Študentje obrazce lahko dobijo na Fakulteti za humanistične študije (FHŠ) ali na njihovi spletni strani, poslati pa jih morajo neposredno na fakulteto. Dekan FHŠ Anton Gosar je povedal, da bodo v novi program vpisali 45 študentov in čeprav za program še niso dobili koncesije, bo stroške šolnine iz lastnih sredstev pokrila fakulteta.
Program Zgodovina Evrope in Sredozemlja je eden izmed temeljnih študijskih programov FHŠ. Programska skupina, ki jo je vodil prodekan za študijske zadeve na FHŠ Darko Darovec, ga je pripravljala vzporedno z ostalima dvema programoma, ki jih fakulteta že izvaja (Geografija kontaktnih prostorov ter Kulturne študije in antropologija). Vendar pa se je dve leti in pol zapletalo na svetu za visoko šolstvo. Ta ga je končno potrdil 14. februarja.
Kot je povedal Darovec, je novi program zastavljen tako, da bo kronološko pokril vsa obdobja zgodovine. Osredotočil se bo predvsem na Sredozemlje, vendar pa bodo v štirih letih študentje spoznali tudi zgodovino vseh ostalih celin. "S tem bodo dobili poglobljena znanja obče in predvsem nacionalne zgodovine," je prepričan Darovec.
Predstojnik oddelka za zgodovino na FHŠ in odgovoren za izvedbo programa Jože Pirjevec pa je dejal, da bo program poskušal poudariti predvsem prostor, v katerem sta Koper in celotna Primorska. "Naša kultura je zgodovinsko vezana na srednjo Evropo. Smo narod z majhno sredozemsko obalo, zato moramo spoznati svet, v katerem živimo," je dodal Pirjevec. Po njegovem mnenju je pomembno poznavanje romanske kulture in širšega mediteranskega prostora, hkrati pa moramo še naprej ohranjati stike z Balkanom. Prepričan je, da moramo dimenzije slovenskega naroda še močneje uveljavljati na vseh področjih, tako kulturnem in zgodovinskem kot gospodarskem.
Pirjevec si od novega programa dosti obeta, saj bodo sodelovali tako z ljubljansko in mariborsko univerzo kot s tujimi predavatelji. Poudaril je tudi, da ne bodo zanemarjali nacionalne zgodovine, ampak jo bodo vključili v širši kontekst. Posebno pozornost bodo namenili tudi vprašanju meje in območju Istre, ki ima zelo bogato kulturno dediščino.
Dekan FHŠ Anton Gosar je ob uvedbi novega programa izpostavil nekaj problemov, ki se bodo s tem pojavili. Poudaril je predvsem pomanjkanje prostora za nove študente, saj so zdajšnje predavalnice premajhne. Zato že razmišljajo o najemu večjih prostorov, kar bo obremenilo proračun fakultete. V državnem proračunu je vlada sicer že lani zagotovila sredstva za obnovo stavbe Armerije in Foresterije na Titovem trgu v Kopru, vendar pa je Gosar pesimističen. Prenovljeni prostori naj bi bili dokončani do naslednjega študijskega leta, Gosar pa je povedal, da so dogovori šele v začetni fazi. Po njegovem mnenju naj bi bili prostori dokončani šele v študijskem letu 2005/2006.
Dekan je tudi povedal, da je v pripravi še nekaj novih študijskih programov. Med njimi slovenistika, ki naj bi jo začeli izvajati že v študijskem letu 2004/2005. Poleg tega pripravljajo tudi program prevajalstva, romanistike in uporabne psihologije, v sodelovanju s fakulteto za management iz Kopra pa naj bi izvajali tudi študij mednarodne trgovine. Prav tako pripravljajo nekaj novosti na podiplomskem študiju. Svet za visoko šolstvo je 14. februarja že potrdil program Geografija kontaktnih prostorov, na oceno tretjega ocenjevalca pa čaka tudi program Zgodovina Evrope in Sredozemlja. Po Gosarjevem mnenju pa bo tudi ta program kmalu potrjen. V pripravi je še program teorija in filozofija vizualne kulture, ki bo s filizofskega stališča obravnaval medije in kulturo.
Na FHŠ je v tem študijskem letu vpisanih okoli 170 dodiplomskih in podiplomskih študentov. Fakulteta je nastala pred dvema letoma in pol, izvajajo pa dva dodiplomska programa (Geografija kontaktnih prostorov ter Kulturne študije in antropologija) in enega podiplomskega (Krasoslovje).