločbo o določitvi meje bo ljubljanski občini izdala državna geodetska uprava, šele potem se bo lahko začel postopek prodaje zemljišča za gradnjo islamskega centra. Na občini so cenitev parcele že opravili, in sicer oktobra, vendar podatki o tem niso dostopni, saj bodo javnost lahko s podrobnostmi seznanili, ko bo objavljen javni razpis za prodajo zemljišča.
Ljubljanska občina na ta način zamuja rok, ki ga je postavila sama, ko so odgovorni obljubili, da bodo islamski skupnosti do konca oktobra poslali uradno ponudbo za odkup zemljišča. Po njihovih sedanjih predvidevanjih naj bi prodaja tako stekla prihodnje leto, čeprav natančnejših rokov niso določili.
Lokacija ob Cesti dveh cesarjev je sicer že šesta uradna lokacija za gradnjo centra. Glede na rezultate zadnjega popisa prebivalstva živi v Sloveniji več kot 47.000 muslimanov, v islamski skupnosti pa menijo, da jih je okrog 60.000, saj navsezadnje odgovor na vprašanje o veroizpovedi, ki ga vsebuje popis, ni obvezno. Prva islamska skupnost v Sloveniji se je na lokalni ravni organizirala v Ljubljani v začetku šestdesetih let. Prvo prošnjo za gradnjo centra pa so slovenski muslimani podali že leta 1969.