Gre za strogo zaupen dopis nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janše takratnemu notranjemu ministru Bavčarju, v katerem ga opozarja na nesprejemljive postopke posameznih pripadnikov MNZ. Janša govori o večji količini oprožja in vojaške opreme, ki so ga našli na brniškem letališču. Uvozili naj bi ga visoki predstavniki notranjega ministrstva, kljub temu, da za to niso bili pooblaščeni. Bavčar pravi, da o tem ni bil obveščen.
Sicer pa smo dobili danes nove dokumente, ki vpletenost predstavnikov notranjega ministrstva še potrjujejo. Franci Kosi, Bavčarjev svetovalec, naj bi tako brniško orožje prodajal na Hrvaško in v Bosno, glede na dokumentacijo pa naj bi mu to omogočil tudi nekdanji notranji minister Igor Bavčar.
Kontejnerje, polne orožja, ki jih je policija shranila na vojaškem delu brniškega letališča, naj bi po navedbah Nikolasa Omana po predhodnem dogovoru s Francijem Kosijem naročilo ministrstvo za notranje zadeve. Šlo je za večje količine avtomatskih pušk kalašnikov, pištol makarov, zimskih uniform in minometov. Orožje so januarja 1992 iz Luke Koper na brniško letališče pretovorili zaposleni na notranjem ministrstvu, zato so trditve Bavčarja, da večine tega orožja ministrstvo ni naročilo, čudne.
Dokument, ki smo ga dobili danes popoldne, potrjuje, da je t.i. brniško orožje dejansko prodajal takratni Bavčarjev svetovalec Franci Kosi, ki je pod dokumentom podpisan. Do 10. maja, kot je razvidno, je bilo tako prodanega za več kot 5 milijonov ameriških dolarjev orožja in streliva. Kosi tudi piše, da je bilo dogovorjeno, da nekaj streliva vzame obrambno ministrstvo, za preostali material pa naj bi imeli kupca, vendar je poslabšanje razmer v BIH onemogočilo realizacijo.
V brniški aferi je bilo vloženih 6 kazenskih ovadb, in sicer zoper Janeza Janšo, Igorja Bavčarja, Ludvika Zvonarja, Francija Kosija, Nikolasa Omana in Konstantina Dafermosa. Leta 1996 je skupina tožilcev za posebne zadeve vse ovadbe, razen Kosijeve, zavrgla. Zoper Francija Kosija pa so tožilci od pregona odstopili lani.