Slovenija

Novela zakona o vrtcih sprejeta s 75 glasovi za in nobenim proti

Ljubljana, 27. 01. 2021 16.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci so s 75 glasovi za in nobenim proti sprejeli novelo zakona o vrtcih, ki med drugim zaostruje pogoje za varstvo predšolskih otrok. Po novem je tako prepovedano opravljanje predšolske vzgoje in varstva otrok tistim, ki niso vpisani v ustrezni register oz. razvid, določa pa tudi sankcije za kršitve. Uvaja tudi brezplačni vrtec za drugega otroka, ki je v vrtcu hkrati s starejšim sorojencem.

S prepovedjo opravljanja predšolske vzgoje in varstva otrok tistim, ki niso vpisani v razvid izvajalcev javno veljavnih programov ali v register varuhov predšolskih otrok, želi vlada odpraviti pomanjkljivosti zakona, ki so se pokazale ob nepravilnostih v ljubljanskem zasebnem vrtcu Kengurujčki. 

Poleg tega se s predlogom v zakon vnaša določba, da je vrtec za drugega otroka, ki je v vrtcu hkrati s starejšim sorojencem, brezplačen. Na novo pa se pravica do brezplačnega vrtca širi na družine s tremi ali več otroki, tako da je tretji in vsak nadaljnji otrok upravičen do brezplačnega vrtca ne glede na to, ali je še kateri otrok v vrtcu ali ne, je v predstavitvi novele pojasnila ministrica za izobraževanje Simona Kustec.

DZ je zaostril pogoje za varstvo predšolskih otrok.
DZ je zaostril pogoje za varstvo predšolskih otrok. FOTO: Shutterstock

Poslanka SMC Mateja Udovč je izpostavila, da kakovostna predšolska vzgoja predstavlja trdne temelje vseživljenjskega učenja, kar koristi predvsem otrokom iz socialno ogroženih okolij. Zato se jim zdi pomembno, da se tudi z uvedbo brezplačnega vrtca za drugega in nadaljnje otroke še naprej spodbuja čim večjo vključenost otrok v vrtec.

Kot je dejala poslanka NSi Iva Dimic, se s septembrsko uveljavitvijo zakona uresničujejo večletna prizadevanja poslancev NSi, da bi vsakokratne vlade in ministri uspeli razumeti, da so kakovostni in tudi cenovno dostopni vrtci pomembni pri načrtovanju družine ter zagotavljanju socialnega varstva in statusa družin ter otrok. Ob tem je poudarila, da morajo biti družinski ukrepi dolgoročni, saj družine potrebujejo stabilno okolje.

Po besedah poslanke SDS Mojce Škrinjar zakonske spremembe zagotavljajo varno okolje za najmlajše in opazno izboljšujejo finančni položaj mladih družin ter posredno vzpostavljajo pogoje za večjo rodnost, zato v SDS predlog podpirajo.

V poslanski skupini SNS so pozdravili rešitev brezplačnega vrtca, a ob tem izrazili dvom, da bi to vplivalo na višje število rojstev v Sloveniji. "Da bi dosegli to, so potrebni številni ukrepi na različnih področjih," je dejal poslanec SNS Jani Ivanuša.

Tudi v DeSUS potezo brezplačnega vrtca ocenjujejo kot dobrodošlo v luči pozitivnega odzivanja na demografsko stanje in kot ukrep za spodbujanje rodnosti, je dejal poslanec Jurij Lep.

V opozicijskih vrstah, kjer sicer podpirajo brezplačni vrtec in ostrejše pogoje za varstvo otrok, pa so opozorili, da so bile iz predloga zakona izvzete določbe, ki bi urejale večjo avtonomijo občin pri ustanavljanju in financiranju zasebnih vrtcev. "Ker zadnja leta prihaja do umirjanja problema pomanjkanja prostih mest, se je začelo že dogajati, da ima občina v javnem vrtcu dovolj prostih mest, hkrati pa mora financirati tudi vključitev otroka v zasebne vrtce," je opomnil poslanec LMŠ Aljaž Kovačič.

Podobno so izpostavili tudi v drugih poslanskih skupinah strank, združenih v Koalicijo ustavnega loka (KUL). Poslanec SD Marko Koprivc je ob tem napovedal, da bodo najverjetneje že danes vložili novo novelo zakona o vrtcih, s katero naslavljajo to problematiko. Kot je dejal, namreč podpirajo kakovostno mrežo javnih vrtcev in ne vidijo razlogov, da bi zasebniki to javno mrežo spodkopavali.

Poslanec SAB Andrej Rajh je ob tem opozoril na vprašanje prostorske stiske glede na pravilnike, ki določajo normative in minimalne tehnične pogoje za prostor in opremo vrtca.

