Slovenija

Novemu zakonu o policiji se obeta podpora poslancev

Ljubljana, 22. 09. 2011 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci so opravili prvo branje novele zakona o policiji. V razpravi so zlasti poslanci SDS opozarjali, da bo nov zakon omogočil politična kadrovanja v policiji, v Zares pa, da ruši sistem plač javnih uslužbencev.

Letalska policija-15
Letalska policija-15 FOTO: Blaž Garbajs

Državni zbor je na prvi obravnavi opravil splošno razpravo o zakonu o organiziranosti in delu v policiji, ki bo poleg zakona o nalogah in pooblastilih policije nadomestil sedanji zakon o policiji. Podporo zakonu so napovedali v SD, SLS, DeSUS, LDS in nepovezani poslanci. Kritični so bili v SDS in Zares.

Vinko Gorenak (SDS) je v predstavitvi stališča poslanske skupine opozoril, da bodo imeli po predlogu zakona direktorji policijskih uprav in komandirji policijskih postaj mandat, postopki za imenovanje pa se bodo začeli z uveljavitvijo zakona. To pa je za SDS nesprejemljivo. "Določba pomeni le, da imate namen zamenjati vseh osem direktorjev policijskih uprav in vseh 110 komandirjev policijskih postaj," je dejal in dodal, da nikjer v Evropi tega nimajo urejenega na tak način.

Kritičen je tudi do tega, da zakon ne določa, da lahko generalni direktor policije in njegov namestnik prihajata zgolj iz policijskih vrst. "Predlagani model omogoča, da si deset let šef vratarjev, narediš fakulteto, vidiš policista zgolj na cesti in imaš pogoje za generalnega direktorja policije," je dejal.
Glede predvidenih dodatkov za policiste je prepričan, da policisti od njih ne bodo imeli nič, saj da bodo šli dodatki v večji meri "k policijskim šefom".

V Zares se po besedah Franca Jurija zavedajo, da zakon o javnih uslužbencih dopušča drugačno možnost ureditve plač za nekatere kategorije javnih uslužbencev, vendar opozarja, da predlog zakona "prejudicira in ruši celoten sistem plač javnih uslužbencev".

Posebej sporna se mu zdita dodatek za vodenje in dodatek za delo prekrškovnega organa. Ob tem je opozoril, da ne nasprotujejo višjim plačam policistom, vendar "tukaj ne gre za policiste, ampak za politično vprašanje". V Zares bodo zakon po besedah Jurija za zdaj podprli, vendar če bodo v nadaljnji obravnavi dodatki izključeni.

Državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Boštjan Škrlec je pomisleke obeh poslancev zavrnil. Ne drži, da bodo večino dodatkov dobili višji policijski uslužbenci. Narava dodatkov je nasprotna: gre predvsem za dodatke za delo na terenu in delo, povezano z večjim tveganjem, je dejal.

Glede postopka imenovanja generalnega direktorja policije je prepričan, da je generalna policijska uprava specifičen organ, ki združuje različna področja, "zato je tudi postopek imenovanja njenega direktorja specifičen". Glede določbe, da bodo imeli direktorji policijskih uprav in komandirji mandat, pravi, da bo s tem funkcija bolje varovana pred najrazličnejšimi pritiski, čeprav bo časovno omejena.

Podporo zakonu so sicer napovedali v SD, SLS, DeSUS, LDS in nepovezani poslanci.

V SD po besedah Antona Colariča ocenjujejo, da je zakon dober. Ureja specifična delovna-pravna razmerja v policiji ter zagotavlja tesnejšo vpetost policije v delovanje lokalnih skupnosti. V stranki pa si, kot je dejal, želijo prav to, da bi bila policija bolje povezana z lokalnim okoljem.

Poslance SLS po besedah Gvida Kresa motijo predvideni dodatki. Ti bodo namreč začeli veljati šele leta 2014, vendar kdo ve, kakšne razmere bodo takrat, je opozoril. Kljub temu je napovedal, da bo stranka zakon podprla.

V DeSUS se po besedah Antona Urha nagibajo k temu, da bodo zakon podprli, saj se "zavedajo, da policisti predstavljajo enega od glavnih temeljev pravne države".

Zakon nameravajo podpreti tudi v poslanski skupini nepovezanih poslancev. Po besedah njenega vodje Franca Žnidaršiča so namreč prepričani, da zakon prinaša pomembne in potrebne zakonske spremembe.

Če bo zakon sprejet, bo državo v naslednjih dveh letih predvidoma stal dobrih 100.000 evrov, v letu 2014, ko bodo začeli veljati višji dodatki, pa dobrih 3,5 milijona evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Peter Kralj 1
23. 09. 2011 03.20
Fantje, V zakonu ni samo pojem "mandat", ampak tudi nedotakljivost v času mandata in odpravnine v primeru predčasne odpustitve. To pelje v politično kadrovanje z garantirano zelo dobro plačo. Pa še kaj.
leis
22. 09. 2011 22.54
Ne vidim, v čem bi bil problem, da bi imeli direktorji uprav in komandirji mandat. To bi bilo edino pravilno, sploh za zaposlene - mobing bi se praktično iztrebil, pa tudi časi bogov bi se nehali.
slonicka
22. 09. 2011 20.22
globe si naj dajo v svoje žepe saj konckoncev je lopovska država
1943
22. 09. 2011 18.42
Kateri zakon pa je SDS sploh podprla v času vladavine BP ?
Consultant
22. 09. 2011 15.13
Glauca 22.09.2011, 13:39 0 @consultant: sej zato pa je v politki tko kot je... V politiki je zato tako kot je, zato ker sta oba zadnja predsednika vlade diplomanta FDV (obramboslovec in politolog-isti k... drugo pakovanje). Prejšnji predsedniki so bili ekonomisti, pa je bila situacija precej boljša kot sedaj. Colarič v Krki je ekonomist in ne farmacevt, pa je uspešen. Eden redkih, da je iz stroke in uspešen v vodenju podjetja je dr. Merc direktor Bisola (sončne celice).
miki70
22. 09. 2011 14.13
Ko so v JANŠEVI vladi dvigovali plače državnemu sektorju je bilo pametno. Sedj je pa vse narobe. Dobro naj se zavedajo SDS IN JANŠA ,da nihče od džavljanov ne išče nobenega parlamentarca po ulici ali wc , ampk se sami silijo.
Glauca
22. 09. 2011 13.39
@consultant: sej zato pa je v politki tko kot je...
Consultant
22. 09. 2011 12.56
In zakaj ne bi bil generalni direktor nekdo ki ni delal v Policiji? Po tej logiki so lahko politiki samo diplomirani politologi, odvetniki ne bi smeli biti direktorji itd. To da bodo komandirji in direktorji uprav imeli mandat pa je seveda popolnoma prav.