V Levici pozdravljajo večjo regulacijo instituta varuha predšolskih otrok, ki opravlja profitno gospodarsko dejavnost in po besedah poslanca Levice Željka Ciglerja ne more pričakovati, da država ne bo nadzirala njegovega poslovanja in delovanja. Uveljavitev brezplačnega vrtca pa je po oceni Levice preveč selektivna, da bi jo lahko šteli za ukrep povečanja vključevanja otrok v vrtce.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

123soba
28. 01. 2021 09.39
+2
Mene zanima, kje je bilo še 21 poslancev oz. ministrov, ki prejemajo poslansko plačo in ne pridejo v parlament, se pravi v službo.
vonbongo
28. 01. 2021 09.19
" Uvaja tudi brezplačni vrtec za drugega otroka" Uff kokrat se bomo to slisali ?
Moncsa
27. 01. 2021 19.26
"kakovostna predšolska vzgoja predstavlja trdne temelje vseživljenjskega učenja" - in ko ste to opravili, lahko gremo za en drek vredno šolo na daljavo. Geniji.
Moncsa
27. 01. 2021 19.25
A ni popolnoma vseeno, kakšni so privilegiji v vrtcu, če jih imate itak 6 mesecev na leto zaprto? Sicer s temi razmini privilegijami imate the best timing. Zmeraj ravno zdrsnemo. Grem stavit, da ko ta drugi dopolni 18, boste drastično zvišali še otroški dodatek :D Murphy.
Optimisty
27. 01. 2021 19.03
+4
super novica zdaj ko je starejši v šoli ....a denar tut vračate za nazaj?😤😡
ježevka123
27. 01. 2021 17.31
+12
Bolj primerno bi bilo uvesti enotni otroški dodatek, ki bi se večal z otrokovo starostjo, kot ga imajo v sosednji Avstriji. Sedaj bodo zopet le eni pridobili. Tisti, ki imajo 2 otroka npr. 6 let razlike, do tega ne bodo upravičeni. Zakaj se zopet dela razlike med otroci?
Mojamal?ica
27. 01. 2021 17.28
+21
Seveda, čudovito. Vrtci bi morali biti v prvi vrsti namenjeni za otroke tistih staršev, ki hodijo v službo in nujno potrebujejo varstvo, ne pa da bo bol ugodno za starše, ki živijo na socijalni podpori. Katastrofa
PickaKadicka
27. 01. 2021 17.32
+9
Vrtec bi moral bit za vse otroke, ker to je prva oblika sekundarne socializacije za otroke. In vsi bi morali plačevati pavšalno ceno. Js ne vidim sploh smisla v tem, da eni plačujejo polno ceno, drugi subvencionirano in tretji imajo zastonj. Sori, vsi otroci so deležni enake obravnave, hrane, skratke enakega programa in ne vem, zakaj bi morali eni za to več plačevati. Drugo je privat vrtec.
Banion
27. 01. 2021 17.18
-9
Vprašati se je treba zakaj državni vrtec ni zaseden privatni pa poln. Nisem podpornik privatnih vrtcev a včasih je v teh vertcih varstvo in program boljši
PickaKadicka
27. 01. 2021 17.26
-3
Ne gre samo za program, program je tudi v javnih vrtcih čist ok, kar je katastrofa v javnih vrtcih (pa spet ne v vseh, da ne delamo krivice) je to, da jim je veliko bolj vseeno in da se ne zavzamejo toliko. Recimo, vidiš, ko grejo 3 vgojiteljice z 8 otroki na sprehod, vsem visi svečka iz nosu, pase ena ne zrajta, da bi jih obrisala. Ali pa se otroci igrajo na igrišču, vzgojiteljice pa čvekajo in nič ne vidijo, šele ko se začnejo ful pretepat, poseže vmes.
Covidus
27. 01. 2021 18.19
+1
PickaKadicka
28. 01. 2021 09.56
ne, tak je običajen javni vrtec. Kengorujčki so pa sploh razred zase.
kuncci1
27. 01. 2021 17.08
+7
Sedaj se bodo razbohotili cerkveni vrtci, ki so ekstra dragi!!!!
pojtrarara
27. 01. 2021 16.58
+8
če to ni diskriminatorno - zakva sam za otroke, ki so hkrati v vrtcu skupaj... če je vrtec zastonj za drugega otroka naj bo za vse druge otroke v družini- neglede na starostno razliko.
111111112
27. 01. 2021 16.50
+7
Juže brače spet nekaj za vas, bravo
Gemma 1961
27. 01. 2021 18.23
+2
Za 11111112 ato uvaja juznjaska ali pa slovenska vlada
Leo79
28. 01. 2021 18.32
11111112 kdo pa misliš, da je tebe nardil :)
JAZsemTI
27. 01. 2021 16.49
+2
Kruha in iger!